Park Skaryszewski (Skaryszak) zajmuje 58 ha (49.56 ha [29]) na prawym brzegu Wisły [21]. Jest drugim największym parkiem Warszawy (po Łazienkach) [6]. Jego nazwa nawiązuje do dawnej osady Skaryszew, a patronem jest Ignacy Jan Paderewski [22]. Park Skaryszewski od początku był udostępniony wszystkim Warszawiakom. Opiekunem parku jest Zarząd Oczyszczania Miasta [21].
Założenie ma kształt zbliżony do trapezu [21]. Od Ronda Waszyngtona park przecina po przekątnej szeroka aleja główna obsadzona z obu stron jesionami [7]. To kręgosłup parku, od którego symetrycznie rozchodzą się alejki zataczające koła, łuki i elipsy [21]. Pierwotnie miała być miejscem przejażdżek konnych. Na jej końcu znajdował się ogród daliowy. W czasach świetności znajdowało się w nim 50 tysięcy krzewów dalii. Wokół parku biegnie, równie szeroka co aleja główna, obwodowa aleja lipowa. Skręcając w nią w lewo można dość do ogrodu różanego [7]. Aby urozmaicić monotonię płaskiego terenu parku, usypano wzniesienia z ziemi, którą wykopano podczas tworzenia stawów. To dzisiejsze gęsto zarośnięte wzgórza świerkowe, które odbiegają od kompozycji całego parku. Upodobały je sobie wiewiórki i sikorki [7].
W parku można podziwiać rzeźby z okresu międzywojennego: Tancerkę, Kąpiącą się i Rytm. Interesująca jest też kapliczka w pobliżu stawu wschodniego [21] oraz sztuczny wodospad w jej sąsiedztwie [6]. W parku znajduje się hotel i karczma Dedek Park, kawiarnia Misianka i pub Przystań, w którym działa letnie kino Perła [43]. Goście parkowi mogą deptać trawniki, kłaść się na nich, wprowadzać psy, jeździć na rowerach. Mogą też obcować z przyrodą, organizowane są m.in. obserwacje ptaków [43].
W parku rozwinięta jest infrastruktura sportowa i rekreacyjna [22]. Park jest miejscem spędzania wolnego czasu. Można tu wylegiwać się na trawie, jeździć na rowerze, uprawiać jogging albo wpaść na ciastko do Misianki [21]. Na rolkach nie da się jeździć ze względu na nierówną nawierzchnię [6]. Dookoła głównej pętli corocznie w zimie rozgrywane są dwie imprezy biegowe: Bieg Wedla oraz Praska Dycha [22], odbywa się tu bieg Tropem Wilczym, bieg noworoczny i inne biegi charytatywne [6]. Wytyczona jest pięciokilometrowa trasa do biegania [43]. Z Jeziorka Kamionkowskiego od wiosny do jesieni korzystają amatorzy kajaków i rowerów wodnych [31]. Od al. Zielenieckiej dostępna jest siłownia plenerowa (w połowie długości ulicy) [32], druga siłownia oraz drążki do workoutu znajdują się za Kanałem Wystawowym, na Polach Elekcyjnych.
Wzdłuż al. Waszyngtona przebiega rurociąg. Rurę centralnego ogrzewania, w atmosferze skandalu i mimo protestów przeprowadzono w końcu lat 70-tych XX wieku [91].
O wartości parku świadczy przyznany w 2009 roku tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce (w konkursie organizowanym przez firmę Briggs & Stratton [22]) oraz trzecia lokata w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie [20].
W parku kręcono liczne filmy i seriale, m.in. Stawiam na Tolka Banana (1973) [46], Tulipan (1986) [86], Czas Honoru (2008) [85], Jack Strong (2014) [83], Kochaj (2016) [84],
Hydrografia
W środkowej części parku, po obu stronach głównej alei znajdują się dwa duże zbiorniki wodne połączone kanałem: Staw na Kosku (Łabędzi, Zachodni) z jedną wyspą i Staw Kaczy (Kajakowy, Wschodni) z dwiema wyspami [21] oraz kilka mniejszych (Średni Kaczy Staw i Mały Kaczy Staw [43]). Łącznie mają powierzchnię 11.3 ha [22]. Nad wodą przerzucone są żelbetowe mostki z ozdobnymi balustradami z betonu lub żelaza, charakterystyczne w parkach krajobrazowych [11]. Na północy parku długim pasem rozciąga się Jeziorko Kamionowskie o powierzchni 8 ha [21], które jest fragmentem dawnego koryta Wisły. Obecnie jest płytkim (2-5 metrów) zbiornikiem połączonym z basenami Portu Praskiego krytym kanałem (przez tzw. kolektor stadionowy poprowadzony pod al. Zieleniecką i terenami Stadionu Narodowego) [20]. Wcześniej w tym miejscu szeroka odnoga Wisły wchodziła głęboko w taras zalewowy, tworząc zatokę. Przegrodzono ją fosą, wybudowano śluzę i most, po którym poprowadzono al. Zieleniecką, co odcięło połączenie żeglowne. Niskie, betonowe bariery mostu nie są widoczne [75]. Od wschodu Jeziorko Kamionkowskie połączone jest Kanałem Wystawowym z Jeziorem Gocławskim. Dno zbiornika jest silnie zamulone. Długość wynosi 900 metrów, a szerokość 100-150 metrów [20]. Jeszcze do początku XX wieku jeziorko miało bezpośrednie połączenie z Wisłą. Zostało ono przerwane poprzez usypanie grobli (dziś al. Zieleniecka) [64].
