Kościół św. Marka Ewangelisty w Warszawie (ul. Zamiejska #6) jest siedziba parafii pod tym samym wezwaniem [4], która liczy ok. 10 tys. wiernych [6]. W Parafii działa klub sportowy "Św. Marek" [8] oraz Świetlica Pod Aniołem, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-19:00 [3].
W domu parafialnym od września 1996 roku działa amatorski teatr dziecięcy RAJ. Ks. Stalpiński udostępnił dzieciom pomieszczenia parafialne i zbudował salę widowiskową z zapleczem teatralnym. Założycielem, kierownikiem i reżyserem Teatru RAJ jest Teresa Tymosiewicz-Muszel. Premierowym przedstawieniem teatru była sztuka napisana przez Urszulę Golańską „Cicha Noc”, której premiera odbyła się 25 stycznia 1997 roku. W tym dniu została również oddana do użytku nowa sala teatralna [9].
Kolejni proboszczowie to ks. Szczepan Stalpiński (1988-2000), ks. Krzysztof Grzegorz Waligóra (2000-2004), ks. Wacław Madej (2004-2014) [7], ks. Sylwester Gaworek (2014-) [4].
Kościół ma nietypowy kształt. Zbudowany jest na planie zaokrąglonego kwadratu, z kopułą opartą na sześciu słupach [1], o stalowej konstrukcji, zwieńczonej szklaną latarnią [8]. Elewacja jest ceglana, zbudowana z cegły sprowadzonej spod Sandomierza [8]. Wejście prowadzi z wewnętrznego dziedzińca, po przekątnej. Jest na poziomie parteru cofnięte. Druga kondygnacja nad wejściem mieści okrągły witraż z Duchem Świętym. Po prawej stronie wejścia znajdują się tablice pamięci Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Jest też tablica „w hołdzie bohaterskim Polakom poległych za Boga i Ojczyznę w czasie reżimu hitlerowskiego i komunistycznego”. Na przedłużeniu wejścia, nad prezbiterium, znajduje się baszta-dzwonnica zwieńczona krzyżem. Nie jest okrągła, ma rzut sierpa, a w wyciętej do wewnątrz części trzy okna. Podobne potrójne okna znajdują się na każdej z pięciu bocznych ścian kościoła, w wyższej części (z wyjątkiem wejścia). Od ul. Radzymińskiej znajduje się tył kościoła. Umieszczono z tej strony na elewacji metalowe, kute litery: Kościół Św. Marka Ewangelisty. Poziom parteru jest nieco wysunięty i mieści zakrystię oraz łącznik prowadzący do położonego na północy domu parafialnego i plebanii.
Półokrągłe prezbiterium przechodzi w wieżę [8]. Posadzka, ołtarz ofiarny, ołtarzyk pod tabernakulum i ambona są wykonane z włoskiego marmuru [1]. W prezbiterium znajduje się obraz w mozaice, przedstawiający Chrystusa Pantokratora na łuku tęczowym, a po obu jego stronach ewangelistów św. Jana i św. Marka [8]. Ściana między Chrystusem, a postaciami po bokach, jest stronicą z księgi Pisma Świętego z Ewangelią św. Marka w wielu językach. Na ścianie będącej przejściem do prezbiterium znajdują się dwie rozety z atrybutami ewangelistów.
Z prawej strony mieści się boczna kaplica Matki Bożej Pocieszenia, z wierną kopią jej wizerunku z Trok, z płaskorzeźbami przedstawiającymi czterech ewangelistów oraz z relikwiami św. o. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki [1]. Są też w gablotach umieszczone dary wotywne. Obraz Trockiej Matki Bożej Pocieszenia został wykonany w 1999 roku przez krakowskich artystów: Mariana Paciorka i Leopolda Kubicę. Zdecydowano się na ten obraz, gdyż kościół leży przy starym szlaku do Wilna, którego pozostałością jest sąsiednia ul. Trocka. Projekt kaplicy wykonała siostra Maristella [2]. Między prezbiterium o kaplicą Matki Bożej Pocieszenia znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego z kopią obrazu „Jezu, ufam Tobie”, relikwiami s. Faustyny Kowalskiej i chrzcielnicą [1], nad którą umieszczono wizerunek gołębicy. Po prawej stronie znajduje się cytat słów papieża Jana Pawła II.
Ściany wnętrza pomalowane są na biało [1]. Z sufitu zwisa wielki, okrągły, żelazny żyrandol. Posadzka wykonana jest z włoskiego marmuru. Zamontowano centralne ogrzewanie [8]. Wyposażeniem świątyni są ławki dębowe i cztery konfesjonały. Na chórze zainstalowano 46-głosowe organy firmy Johannus. W piętnastu oknach umieszczono witraże przedstawiające życie Jezusa według Ewangelii św. Marka, patrona świątyni [1]. Okna od wewnątrz są pociągnięte w dół ceglanym wykończeniem, sprawiając wrażenie wyższych.
Dolny kościół jest wykończony drewnem. Ołtarz na tym poziomie jest trzyczęściowy, z postacią zapewne św. Marka w centrum oraz Jezusa i Maryi pod łukami po jego bokach.
Dom parafialny jest dwupiętrowy i składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Rzut przypomina literę L z wyciętym narożnikiem, sobą. Jest otynkowany na biało. Z wewnętrznego dziedzińca prowadzą do niego dwa wejścia.
Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się klomb z figurą, a południowym narożniku stoi krzyż misyjny.