Kościół św. Michała Archanioła w Warszawie to barokowa świątynia z początku XVIII wieku w Warszawie (ul Głębocka #119). [1] Jest to najstarszy drewniany kościół w Warszawie, a być może nawet najstarsza drewniana budowla w stolicy.
Pierwotny kościół zbudowany był z drewna modrzewiowego, po odbudowach nie jest to pewne [4]. Budynek ma stromy dwuspadowy dach krytym gontem (nad aneksami dach pulpitowy [10]), z niewielką wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną krzyżem [1] oraz cebulastym hełmem z latarnią [4]. Więźba dachowa drewniana, kleszczowo-płatwiowa, ze stolcami w dwóch rzędach. Strop drewniany z belek z podsufitką [10]. Jest konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany, jednonawowy, nieorientowany. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta dostawiona jest frontalnie do nawy, poprzedzona gankiem podpartym na dwóch słupach [4]. Został zbudowany na podmurówce ocementowanej, na podwalinie z belek drewnianych [10].
Elewacją frontowa trójosiowa z gankiem z trójkątnym szczytem z krzyżem na osi otworu wejściowego. Po bokach wyżej prostokątne okna. Partia korpusu oszalowana pionowo, od szczytu dachu oddzielona gzymsem kordonowym. Szczyt oszalowany w motyw ukośnie ustawionego kwadratu. Elewacja chórowa (zachodnia) jest dwuosiowa, wyższa w części środkowej zamkniętej trójkątnym szczytem. Z boku niższe partie z oknami. Elewacje boczne zostały oszalowane pionowo, z dwoma oknami [10].
Wewnątrz wyłożony drewnianą podłogą [3]. Ściany zostały rytmicznie podzielone lizenami tworzącymi siedem pseudoprzęseł. Wewnątrz jest boazeria, a nad nią ściana pokryta zaprawą wapienną. Lizeny zbite z desek pełnią funkcję dekoracyjną. Podłogi z szerokich desek, pod prezbiterium jednostopniowy próg [10]. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej przeniesiony w 1809 roku z rozebranego kościoła na Pradze, obraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika i obraz św. Michała Archanioła pędzla Jana Molgi. W świątyni są również barokowe drewniane figury św. Jana Nepomucena, św. Stanisława Kostki [3], św Feliksa [1], oraz dwie figury św. Ojców Bernardynów. Ambona zawiera barokowe rzeźby Matki Bożej, św. Józefa i św. Antoniego. Do zabytkowego wyposażenia zalicza się również ołtarz z XVII wieku [3]. W kościele znajdują się 6-głosowe organy z 1976 roku [1]. Chór muzyczny nad kruchtą, wsparty został na dwóch słupach na szerokości i dwóch przyściennych. Na górę prowadzą schody drewniane, zabiegowe [10].