Park Górczewska - Jelonki Północne - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Park Górczewska


Park Górczewska

Park Górczewska znajduje się pośrodku osiedla o tej samej nazwie, wybudowanego w latach 80-tych XX wieku. W parku można między innymi skorzystać z siłowni plenerowej, placu zabaw czy wybiegu dla psów. W sąsiedztwie są też korty tenisowe. Największym obiektem jest amfiteatr nad stawem, im. Michaela Jacksona. Charakterystyczne są trzy górki, będące pozostałościami gruzu i ziemi z budowy osiedla.

amfiteatramfiteatrboiskoboiskodostępne całodobowodostępne całodobowofontannafontannakort tenisowykort tenisowyparkparkplac zabawplac zabawpomnikpomniksiłownia plenerowasiłownia plenerowawzniesieniewzniesieniełąkałąkaścianka wspinaczkowaścianka wspinaczkowaścieżka biegowaścieżka biegowaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

  • Ulice:   aleja Henryka Jordana, ulica Karabeli, ulica Władysława Raginisa, ulica Zenona Klemensiewicza
  • Rok powstania:  1980-1988
  • Obszar MSI:  Jelonki Północne
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl: 
  • Związane osoby: Jackson Michael, Petofi Sandor

Opis urbanistyczny:

Jedyny typowy park na warszawskim Bemowie. Na jego terenie znajdują się trzy pagórki, usypane z ziemi wybranej podczas budowy pobliskich bloków [1], którą obsypano pozostałości materiałów budowlanych i gruz. Górka najbliżej kortu tenisowego ma nazwę Łysej, gdyż na szczycie nigdy nie zdołała zakorzenić się trawa. Górka najbliżej kościoła została ochrzczona mianem Kościelnej, a górka położona najdalej na północ jest nazywana Górką Czumy od nazwy najbliższej ulicy [26]. Z tego ostatniego pagórka roztacza się widok na park i Jelonki. To jedno z nielicznych miejsc na Bemowie, z którego można podziwiać panoramę dzielnicy [5]. Park Górczewska zajmuje 20.47 ha [2].

Największą atrakcją parku jest amfiteatr. Są tu również boiska z naturalną nawierzchnią do gry w piłkę nożną [1]. Oprócz tego powstały: plac zabaw i linarium, nowe alejki spacerowe w tym Aleja Prezydencji, wybieg dla psów [19] i siłownia plenerowa. Przecina go napowietrzna linia elektryczna [1]. Park ma charakter trawiastej przestrzeni, luźno porośniętej drzewami pochodzącymi z dawnych sadów, samosiewów i nasadzeń. Większość drzew pochodzących z samosiewów stanowią topole. Nazwa parku pochodzi od Osiedla Górczewska, na terenie którego jest położony [1]. Przez środek parku, ze wschodu na zachód, wiedzie al. H. Jordana.

Park powstał na miejscu dawnych pól uprawnych i mokradeł, stopniowo zasypywanych ziemią. Porośnięte roślinnością ruderalną pola na miejscu obecnego parku, którym towarzyszyły rozlewiska, nosiły zwyczajową nazwę Prerii. Mokradła te stanowiły miejsce rozrodu: ropuchy zielonej, grzebiuszki ziemnej i traszki zwyczajnej. Park znajduje się na trasie przelotów gęsi gęgawy. Spotkać tu można chronione motyle: pazia królowej i mieniaka tęczowca [1]. Park służy jako klin napowietrzający, umożliwiający napływ świeżego powietrza znad Puszczy Kampinoskiej do śródmieścia Warszawy [15].

Obiekty, pomniki, tablice:

W 2011 roku w parku powstała Aleja Prezydencji [18]. Wzdłuż ścieżki zasadzono 27 dębów czerwonych, symbolizujących wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Drzewa sadziły dzieci z bemowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Władzom zależało, aby każdy dąb miał patrona w postaci przedszkola lub szkoły. Informacja o patronie znajduje się na tabliczkach przy każdym drzewie. Dęby zostały ufundowane przez firmę Shiraz II [19].

