Wymiary postrzegania miejsc


Instrukcja

Za chwilę pokażemy Ci zdjęcia różnych miejsc zlokalizowanych w terenach zabudowanych. Prosimy spojrzeć na to zdjęcie w sposób całościowy, jak na jednolite miejsce. Twoim zadaniem będzie ocena tych miejsc w ramach wybranych kategorii. Przy każdym zdjęciu kategorie będą inne.

Im bardziej opis z lewej strony pasuje do tego miejsca, tym bliżej litery "A" umieść swoją ocenę, a im bardziej pasuje opis z prawej strony, tym bliżej litery "B" umieść swoją ocenę. Wartość pośrodku oznacza, że oba opisy pasują w jednakowym stopniu. Jeżeli uważasz, że tego miejsca nie da się opisać za pomocą podanych określeń, wtedy naciśnij przycisk pod suwakiem "To kryterium nie pasuje do tego miejsca".

Twoim zadaniem będzie ocena serii (ok. 12-15) zdjęć w ramach pięciu kategorii, a także ocena, na ile podoba Ci się to miejsce oraz jakie emocje w Tobie budzi. Pierwsze zdjęcie do oceny znajduje się obok instrukcji, a poniżej instrukcji znajdują się skale.

Aby ułatwić zaznaczanie odpowiedzi na suwakach, instrukcja na następnych ekranach zostanie zwinięta. Zawsze można ją wyświetlić, klikając w jej nagłówek. Do przejścia dalej niezbędne jest uzupełnienie również krótkiej metryczki.

Metryczka do celów statystycznych

Miejsce przedstawione na tym obrazku:

A: Składa się z wzajemnie powiązanych elementów - jego elementy nachodzą na siebie, współdzieląc między sobą części składowe. 
LUB
B: Jego elementy nie są ze sobą powiązane
A: Ma chropowatą powierzchnię, zawiera drobne nieregularności i niedoskonałości
LUB
B: Jego faktura jest gładka i równa
A: Składa się z części, które cechuje symetria. Lokalne symetrie nie są od siebie niezależne, a raczej zachodzą jedna na drugą.
LUB
B: Składa się z asymetrycznych części
A: Zawiera elementy, które kontrastują ze swoim otoczeniem, pod względem koloru, jasności czy bycia pełnym lub pustym.
LUB
B: Jego elementy zlewają się z otoczeniem, są mało kontrastowe
A: Zawiera powtarzające się, podobne do siebie elementy
LUB
B: Zawiera różne elementy, niepodobne do siebie