Przedszkole nr 24 - Powiśle - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Przedszkole nr 24


Przedszkole nr 24

Przedszkole powstało w latach 50-tych XX wieku, jako obiekt przyzakładowy. Zajmowało teren, który w XXI wieku był stopniowo odzyskiwany przez przedwojennych właścicieli. Były tu wówczas kamienice, w których znajdował się m.in. szpital, zakład konserwatorski czy muzeum broni. Podczas Powstania Warszawskiego na jednej z posesji ukryto filmy powstańcze. Obecnie działa tu również żłobek.

plac zabawplac zabawprzedszkoleprzedszkole

  • Ulice:   ulica Drewniana, ulica Topiel
  • Rok powstania:  1950-1950
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   7 m
  • Funkcja:  edukacyjna
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Aleksandrowicz Julia, Bukowski "Bończa" Tadeusz, Ostrychańsky Wacława, Strzałecki Antoni

Opis urbanistyczny:

W wolnostojącym piętrowym budynku otoczonym ogrodem [9] pod adresem ul. Drewniana #10/16 funkcjonują przedszkole i żłobek.

Przedszkole nr 24 posiada trzy sale dydaktyczne, dodatkowo dysponuje salą gimnastyczną (rytmiczną) i gabinetem specjalistycznym. Sale są kolorowe, każda ma inny charakter. Ogród przedszkolny wyposażony jest w nowoczesny i bezpieczny sprzęt [9].

Żłobek nr 25 Syrena posiada 60 miejsc w trzech grupach. Każda grupa ma swoją sypialnię i salę zabaw oraz dodatkowo salę z nowoczesnym sprzętem do ćwiczeń sensorycznych. Łazienki są świeżo po remoncie, w pastelowych barwach. Plac zabaw wyposażony jest w bezpieczne zabawki: domek ze zjeżdżalnią, stoliki, ławeczki, wodny stół z piaskownicą, rowerki, samochodziki, motorki, taczki do piasku, huśtawki [6].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:

W XVIII wieku był to środek ogrodu, w miejscu ul. Drewnianej przebiegało założenie wodne pałacu Gozdzkich de Nassau (kanał).

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zbrojownia Antoniego Jana Strzałeckiego

[1895] Zbrojownia Antoniego Jana Strzałeckiego (źródło)

Kamienice

[1900] Kamienice (źródło)

Okres międzywojenny:

W okresie międzywojennym znajdowały się tu posesje o adresach: ul. Drewniana #10, 12/14, 16 róg Topiel 14 i ul. Topiel 16 oraz fragment posesji o adresie ul. Leszczyńska 9 (znajdował się tu ogród tej posesji).

Działające w latach 80-tych XIX wieku przy ul. Topiel #16 przedsiębiorstwo robót konserwatorskich i malarsko-dekoratorskich Antoniego Strzałeckiego przejął jego syn, Antoni Jan. Firma była wówczas największym zakładem w Królestwie Polskim w zakresie konserwacji [3]. W mieszkaniu pod tym samym adresem zgromadzili jedną z pierwszych kolekcji broni dawnej w Warszawie. Zbrojownia była jedną z największych w kraju. Około 1907 roku rodzina kolekcjonera przeprowadziła się do wybudowanej przez siebie kamienicy w al. Ujazdowskich 36 (dziś nr 24) [2].

Z inicjatywy hrabiny Julii Aleksandrowicz powstało w 1902 roku w Warszawie Towarzystwo Opieki nad Chorymi Pozaszpitalnymi pod wezwaniem św. Antoniego. Dzięki darowiznom i datkom zakupiło w 1908 roku budynek przy ul. Topiel #14, w którym urządzono szpital pod wezwaniem św. Antoniego. Hrabina do pracy w tym szpitalu sprowadziła z Poznania w 1922 roku siostry Elżbietanki [1]. Szpital miał na 35 łóżek [14]. Kilkukrotnie (np. w 1922 roku) w lecznicy Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek przy ul. Topiel 12/14 odprawił Mszę Świętą Metropolita Warszawski kard. Aleksander Kakowski i odwiedził chorych w znajdującym się tam szpitalu [5]. Matka przełożona Ludwika Opertowska wystąpiła z inicjatywą budowy nowego szpitala. W 1931 roku nowy ukończono gmach przy ul. Goszczyńskiego i przeniesiono szpital [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Podwórko przy ul. Drewnianej 14

[1930] Podwórko przy ul. Drewnianej 14 (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

Jeden z fotografów Powstania Warszawskiego, Tadeusz Bukowski "Bończa", mieszkał w domu przy ul. Drewnianej #12/14. Odbitki przekazywał do archiwum AK, natomiast negatywy zbierał i gdy Powstanie upadało, schował [7] około 200 zdjęć [8] w trzech kryjówkach. Jedną była piwnica jego mieszkania [7], dwie pozostałe to dziedziniec Liceum im. Zamoyskiego i mieszkanie przy ul. Smolnej 14 [8]. Po powrocie do Warszawy w 1945 roku odnalazł tylko negatywy ukryte przy ul. Drewnianej [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Msza w podwórzu kamienicy

[1944] Msza w podwórzu kamienicy (źródło)

Odbudowa stolicy:

Przedszkole przy ul. Drewnianej powstało w 1950 roku jako przedszkole przyzakładowe dzieci pracowników Zakładów Przemysłu Cukierniczego Syrena. Nosiło wówczas nazwę Przedszkole Syrena. Tworzyła je od podstaw pani Wacława Ostrychańsky. Zagospodarowywała teren, sadziła pierwsze drzewa i krzewy. Wówczas w przedszkolu funkcjonowały trzy oddziały, w których było ok. 35 dzieci [9].

Czasy PRL-u:

W 1977 roku funkcję kierownika przejęła Jadwiga Zielińska, która stworzyła funkcjonalny plac zabaw. W latach 80-tych XX wieku przedszkole otrzymało status placówki ogólnodostępnej i nadano mu numer 24 [9].

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Przedszkole

[1990] Przedszkole (źródło)

XXI wiek:

W 2010 roku urzędnicy warszawskiego ratusza wypłacili ponad 5.5 mln zł za działkę przy ul. Topiel 16 odzyskaną w imieniu żydowskiej rodziny Włodawerów. Rodzina ta od 1945 roku dochodziła swoich praw. Włodawer sprzedał w 2013 roku prawa Katarzynie Simurze za 4 mln zł (podobno nie znając prawdziwej wartości gruntu), a ta mecenasowi Robertowi N. i Januszowi Piecykowi, który zajmowali się odzyskiwaniem roszczenia [4].

W latach 1999-2016 przedszkolem kierowała pani Iwona Pomianowska, a następnie pani Barbara Lipińska [9]. 11 września 2014 roku Rada Miasta podjęła decyzję o przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości przy ul. Drewnianej 10/16 (tzw. mikroplanu) [10]. Prace miały zapobiec ewentualnej zabudowie komercyjnej na tym terenie [11]. W 2016 roku wykonano remont placu zabaw i ogrodzenia [13], a w 2017 roku remont sal, wymianę parkietu oraz pomalowanie sanitariatów [12].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Mikroplan

[2014] Mikroplan (źródło)

Przedszkole

[2014] Przedszkole (źródło)

Teren przedszkola

[2016] Teren przedszkola (źródło)

Teren przedszkola

[2018] Teren przedszkola (źródło)

Teren przedszkola

[2018] Teren przedszkola (źródło)

Teren przedszkola

[2018] Teren przedszkola (źródło)

Zaktualizowano: 12 - 2018