Jedną z wizytówek parku jest kamienna grota, z której woda spływa trzystopniową kaskadą (tzw. Grochowskie Wodogrzmoty) do stawu położonego u jej podnóża. Stamtąd przepływa do Stawu Kaczego, następnie Stawu na Kosku i na końcu do Jeziora Kamionkowskiego [5].
W obrębie parku poziom oligoceński związany jest z osadami piaszczystymi i piaszczysto- żwirowymi występującymi na głębokościach powyżej 150 metrów. Średnia miąższość tego poziomu wynosi około 37 metrów. Z kolei zwierciadło wody poziomu czwartorzędowego ma charakter swobodny, zasilany infiltracyjnie i stabilizuje się na głębokości 2-5 metrów. Park Skaryszewski powstał na terenach naturalnie podmokłych (bagnistych), gdyż Saska Kępa była pierwotnie wyspą odciętą ramieniem Wisły, utworzoną w wyniku akumulacji utworów aluwialnych. Po roku 1927 roku, kiedy woda z Jeziora Kamionkowskiego zalała park, wybudowano stację pomp regulującą wysokość wody w zbiorniku [20].
Woda w zbiornikach charakteryzuje się alkalicznym odczynem, wysokim stężeniem azotu i fosforu, wysokimi wartościami przewodnictwa elektrolitycznego oraz deficytami tlenu przy dnie, co wskazuje na zły stan ekologiczny. Roślinność wodna jest uboga (dwa gatunki występują w Jeziorze Kamionkowskim, po cztery gatunki w Stawie Kaczym i Stawie na Kosku) [20].
Po jeziorze latem można pływać kajakami i łodziami wiosłowymi oraz rowerami wodnymi, które można wypożyczyć na przystani przy małej zatoce [43].
Kolektor stadionowy pochodzi z 1931 roku i łączy Port Praski z Jeziorem Kamionkowskim. Podczas budowy stacji metra Stadion konieczna była jego przebudowa. Nowy odcinek składa się z trzech komór żelbetowych połączonych kompozytową rurą o średnicy 1100 mm. Połączenie istniejącego kolektora z nowym zostało zaprojektowane w jednej z komór zlokalizowanych w nasypie kolei średnicowej. Przebudowę zaprojektowano w istniejącym układzie grawitacyjno-tłocznym (w okresie niskich stanów wód Wisły odpływ z jeziorka jest grawitacyjny, natomiast przy wysokim stanie wód woda z jeziorka jest mechanicznie pompowana do basenu Portu Praskiego). W murze oporowym basenu Portu Praskiego wykonano klapę burzową, która ma stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe przed napływem wód z Wisły. Zmodernizowano też stację pomp MPWiK Zieleniecka, w której od 1931 roku do dzisiaj działa pompa Sulzer [65].
Flora
Roślinność stanowią drzewa i krzewy, z których uformowano założenie ogrodowe według projektu Franciszka Szaniora, oraz zieleń która wyrosła spontanicznie. Roślinność powstała na nowym siedlisku, utworzonym przez osuszenie wilgotnej łąki skaryszewskiej. W 1930 roku w parku występowało 280 roślin ozdobnych (20 tysięcy drzew i krzewów [22]). W 2009 roku były to 162 gatunki. Najcenniejszymi okazami, które pozostały z dawnej kolekcji, są: cypryśnik błotny, 10 rozrośniętych korkowców amurskich, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, kilka skrzydłorzechów kaukaskich i kłęków amerykańskich, jesion amerykański, jesion wąskolistny, jesion wyniosły i liczne wiązowce południowe. Najchętniej rosną tu gatunki siedlisk łęgowych i wilgotnych grądów: dąb szypułkowy, jesion wyniosły, głóg jednoszyjkowy, bez czarny, grab pospolity i czeremcha pospolita [20]. Są też buki, leszczyny tureckie, rozłożyste lipy i klony [21]. Drzewa iglaste stanowią 21% [20]. Porastające wzgórza świerki zostały posadzone w 1947 roku w miejsce wyciętych w czasie wojny. Dziś tworzą gęsty, ciemny bór. Miejsce to upodobały sobie parkowe wiewiórki i sikorki. Najstarsze okazy drzew mają około 100 lat [8]. Mimo, że liczebność gatunkowa spadła, powierzchnia zadrzewień wzrosła w latach 1945-2008 ponad dwukrotnie (z 18% do 43%) [20].