Przez teren parku prowadzi Ścieżka zdrowia.

Amfiteatr

Amfiteatr w Parku Górczewska jest jednym z symboli Bemowa. Powstał w 2008 roku [9] naprzeciw Łysej górki. Przez futurystyczny wygląd przez wielu nazywany jest „Sydney” [26]. Projekt za blisko 12.5 miliona złotych zrealizowała wrocławska firma Jordahl&Pfeifer [11]. Budowa amfiteatru była częścią większego planu zagospodarowania Parku Górczewska, z którego nie wszystkie elementy zostały zrealizowane (zaplanowano promenady, aleje, place, altanki, fontanny, tarasy, wrotkowisko czy montaż balonu na uwięzi).

Zadaszony amfiteatr ma 1000 miejsc na widowni oraz obszerne zaplecze. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstał parking z 200 miejscami. Widzowie na teren obiektu wchodzą po mostku przerzuconym nad oczkiem wodnym [11], gdyż obok amfiteatru znajduje się fontanna składająca się z dwóch oczek wodnych z mostkiem, które łączy kaskada [6]. W zimie woda jest wypompowywana [26]. Poza zadaszonym budynkiem powstały także budynki zaplecza technicznego i magazynowego, gdzie przetrzymywany jest sprzęt grający [9].

W 2009 roku Bemowo oddało hołd Michaelowi Jacksonowi nadając amfiteatrowi jego imię. Nawiązało tym do koncertu w 1996 roku, kiedy muzyk wystąpił na Lotnisku Bemowo oraz obietnicą budowy tu parku rozrywki. Obok amfiteatru stoi tablica upamiętniająca fakt nadania imienia oraz sam koncert. Na tablicy widoczna jest charakterystyczna sceniczna poza muzyka [4].

Siłownie i place zabaw

W parku przy ul. Raginisa, naprzeciwko amfiteatru wybudowano nowoczesny plac zabaw. Jego koszt wyniósł 1,3 mln zł. Powstały tam huśtawki, karuzele, bujawki, zjeżdżalnie i zameczek z labiryntem. Całość została wyłożona gumową pianką poliuretanową. Przeciw budowie protestowali ekolodzy, którzy twierdzili, że piankowa nawierzchnia szkodzi środowisku [29]. 22 października 2010 roku odbyło się otwarcie placu [13]. W momencie powstania był najnowocześniejszym placem zabaw w Bemowie i drugim co do wielkości na terenie dzielnicy. Powstał na życzenie mieszkańców [22].

Częścią inwestycji jest linarium, zbudowane po drugiej stronie amfiteatru [22]. Na placu znajdują się dwie stożkowe piramidy. Głównym elementem piramid są słupy, na których rozpostarto konstrukcje linowe, których liny zostały zakotwione w betonowym placu [7].

8 października 2011 roku została oddana do użytku pierwsza plenerowa siłownia na Bemowie (być może pierwsza w Warszawie [20]). Siłownia została ufundowana przez [23] Akzo Nobel Decorative Paints, jedną z firm produkujących farby, w ramach projektu Siła koloru [24]. Podczas otwarcia przeprowadzono wspólne sadzenie drzew, które stworzyły naturalny parkan między siłownią i resztą parku [23]. Mieszkańcy Bemowa mogą na świeżym powietrzu ćwiczyć na 24 stanowiskach [25]. Całkowitą nowością było to, że z siłowni można korzystać bez względu na porę dnia i nocy i za darmo [24].

