Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (ul. Żwirki i Wigury #103/105, róg Wawelska #7A) obejmuje szereg budynków (tworzą one kompleks K-3656 [12]) [1]. W budynku nr 23 zlokalizowany jest basen pływacki [12], obok są też zewnętrzne korty tenisowe. Na północ od nich jest pięć większych budynków oraz szereg garaży i magazynów. We wschodniej części, od ul. Żwirki i Wigury są dwa główne obiekty, w tym Gmach Kierownictwa Marynarki Wojennej przy pomniku Lotnika.
Gmach Kierownictwa Marynarki Wojennej
Gmach Kierownictwa Marynarki Wojennej (zwany też Gmachem Admiralicji [25]) to modernistyczny biurowiec, przykład architektury funkcjonalizmu z lat 30-tych XX wieku [2]. Po wybudowaniu był to jeden z najnowocześniejszych budynków w Warszawie [4]. Miał stanowić część reprezentacyjnej dzielnicy rządowej im. Józefa Piłsudskiego [23]. W listopadzie 2017 roku został wpisany do ewidencji zabytków [15]. Mieszczą się w nim m.in. filia urzędu pocztowego nr 65 [10], filia Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej dla Pracowników Wojska SPZOZ, redakcja pisma Głos Weterana i Rezerwisty, Urząd Dziekana Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego) [9].
Budynek cofnięty jest od ulicy, przez co odbiegał od wytycznych stosowanych w okresie międzywojennym i był z tego powodu krytykowany. Ma sześć kondygnacji, a główne wejście prowadzi od ul. Żwirki i Wigury. Cztery dwutrakty biurowe zetknięte są na planie symetrycznego krzyża, z centralnym pionem klatki schodowej i dwoma dźwigami w środku [26]. Z tego powodu potocznie bywa nazywany Krzyżakiem [8].
Gmach powstał według projektu architektonicznego Rudolfa Świerczyńskiego [1]. Konstrukcję stalową spawaną elektrodami projektował Stefan Bryła, a wykonały ją Zakłady Ostrowieckie. Instalację centralnego ogrzewania oraz wentylacji projektował Zdzisław Gromulski, wodociągi i kanalizację Tadeusz Gosztowt, a instalację elektryczną inż. Zemejtis [26].
Front zaakcentowano monumentalnymi pilastrami, a wejście wgłębnym portykiem. Dynamikę bryły potęgowały łukowe łączenia korpusu [23]. Ściana północna ma gładką taflę przeciętą pionem ciągłego okna, natomiast ściana południowa jest bogata w cienie. Pilastry i attyka wyższej części mącą w nieznacznym stopniu prostotę form niższych skrzydeł [26].
Ściany zewnętrzne są murowane z cegły, a szkielet stalowy spawany, wsparty na stopach żelbetowych. Słupy ustawiono w dwa rzędy po obu stronach korytarzy. W środku budynku w obrębie ośmioboku o średnicy zewnętrznej 8.90 metra nie ma słupów. Podciągi wysunięto wspornikowo aż do klatki schodowej, która została tak skonstruowana, że spoczniki międzypiętrowe podwieszone zostały za pomocą prętów żelaza płaskiego 120/25 mm do wystających końców podciągów skrzydła zachodniego. Początki biegów spoczywają na przegubach umieszczonych na wystających końcach podciągów skrzydła wschodniego. Konstrukcja dachu składa się z płyty żelbetowej ułożonej na stalowych krokwiach, oraz ze stalowych słupów. Świetlik i plafon nad hallem czwartego piętra jest stalowyspawany [26].
Hall kontrastuje z następującymi po nim schodami, prowadzącymi na poziom parteru. Drugą częścią kompozycji jest klatka schodowa rozdzielająca się na cztery korytarze. W trakcie wchodzenia wyżej narasta stopniowo światło, kończąc na plafonie nad hallem na ostatniej kondygnacji. Klatka schodowa prowadzi tam do sali narad, która zamyka kompozycję. Gabinety reprezentacyjne nie odgrywają istotnej roli, występują raczej jako akcent [26].
Parter oraz I i II piętro skrzydła południowego zajmują mieszkania admirała i adiutanta z wydzieloną częścią terenu na ogród. Część reprezentacyjna (sala narad, gabinety) umieszczona została na ostatniej kondygnacji w skrzydłach prostopadłych do ul. Żwirki i Wigury. Salę narad pomalowano lakierem Honsalin Hartglasur (odcień jasnokawowosrebrzysty), sufit białą farbą olejną. Wnęki drzwi, okien i słupki międzyokienne obłożono płytkami alabastrowymi, obramienia drzwi i cokoły polerowanym marmurem „Racławice", a kolumny to stiuk w odcieniu marmuru. Nad drzwiami umieszczono płaskorzeźbę popiersia Marszałka, wykonaną w brązie. Gabinet szefa kierownictwa wyłożono boazerią, a gabinet szefa służby tapetą fornierowaną „Flexwood" [26].
Budynek wyłożony jest płytami szlifowanymi z piaskowca polskiego [26]. Wnętrza zostały luksusowo wykończone [9]. Cokół jest z granitu młotkowanego, ściany westybulu z dolomitu szlifowanego „Libiąż", sufit z terrazytu, a podłoga, glify okien i schody na poziom parteru z marmuru Bolechowice. Halle na każdej kondygnacji pomalowano lakierem Honsalin Hartglasur w odcieniu zielonym i wyszlifowano na mat, natomiast słupy na połysk. Balustrady wykonano z miedzi patynowanej [26].
Obok, od ul. Wawelskiej znajduje się trzykondygnacyjny budynek służbowy, który początkowo mieścił 12 mieszkań dwupokojowych dla woźnych. Obok od początku znajdują się garaże [26].
Od strony ul. Żwirki i Wigury są umieszczone: kotwica oraz śmigło, mające nawiązywać do historii budynku oraz tablica informacyjna o patronie ulicy.