Na terenie parku na wschód od alei centralnej, patrząc w stronę polany na północ od placu zabaw [5] znajduje się tylko jeden pomnik przyrody: buk pospolity w odmianie purpurowej [22]. Jego obwód pnia ma ponad 420 cm. Jego pień o gładkiej, szarej korze często porównywany jest do nogi słonia [5]. Są kolekcje wierzb i ogromne okazy topoli białej, należące prawdopodobnie do pierwotnej roślinności łąk skaryszewskich. Niektóre okazy klonu srebrzystego mają pnie przeszło metrowej średnicy [8].
Od lat 60-tych XX wieku w Parku Skaryszewskim zbierano też amatorsko pieczarki, oraz sporadycznie maślaki, koźlarze i borowiki. W 2014 roku stwierdzono występowanie 125 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. To jedyne na Mazowszu miejsce występowania gwiazdosza szorstkiego, objętego ochroną ścisłą. Chronione są też: gwiazdosz prążkowany, czasznica, purchawica olbrzymia, wachlarzowiec olbrzymi, sromotnik fiołkowy, berłóweczka zimowa i berłóweczka frędzelkowana. Na wybiegu stajni „Pociecha” przy parku, stwierdzono nowy dla Polski gatunek grzyba: gnojankę różowawą. Są tu 44 gatunki porostów oraz cztery grzybów naporostowych, najwięcej we wschodniej części parku, co świadczy o stosunkowo małym zanieczyszczeniu powietrza. W parku występują 2 gatunki wątrobowców i 26 gatunków mchów, w tym 5 nadrzewnych i 4 naskalne [20].
Fauna
Wśród bezkręgowców występują m.in. małże (dwa rzadkie i chronione gatunki), szczeżuje, ślimaki (15 gatunków ślimaków wodnych i 14 gatunków ślimaków lądowych, sześć jest wpisanych na Światową Czerwoną Listę gatunków ginących i zagrożonych: zaroślarka pospolita, ślimak czerwonawy, ślimak kosmaty, ślimak pagórkowy, ślimak zaroślowy, ślimak gajowy), pająki (28 gatunków), ważki (23-24 gatunki), biedronki (26 gatunków), mrówki (10 gatunków). Stwierdzono też występowanie 22 gatunków motyli (najwięcej przy Kanale Wystawowym). Wśród owadów jest jeden gatunek chroniony: ważka zalotka większa [20].
Jezioro Kamionkowskie jest obwodem rybackim i miejscem sportowego połowu ryb na wędkę, pozostałe zbiorniki nie należą do obwodu rybackiego. Jezioro jest regularnie zarybiane dwoma gatunkami ryb: drapieżnym szczupakiem oraz spokojnym linem. Z doniesień wędkarzy można przyjąć, że występuje w wodach parku 13 gatunków: szczupak, okoń, sandacz, boleń, lin, płoć, wzdręga, leszcz, krąp, karaś srebrzysty, kleń i karp oraz inwazyjna babka łysa [20]. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku w wodach Jeziorka Kamionkowskiego żyły raki, co mogło świadczyć o jego czystości [64].
Dane o występowaniu płazów i gadów pochodzą z lat 1992-1994, kiedy stwierdzono występowanie żaby śmieszki, żaby jeziorkowej, żaby wodnej (po 10-15 par dorosłych osobników) oraz traszki zwyczajnej. W latach 2000-2008 zaobserwowano dodatkowo ropuchę zieloną. Jedynym przedstawicielem gadów jest inwazyjny żółw czerwonolicy (w 2014 roku było pięć osobników) [20].
Spośród 54 odnotowanych w 2014 roku gatunków ptaków, dla 37 gatunków ustalono gniazdowanie za pewne lub prawdopodobne. Na wodach obserwowano co najmniej 11 gatunków ptaków wodnych. Liczebność populacji lęgowej oceniono na 293-323 pary. Najliczniej występowały: gawron, szpak, kwiczoł, sikora (bogatka i modraszka), grzywacz i kos. Występuje tu pięć gatunków ptaków z Dyrektywy Ptasiej UE. Jest to jedyny park w Warszawie, gdzie gniazdują i śpiewają dwa gatunki słowików. Niekorzystne natomiast jest masowe noclegowisko ptaków krukowatych. Wśród ssaków występują wiewiórki (100-150 osobników), krety (573 kretowiska), myszy (polna i pojedyncze wystąpienia leśnej), jeże, piżmaki i bobry europejskie [20]. Bobry zadomowiły się w 2006 roku. Ogrom zniszczeń, które poczyniły w 2008 roku doprowadził do zabezpieczenia drzew i wywiezienia większości zwierząt do ZOO [44]. Oprócz powyższych zanotowano wystąpienia zająca, norki amerykańskiej i lisa. Zidentyfikowano również obecność pięciu gatunków nietoperzy. Są to: Nocek rudy, Mroczek posrebrzany, Mroczek późny, Karlik większy i Borowiec wielki [20].