Tuż przy amfiteatrze powstał drugi na Bemowie FlowPark (pierwszy jest na terenie Osiedla Przyjaźń). Obiekt składa się z drabinki pionowej i skośnej, 4-metrowej rury do pole dance, 3.6-metrowej liny do wspinaczki, kółek gimnastycznych zawieszonych na łańcuchach, poręczy równoległych wysokich i niskich, tzw. żmijki, średniej wysokości poręczy do przeskoków oraz z 1.8-metrowych drążków do podciągania. Jako nawierzchnię zastosowano maty gumowe perforowane, ułożone na utwardzonej mechanicznie ziemi [10]

Wybieg dla psów

Wybieg został zbudowany w centralnej części parku, w sąsiedztwie siłowni plenerowej i placu zabaw dla dzieci. Jego ogrodzona powierzchnia to 1250 m2. Składa się z dwóch stref: dla psów w wieku 1.5-6 lat oraz dla psów starszych. Na wybiegu znajduje się wiele przeszkód oraz ławeczki dla właścicieli Ogrodzenie ma wysokość 1.8 m, a na wybieg prowadzą dwie podwójne bramki, tzw. śluzy [12].

Korty tenisowe

Przy południowej granicy parku znajdują się trzy ceglane korty tenisowe, dwa z nich ze sztucznym oświetleniem. Jest też szatnia z prysznicem i parking [28]. Od 1989 roku prowadzone są tu kursy nauki i doskonalenia tenisa. Pierwsze tenisowe kroki stawiał tu Mariusz Fyrstenberg, najwyżej sklasyfikowany polski deblista na świecie [27].

Pomnik Sandora Petofiego

14 marca 2013 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia węgierskiego poety i bohatera narodowego Sandora Petofiego. Pomnik powstał z inicjatywy Fundacji Kultura i Sztuka ponad Granicami we współpracy z Ambasadą Węgier [16]. Wkład w powstanie pomnika wniosły tłumaczki: Zofia Lang (inicjatorka) i Eugenia Dąbkowska (organizatorka). Twórcą popiersia poety, umieszczonego na granitowym cokole jest warszawski rzeźbiarz Jerzy Teper [17].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Chrzanów i Jelonki

[1939] Chrzanów i Jelonki (źródło)

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Na terenie parku znajdowały się początkowo pola, mokradła i glinianki [33]. Część pól na zachód od amfiteatru istniała jeszcze w 1976 roku. We wschodniej części był tam hałdy materiałów.

Park powstał podczas budowy osiedla, gdy między ulicami Człuchowską, Lazurową, Górczewską i Powstańców Śląskich wznoszono w latach 80-tych XX wieku Osiedle Górczewska. Parkowe pagórki to ziemia wybrana pod fundamenty bloków. Teren pozostawiono niezabudowany jako klin napowietrzający Warszawę [15].

Podczas budowy na terenie parku były bazy materiałowo budowlane: jedna przy Czumy 20B, druga u zbiegu ulic Raginisa i Borowego (która specjalizowała się w częściach do wind i zaczęła znikać w maju 1989 roku) [33].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Park Górczewska zimą

[1985] Park Górczewska zimą (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Park Górczewska

[1989] Park Górczewska (źródło)

Park Górczewska

[1989] Park Górczewska (źródło)

Park Górczewska

[1990] Park Górczewska (źródło)

XXI wiek:

W 2002 roku uchwalono dla parku miejscowy plan zagospodarowania. Zgodnie z planem w 2012 roku powinna zostać zakopana pod ziemię napowietrzna linia wysokiego napięcia przechodząca przez park. RWE uważa schowanie sieci za zbyt kosztowne i chce to zrobić w 2033 roku [30].

