Na terenie osiedla City Link oprócz nowych bloków mieszkaniowych do 2018 roku przetrwały zabudowania od ul. Skierniewickiej #32/34/36 róg ul. Wolskiej #47. Mieściła się tu siedziba NSZZ Solidarność Region Mazowsze [2]. Przy samym skrzyżowaniu przed 2013 rokiem znajdował się mural upamiętniający Solidarność. Była też przez pewien okres siedziba Spółdzielni Pracy Specjalistów Rentgenologów.
W północno-wschodniej części ocalał również wyremontowany wysokościowiec Almamer oraz niewielki budynek (ul. Skierniewicka #34A), położony na południowy wschód od niego. Funkcjonowała tu kiedyś zapewne stołówka, a na piętrze znajdowała się duża aula wykładowa [28]. Bez większych zmian ostał się również parking przez ALMAMER-em od ul. Wolskiej.
Cały teren znajduje się na obszarze rynny żoliborskiej, która przecina Warszawę z północy na południe (przez Żoliborz, Szczęśliwice, Rakowiec, Okęcie, Wolę i Włochy). Rynna jest zbiornikiem o długości blisko 12 km i szerokości max. 800 metrów, w którym w czasie interglacjału eemskiego odkładały się grunty organiczne. W okolicach skrzyżowania ul. Wolskiej z ul. Płocką rynna rozdziela się na dwie części. Dominującym utworem wypełniającym rynnę są gytie. Obok nich zalegają namuły, kreda jeziorna, łupki bitumiczne oraz torfy. Warstwy te sięgają do głębokości 17.5 m ppt i bywają przedzielone drobnymi piaskami. Pod nimi znajdują się twardo plastyczne pyły piaszczyste i gliny piaszczyste, natomiast powyżej piaski wędrujących wydm, zalegające do głębokości 4.1-11.9 metra ppt [19].
Osiedle City Link
City Link (ul. Wolska #45) to inwestycja firmy Ronson Development [1]. Osiedle tworzy pięć etapów: I etap to 127 mieszkań (27-85 m2) oraz pięć lokali usługowych [1]. W II etapie powstały 174 mieszkania (27-138 m2) oraz cztery lokale usługowe [58]. Tworzą one jeden budynek w południowo-zachodniej części posesji. III etap to 17-kondygnacyjny (51 metrów [3]) punktowiec od ul. Wolskiej z 184 mieszkaniami i pięcioma lokalami usługowymi (730 m2 powierzchni usługowej [11]) [1]. IV etap to budynek na południowym wschodzie działki z 364 mieszkaniami (31-131 m2) [1 i czterema lokalami użytkowymi [8]. Do dyspozycji mieszkańców IV etapu będą dostępne 364 miejsca postojowe, wewnętrzne patio z placem zabaw, zielenią i przestrzenią rekreacyjną, a także wybieg dla psów. Wartość inwestycji to 81 mln zł [8]. Połączony jest z etapem V (mieszkania 24-132 m2) [4].
Osiedle to projekt o podwyższonym standardzie. Fasady są przeszklone z elementami elewacji Alucobond, w części parterowej zaplanowano kamienne wykończenia. Każde mieszkanie jest wyposażone w drewniane okna, przestronny i przeszklony balkon, a do lokali na najwyższych kondygnacjach przypisane są tarasy. Na terenie projektu zaplanowano wewnętrzny dziedziniec [5]. Generalnym wykonawcą jest firma Karmar (etapy I-III [9][11]) oraz Strabag (etapy IV-V [8]), a za projekt architektoniczny odpowiada firma Archiplan Studio [5].
Gmachy Almamer
Biurowiec Almamer tworzą dwa połączone ze sobą wysokościowce (ul. Wolska #41/43). Projekt modernizacji pierwszego budynku powstał w latach 2003-2007 przy współpracy z pracownią Portal-pp, a prace przeprowadzono w latach 2006-2008 [26].
W latach 2009-2011 drugi z budynków został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb uczelni według projektu AWI-CON (inż. Andrzej Wisła i projektant Waldemar Wojdak). Zdjęto elewacje zewnętrzne, wyburzono ścianki niekonstrukcyjne i zaaranżowano od nowa przestrzeń. Wymieniono wszystkie windy, na dachu zainstalowane zostały urządzenia techniczne. Budynek otrzymał m.in. instalację oddymiającą, dźwiękowy system ostrzegawczy, klimatyzację [27]. Modernizacja kosztowała kilkadziesiąt mln zł. Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych [23].
Studenci i pracownicy we wrześniu 2011 roku zyskali obiekt o powierzchni 10 tys. m2 [23]. Na poziomie piwnicy umieszczono szatnie, windy, stanowisko xero, księgarnię wydawniczą ALMAMER oraz instalacje techniczne, jak centrala telefoniczna i stacje transformatorowe. Na parterze znalazł się hol główny z punktem rekrutacyjnym dla kandydatów, barek ze stolikami, kasy oraz dział kadr. Pierwsze piętro to gabinety władz uczelni, Sala Senatu, pomieszczenia spółki DrukTur, kwestura i administracja [47] oraz archiwum pracownicze (w nim porzucono akta osobowe i pieczątki imienne) [34]. Na pierwsze piętro prowadzą reprezentacyjne schody. Kolejne piętra to pokoje dziekanatów i sale zajęć (w szafach i szufladach porzucono czyste druki dyplomów wszystkich wydziałów oraz wszystkie pieczątki [34]) [47]. Na piętrze czwartym znalazły się dwie duże sale audytoryjne [47], funkcjonował tu również Wietnamski Instytut Naukowo-Kulturalny. Piętra piąte i szóste nie zostały oddane do użytku. Przeznaczone miały być jako powierzchnia biurowa do wynajęcia. Jedno zostało całkowicie wykończone, drugie pozostało w stanie surowym [34]. Piętro siódme przeznaczono pod sale komputerowe [47] i językowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Na ósmym piętrze znalazły się doskonale wyposażone gabinety kosmetyczne i sale fizjoterapii [34]. Biblioteka i czytelnia (z 45 tysiącami woluminów) znalazła się na piętrze dziewiątym, z panoramicznym widokiem na miasto [47]. Tu również było archiwum z dokumentami studentów [34]. W budynku zlokalizowane były również siłownia i przychodnia dla studentów Mermed [34].