Ciech - Sady Żoliborskie - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Ciech


Ciech

Nazwa Ciech oznacza Centralę Importowo-Eksportowa Chemikalii i Aparatury Chemicznej, która miała jedną z swoich siedzib w tym dziwnym budynku. Kształtem przypomina odwróconą piramidę, był projektowany i budowany dłużej niż użytkowany a dzisiaj w jego miejscu znajduje się osiedle mieszkaniowe.

biurowiecbiurowiecplac zabawplac zabawzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

  • Ulice:   ulica Elbląska, ulica Jasnodworska, ulica Powązkowska
  • Rok powstania:  1968-1991
  • Obszar MSI:  Sady Żoliborskie
  • Wysokość:   23 m
  • Funkcja:  biurowa
  • Styl:  brutalizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Projekt powstał na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku w Czechach gdzie do dziś stoi jego wcześniejsza, bliźniacza, aczkolwiek niższa o trzy kondygnacje, wersja [3]. Brak źródeł wskazujących na konkretny budynek, przypomina on swoim wyglądem projekt siedziby radia w Bratysławie [12]. Dziewięciopiętrowy [3] biurowiec powstał w nietypowy sposób. Najpierw wyrósł jego rdzeń, na który od góry nawlekano kolejne kondygnacje [7]. Uzyskał on specyficzną bryłę odwołującą się wyglądem do odwróconej świątyni babilońskiej (zikkuratu). Miał aluminiowo-szklaną fasadę i bogato wykończone wnętrza [1] z marmurowymi ścianami, oczkami wodnymi, oranżeriami, dużą salą konferencyjną (Błękitną [4]), lustrami, efektownymi lampami, automatycznymi drzwiami [2]. Funkcjonowało nawet określenie "pałac CIECH-u" [6]. Niestety gmach Ciechu miał jednocześnie zbyt małe, niepraktyczne biura, azbestową konstrukcję i był zbyt drogi w utrzymaniu [2].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:

W miejscu skrzyżowania obecnej Powązkowskiej z Elbląską prawdopodobnie przed 1367 rokiem została założona wieś Powązki. Podczas potopu szwedzkiego została całkowicie zniszczona. W 1770 roku teren został wydzierżawiony przez rodzinę Czartoryskich. Przez miejsce, w którym później powstał gmach Ciecha przebiegała południowa odnoga sztucznego jeziora i stało kilka budynków gospodarskich. Większa część założenia znajdowała się jednak na północnym-wschodzie, na terenie obecnego osiedla Rudawka. Po przeniesieniu się Czartoryskich do Puław, w 1796 roku właścicielem ziem został M. Łaszczyński, który zbudował w okolicy browar i gorzelnię, młyn wodny oraz karczmę [13].

XIX wiek:

Od 1816 roku dzierżawcą został L. Newachowicz, który otworzył kilkaset metrów na północ fabrykę tabaczną. Od 1821 roku do początku XX wieku były to tereny wojskowe, wchodzące w skład Powązkowskiego Pola Wojennego. W 1905 roku była to osada przemysłowa, licząca ponad 3500 mieszkańców, zamieszkana głównie przez Żydów. W 1909 ulicą puszczono tramwaj elektryczny [13].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Plan de la ville Varsovie

[1831] Plan de la ville Varsovie (źródło)

Okres międzywojenny:

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

W latach 1939 i 1944 zabudowa ulicy została w większości zniszczona [14].

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Biurowiec Ciech (ul. Powązkowska #46/50) zaczął być budowany na początku lat 80-tych XX wieku, natomiast ukończono go dopiero w 1991 roku [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Gmach Ciechu

[1978] Gmach Ciechu (źródło)

Przemiany 1989-2000:

Był jedną z central handlu zagranicznego CIECH [2]. Obecnie Grupa Chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce [3]. Był użytkowany do 2008 roku [1]. Został wystawiony na sprzedaż. Ze względu na niefunkcjonalność i dużą zawartość azbestu wyburzono go w 2011 roku [1]. Wyburzanie również było niestandardowe - piętra demontowano od dołu, na końcu zburzono rdzeń [7]. Tym samym czas budowy był dłuższy niż czas użytkowania.

XXI wiek:

Firma Ciech wystawiając działkę na sprzedaż zamówiła projekt nowego budynku w kształcie nieregularnego czworokąta. Teren został jednak wykupiony przez developera, firmę Marvipol [5], i powstało tu osiedle mieszkaniowe Arteco Rezydencja [1]. Ma ono kształt litery U i mieści 291 mieszkań dwóch budynkach (6- i 9-kondygnacyjnych) [5]. Na tylu mieszkańców przeznaczonych jest 397 miejsc parkingowych. . Zaprojektowana zieleń zajmuje około 30% powierzchni. Jest strefa sportowo-rekreacyjna, między innymi z kortem tenisowym [10]. Centralny punkt osiedla to eleganckie foyer. Na terenie obiektu zostały zbudowane dwa place zabaw dla dzieci [11]. Zostało wybudowane w latach 2012-2014 [9].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Gmach Ciechu

[2009] Gmach Ciechu (źródło)

Szklana pułapka

[2010] Szklana pułapka (źródło)

Budynek Ciechu

[2010] Budynek Ciechu (źródło)

Ciech - wejscie

[2010] Ciech - wejscie (źródło)

Ciech - elewacja

[2010] Ciech - elewacja (źródło)

Rozbiórka

[2011] Rozbiórka (źródło)

Projekt zlecony przez Ciech

[2011] Projekt zlecony przez Ciech (źródło)

Wizualizacja Arteco

[2012] Wizualizacja Arteco (źródło)

Wizualizacja Arteco

[2012] Wizualizacja Arteco (źródło)

Osiedle Arteco

[2014] Osiedle Arteco (źródło)

Zaktualizowano: 02 - 2015