W 2008 roku powstał amfiteatr i parking przed nim. W okresie 2013-2014 została wymieniona nawierzchnia na siłowni plenerowej. Park jest często wskazywany w budżecie partycypacyjnym. W 2014 roku ponad dwa tysiące osób zagłosowało za naszpikowaniem go kwiatami, wybiegiem dla psów i ścieżkami biegowymi [30]. Modernizacja zakładała montaż ławek, utwardzenie alejek żwirowych [31]. W 2015 roku przyjęto do realizacji: wymianę nawierzchni siłowni plenerowej, stworzenie Kącika malucha z drewnianą altanką ogrodową (z zabudowaną podłogą, ławkami, stołem i pokryciem, dachowymi zabawkami oraz latarnią, z ogrodzeniem i miękką nawierzchnią), namalowanie na chodniku trwałą farbą gier: gra w klasy, plac geometryczny, inteligencje, tarcza do rzutek wraz z tablicą informacyjną, przenośne boiska do ringo i siatkówki oraz nasadzenie drzew iglastych, w tym jedno większe do ubierania w czasie świąt [32]. Z kolei w 2016 roku mieszkańcy zaproponowali stworzenie łąki kwietnej, wymianę nawierzchni alejek na wielofunkcyjną oraz poprawę bezpieczeństwa na placu zabaw.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Dom w parku na końcu ul. Kryształowej

[2001] Dom w parku na końcu ul. Kryształowej (źródło)

Park

[2005] Park (źródło)

Linia energetyczna

[2006] Linia energetyczna (źródło)

Plan parku

[2006] Plan parku (źródło)

Wizualizacja amfiteatru

[2007] Wizualizacja amfiteatru (źródło)

Plan zagospodarowania

[2007] Plan zagospodarowania (źródło)

Ścieżka

[2008] Ścieżka (źródło)

Amfiteatr

[2010] Amfiteatr (źródło)

Amfiteatr

[2010] Amfiteatr (źródło)

Amfiteatr

[2010] Amfiteatr (źródło)

Korty

[2011] Korty (źródło)

Siłownia plenerowa

[2011] Siłownia plenerowa (źródło)

Siłownia plenerowa

[2012] Siłownia plenerowa (źródło)

Amfiteatr

[2012] Amfiteatr (źródło)

Tablica pamięci Jacksona

[2013] Tablica pamięci Jacksona (źródło)

Amfiteatr

[2013] Amfiteatr (źródło)

Fontanna

[2013] Fontanna (źródło)

Fontanna w parku

[2013] Fontanna w parku (źródło)

Oczko wodne

[2013] Oczko wodne (źródło)

Łąka w parku

[2013] Łąka w parku (źródło)

Park

[2013] Park (źródło)

Widok z pagórka

[2013] Widok z pagórka (źródło)

Linowy plac zabaw

[2013] Linowy plac zabaw (źródło)

Linowy plac zabaw

[2013] Linowy plac zabaw (źródło)

Odsłonięcie pomnika Petrofiego

[2013] Odsłonięcie pomnika Petrofiego (źródło)

FlowPark

[2015] FlowPark (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Górka w parku

[2015] Górka w parku (źródło)

Aleja prezydencji

[2016] Aleja prezydencji (źródło)

Stoły do gry

[2016] Stoły do gry (źródło)

Alejka

[2016] Alejka (źródło)

Wypożyczalnia książek

[2016] Wypożyczalnia książek (źródło)

Rzeźba Petrofiego

[2016] Rzeźba Petrofiego (źródło)

Górka

[2016] Górka (źródło)

Wejście na wybieg

[2016] Wejście na wybieg (źródło)

Psi wybieg

[2016] Psi wybieg (źródło)

Wybieg dla psów

[2016] Wybieg dla psów (źródło)

Plac zabaw, dalej siłownia

[2016] Plac zabaw, dalej siłownia (źródło)

Staw

[2016] Staw (źródło)

Fontanna

[2016] Fontanna (źródło)

Pomnik i amfiteatr

[2016] Pomnik i amfiteatr (źródło)

Alejka w parku

[2016] Alejka w parku (źródło)

Wybieg dla psów

[2016] Wybieg dla psów (źródło)

Siłownia plenerowa

[2016] Siłownia plenerowa (źródło)

Plac zabaw

[2016] Plac zabaw (źródło)

Linarium

[2016] Linarium (źródło)

Zaktualizowano: 04 - 2017