Zespół dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" (zwany Monopolem [6]) znajduje się przy ul. Ząbkowskiej #27/31. Kompleks budynków z końca XIX wieku powstał w stylu industrialnym [2]. W jego skład wchodzą zabudowania dawnego składu skarbowego oraz Towarzystwa Oczyszczania Spirytusu. Na teren kompleksu prowadziły pierwotnie bramy od ulic Ząbkowskiej, Markowskiej i Białostockiej (z doprowadzoną bocznicą kolejową). Obecnie charakter zabytkowy ma około dziesięciu obiektów [48].
Wchodząc 1) bramą główną (zachodnią) od strony ul. Ząbkowskiej, mijamy po lewej stronie pawilon 2) portierni (kordegardy). Za nim znajduje się piętrowy budynek biurowo-mieszkalny. Dalej wzdłuż znajduje się parterowy 3) pawilon strażnicy, a bliżej ulicy trójskrzydłowy 4) dom mieszkalny o trzech piętrach (obecnie przedszkole). Wraz z następnym budynkiem po tej samej stronie należały do 5) Mennicy. Na wprost linii ogrodzenia ul. Białostockiej, obok bramy znajduje się parterowy 6) pawilon warsztatowy. Po skręceniu w prawo widać po prawej piętrowy budynek produkcyjny, a bliżej ulicy skład butelek. Za nim przy ul. Ząbkowskiej znajduje się 7) budynek filtracji. Po lewej stronie (na północ) znajduje się piętrowy 8) stary magazyn spirytusu. Perspektywę alejki zamyka bryła smukłej, czteropiętrowej 9) rektyfikacji z kotłownią i halą odbieralników po bokach, za którą strzela w niebo wysoki graniasty komin. Po jego północnej stronie wznosi się nowy magazyn zbiorników spirytusu. Przejście w prawo prowadzi w kierunku drugiej bramy, którą usytuowano między piętrowym budynkiem mieszkalnym i 10) pawilonem portierni, przekształconym na podstację elektryczną [39].
Budynki prezentują typ architektury ceglanej, z bogatym detalem, charakterystycznym dla budynków przemysłowych końca XIX wieku. Najciekawsze są budynki od ul. Ząbkowskiej i Markowskiej, być może zaprojektowane przez Kazimierza Loewe [48]. Frontowy budynek przy bramie z czerwonej cegły ma wąskie okna, gotyckie gzymsy, strzeliste wieżyczki i łukowate sklepienia stropów. Przypomina mały zamek z wieżyczką i na trwałe przeszedł do logotypu rozlewni [5]. Zespół fabryczny zajmuje powierzchnię około 50 tys. m2 [2].