Willa Rotsteinów - Saska Kępa - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Willa Rotsteinów


Willa Rotsteinów

Charakterystyczna willa z basztą (w której mieszczą się zabytkowe schody) na Saskiej Kępie. Powstała w okresie międzywojennym jako dzieło modernistyczne (podobnie jak wiele willi w okolicy), a obecnie jest wpisana do rejestru zabytków. Przez wiele lat był to budynek ambasad, najpierw Francji, potem Tunezji.

rejestr zabytkówrejestr zabytkówzabudowa jednorodzinnazabudowa jednorodzinna

  • Ulice:   ulica Kryniczna
  • Rok powstania:  1938-1939
  • Obszar MSI:  Saska Kępa
  • Wysokość:   9 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  modernizm
  • Związane osoby: Korngold Lucjan

Opis urbanistyczny:

Projekt domu Rotsteinów (ul. Kryniczna #6) powstał w 1936 roku. Jego autor Lucjan Korngold zaprojektował na Saskiej Kępie siedem budynków [1]. Nieruchomość znajduje się na działce o powierzchni 1 749 m2 [3]. Trzykondygnacyjny budynek wolnostojący o powierzchni użytkowej 633 m2 ma konstrukcję murowaną, posadowioną na murowanych fundamentach z własną kotłownią. Jej rynkowa wartość w 2015 roku to ok. 6 mln zł [5].

Modernistyczna bryła budynku i rozwiązania wewnętrzne charakterystyczne są dla późnego funkcjonalizmu [1]. Koncepcję willi charakteryzuje osiowość i dyskretna monumentalizacja, zaś wizualny porządek projektu wyraża się w skontrastowaniu zamkniętego charakteru elewacji frontowej i bocznych z bogatą tektoniką elewacji ogrodowej o dwupoziomowym układzie przestronnych tarasów [2]. Frontowa elewacja domu, od północy, ma dość surową formę uniesionej na słupach płaskiej ściany z wielką kratą na środku. Od zachodu bryła budynku zakończona jest półcylindrycznym ryzalitem przypominającym basztę zamku. Kryje on w środku reprezentacyjne schody, które łączą hol na parterze z salonem na piętrze [1]. Stopnie wykończono różowym drobnoziarnistym lastryko kontrastującym z ciemnoszarym lastrykowym wykończeniem belki policzkowej. Wpisany w obszerny łuk bieg schodów ograniczono balustradą z brązu, od zewnątrz ukształtowaną jako pas reliefów, złożony z odlewów łączonych wzdłuż okutych brązem słupków konstrukcyjnych, na których zamontowano drewniany pochwyt. Na całej jej długości przedstawiono scenki figuralne z motywami polowania utrzymane w konwencji archaizującej. Poszczególne grupy rozmieszczone na młotkowanym tle i rozdzielone motywami roślinnymi przedstawiają postacie niosące upolowaną zwierzynę, łuczników oraz pościg chartów. Od strony wewnętrznej bieg ograniczają faliste panele z patynowanego brązu [2]. Zupełnie inny charakter ma skierowana na ogród elewacja południowa. Masywne zewnętrzne schody prowadzą tu na loggię (kiedyś otwartą, obecnie oszkloną). Dach loggii wsparty na smukłych słupach służy zarazem jako taras górnej kondygnacji willi [1].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

W 1935 roku była tu pusta działka. Willę zbudowano w latach 1938-1939, ale ukończono już po wojnie [1]. Ul. Kryniczna ma 260 metrów i również powstała w latach 30-tych XX wieku [3].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Willa po 1945 roku stała się rezydencją ambasadora Francji [1].

Czasy PRL-u:

Od lat 60-tych XX wieku do 2015 roku rezydował w niej ambasador Tunezji [1]. W 1972 roku przedsiębiorstwo PUMA przeprowadziło remont budynku [4].

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Dom zachował oryginalną formę architektoniczną, a z dawnego wystroju wnętrz przetrwały klatki schodowe [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Baszta

[2014] Baszta (źródło)

Front wilii

[2015] Front wilii (źródło)

Front wilii

[2015] Front wilii (źródło)

Schody

[2017] Schody (źródło)

Fasada od podwórza

[2017] Fasada od podwórza (źródło)

Baszta

[2017] Baszta (źródło)

Loggia

[2017] Loggia (źródło)

Wjazd na dziedziniec

[2017] Wjazd na dziedziniec (źródło)

Zaktualizowano: 08 - 2017