Kościołem parafialnym parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty (ul. Ostródzka #172) jest świątynia pw. św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej i Młodych Świętych [12].
Przy ul. Ostródzkiej zaplanowano kompleks religijny, złożony z kościoła i młodzieżowego centrum kultury [16]. Kościół już istnieje, natomiast w planach jest utworzenie sanktuarium św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej [5]. W parafii posługują ojcowie Pasjoniści [4]. Fundamentalnym ich powołaniem jest świadczenie o Bogu poprzez głoszenie męki Jezusa Chrystusa [9], natomiast prowadzą też wiele inicjatyw prorodzinnych, np. Dom Samotnej Matki na Białołęce [4] czy skierowanych do młodzieży, np. Misję Gabriela [9]. W parafii działają trzy gromady Skautów Europy, dwie schole, bielanki, dziecięce i młodzieżowe koła różańcowe oraz Oratorium św. Gabriela licealistów i studentów [5]. Kościół staje się ośrodkiem kulturalnym w którym organizowane są m.in. koncerty, na przykład Rockowa Droga Krzyżowa [6]. Kolejni proboszczowie to ks. Zdzisław Konkol (2005-2009), o. Mariusz Ratajczyk (2009-2013), o. Przemysław Śliwiński (2013-) [1]. Parafia liczy ok. 6800 wiernych [12].
Obecnie msze święte sprawowane są w tymczasowej kaplicy. Jest to prostokątny pawilon. Nad wejściem umieszczono Czarny Szkaplerz Męki Pańskiej. Na jednym płatku znajduje się logo pasjonistów: czarne serce z białym obrysem i krzyżem, a w środku serca napis JESU XPI PASSIO [13]. Wnętrze kaplicy ma delikatnie podkreślone nawy przez umieszczenie wąskich słupów wspierających dach w miejscu jego zagięcia (nad nawą główną jest on płaski). Tak wydzielone części boczne kończą się ścianą z ceglaną okładziną na których umieszczono ołtarze boczne. W centrum każdego ołtarza znajduje się duży obraz. Po prawej stronie jest to obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ołtarzu głównym (ołtarz został wykonany przez Katarzynę Stawarską-Kulę [6]), na kamiennej okładzinie został powieszony duży podświetlany krzyż. Po obu stronach postaci Chrystusa jest dodatkowa przestrzeń, w której umieszczono litery IC XC (w języku greckim Jezus Chrystus [19]).
W świątyni zgromadzono wiele relikwii świętych, którzy doszli do doskonałości we wczesnej młodości: fatimskich dzieci bł. Hiacynty (10 l.) i bł. Franciszka (10 l.), św. Marii Goretti (12 l.), św. Dominika Savio (15 l.), bł. Karoliny Kózkówny (16 l.), św. Stanisława Kostki (18 l.), bł. Pio Campidellego (21 l.), św. Teresy od Dzieciątka Jezus (24 l.), bł. Piera Giorgia Frassatiego (24 l.), św. Gemmy Galgani (25 l.) [5], św. Gabriela Possenti (24 l., kawałek żebra od 2010 roku) [15].
Na północ od kaplicy budowana jest właściwa świątynia. Jej fasada zamyka przestrzennie ul. Hemara. Jest ona prosta, z wysuniętą centralnie wąską wieżą pod którą umieszczono wejście. Po obu stronach wieży znajdują są duże okna. Jest niewysoka, z dwuspadowym dachem nad nawą główną i jednospadowymi na nawami bocznymi. Dach przenosi się poza nawy i opiera na kolumnach, tworząc boczne podcienia.
Wnętrze kościoła jest trójnawowe. Nawa główna ma prezbiterium zamknięte wysuniętą, zaokrągloną ścianą. Za nią znajduje się owalne okno, które z zewnątrz kończy belkowanie w formie krzyża. Tymczasowo w prezbiterium znajduje się w części centralnej malowidło przedstawiające św. Gabriela, a po obu jego stronach medaliony z wizerunkami dwudziestu młodych błogosławionych i świętych. Wnętrze jest stosunkowo słabo doświetlone, w nawach bocznych i na wysokości wejścia znajdują się wąskie, pionowe okna. Za wejściem zaplanowano po obu stronach kaplice boczne, a nad nim półkolisty balkon dla chóru.
Obok świątyni stoi parafialny Domek Młodych, w którym odbywają się zajęcia plastyczne, korepetycje z matematyki, klub filmowy, działają grupy Skautów Europy, zajęcia grupy rekonstrukcyjnej, teatralnej, dziennikarskiej czy gier planszowych [16].