Atlas Warszawy IWAW - encyklopedyczna baza danych miejsc w Warszawie

O projekcieProjekt www.iwaw.pl jest internetową bazą danych o Warszawie. Pomysł pojawił się w 2014 roku podczas zajęć prowadzonych w Pracowni Systemów Informacji Przestrzennej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Zauważyliśmy, że w Internet jest bogaty w informacje o Warszawie, jednak 1) są one rozproszone po stronach pasjonatów, portalach i forach, a tym samym brakuje indeksu przestrzennego, pozwalającego przeszukiwać dane na podstawie lokalizacji oraz 2) wiele z tej wiedzy bardzo szybko bezpowrotnie znika z sieci. Postanowiliśmy przygotować portal, który będzie zbiorem odnośników oraz umożliwi dostęp do syntetycznej wiedzy o miejscu w jednym miejscu, a na dodatek nie zniknie szybko z Internetu. Kluczowe jest umieszczenie lokalizacji obiektu na mapie z oznaczeniem granic obszaru opracowania. Mamy nadzieję, że strona dzięki takiemu podejściu będzie też czytelniejsza i pozwalająca na szybsze znalezienie informacji przestrzennej niż portale oparte na systemie Wiki (których zawartość również się dość dynamicznie zmienia).

Celem bazy jest zindeksowanie i zgromadzenie w jednym miejscu wiedzy o obiektach Warszawy, która jest dostępna w Internecie, zarówno w postaci tekstowej, jak i wizualnej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że do prawdziwości zasobów Internetu należy podchodzić z dystansem. Dlatego staramy się wybierać najbardziej prawdopodobne informacje i porównywać źródła. Jednak, co ważne, nie prowadzimy własnych badań. Zakładamy, że to, co znajdziemy jest prawdą, dopóki ktoś tego nie sprostuje. Część informacji musiała zostać podana w sposób przybliżony (wysokość budynków, rok wykonania zdjęcia). Dlatego przy każdym obiekcie udostępniliśmy możliwość komentowania. Warto też dodać, że projekt zakłada gromadzenie wiedzy internetowej. Nie korzystamy z książek, chyba, że są dostępne online w wersjach PDF.

Docelowo chcemy, aby baza obejmowała wszystkie miejsca, budynki i przestrzenie Warszawy, tak aby nie było "białych plam" na informacyjnej mapie stolicy. Całość przygotowujemy w formie syntetycznych artykułów podzielonych na stałe działy historyczne. Możliwe jest zatem szybkie znalezienie informacji o miejscu w podanym czasie.