Kamienica Dietzów - Śródmieście Południowe - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Kamienica Dietzów


Kamienica Dietzów

Kamienica Dietzów zwana też kamienicą Sawickich powstała na początku XX wieku i jak wiele kamienic w tej części Warszawy przetrwała do dzisiaj. W pokoju pod numerem 5 przez kilkanaście dni była kwatera Józefa Piłsudskiego w 1918 roku. Upamiętniają to dwie tablice.

tablica pamięcitablica pamięcizabudowa śródmiejskazabudowa śródmiejska

  • Ulice:   ulica Mokotowska
  • Rok powstania:  1894-1900
  • Obszar MSI:  Śródmieście Południowe
  • Wysokość:   9 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  eklektyzm
  • Związane osoby: Daszyński Ignacy, Dietz Edmund, Dietz Władysława, Lipski Stanisław, Moraczewski Jędrzej, Piłsudski Józef, Sosnkowski Kazimierz

Opis urbanistyczny:

Eklektyczna kamienica przy ul. Mokotowskiej #50 liczy trzy kondygnacje i jest połączona z dwiema oficynami. Wzrok przykuwają efektowne wykończenia, świetnie zachowany przejazd bramny oraz eleganckie schody [1]. W sieni znajdują się białe rzeźby o motywach zabaw dziecięcych [4].

Obiekty, pomniki, tablice:

Na elewacji znajdują się dwie tablice pamiątkowe upamiętniające Józefa Piłsudskiego. Obie zostały odsłonięte 11 listopada 1998 roku. Na pierwszej z nich, wykonanej przez Stanisława Lipskiego i poświęconej przez Eustachego Rakoczy [4], znajduje się napis “W tym domu w listopadzie 1918 roku po powrocie z twierdzy Magdeburskiej zamieszkał i kierował życiem państwowym odrodzonej Polski Józef Piłsudski. Na drugiej umieszczono napis “W tym domu w dniach 13-29 XI 1918 roku pracował twórca niepodległej Polski naczelnik państwa 1867 – 1935, wódz w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej 1920 jemu zawdzięczamy, że jesteśmy Polakami. Tablicę z lewej strony bramy ufundowało Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego, drugą Urząd ds. Kombatantów na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy [7].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

Właścicielką posesji w 1854 roku była Stanisława Piętka [8]. Kamienica powstała prawdopodobnie w okresie 1894-1900 [1][2]. Stanęła na miejscu domku Felixa Nowickiego, dawnego subiekta sklepu platerów Frageta [4]. Została wybudowana przez firmę Pawłowskiego dla Edmunda i Władysławy Dietzów [3]. Później kamienicę zakupiła rodzina Sawickich, rzemieślników zajmujących się białoskórnictwem i koronkarstwem na początku XX wieku [5].

Okres międzywojenny:

W kamienicy pod numerem 5 przebywał w skromnym dwupokojowym lokum Józef Piłsudski. Była to kwatera naczelnika po powrocie z twierdzy w Magdeburgu [2] w okresie od 13 do 29 listopada 1918 roku. Jeden z pokoi przeznaczony był dla gońców, którzy czuwali całą dobę. W drugim pokoju mieszkał Kazimierz Sosnkowski, a w salonie odbywały się narady [4].

14 listopada 1918 roku odbyło się tutaj spotkanie z członkami rządu ludowego przybyłymi z Lublina. Rząd lubelski podał się wtedy do dymisji. Piłsudski powierzył misję utworzenia rządu Ignacemu Daszyńskiemu, a kilka dni później Jędrzejowi Moraczewskiemu [7].

Warunki lokalowe na Mokotowskiej 50 mogły być impulsem do decyzji o lokalizacji dzielnicy rządowo-dyplomatycznej w tym rejonie [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Rząd Moraczewskiego w kamienicy

[1918] Rząd Moraczewskiego w kamienicy (źródło)

Mokotowska 50

[1938] Mokotowska 50 (źródło)

Mokotowska 50

[1938] Mokotowska 50 (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

Kamienica przetrwała II wojnę światową bez większych uszkodzeń [1].

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:

Fasada została odrestaurowana w latach 90-tych XX wieku. W 1998 roku przy wejściu odsłonięto dwie tablice [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Mokotowska 50

[1989] Mokotowska 50 (źródło)

XXI wiek:

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Tablica

[2011] Tablica (źródło)

Balkon

[2013] Balkon (źródło)

Tablica

[2013] Tablica (źródło)

Zdobienia

[2013] Zdobienia (źródło)

Dziedziniec

[2013] Dziedziniec (źródło)

Zdobienia

[2013] Zdobienia (źródło)

Widok z frontu

[2014] Widok z frontu (źródło)

Zaktualizowano: 09 - 2015