Stadion Narodowy (od 2015 roku PGE Narodowy [3]) im. Kazimierza Górskiego, położony przy alei ks. J. Poniatowskiego #1 jest największym w Warszawie obiektem użyteczności publicznej [4] i największym stadionem w Polsce [3]. Wymiary pokrytego murawą boiska, umieszczonego na podgrzewanej płycie z systemem drenażu mają 105 m × 68 m. Stadion został przystosowany do futbolu amerykańskiego. Posiada najwyższą, czwartą kategorię w klasyfikacji UEFA. Na terenie obiektu znajduje się największe centrum konferencyjne w Warszawie dla 1600 osób, a jego powierzchnia biurowa i handlowa to 25000 m2. Parking podziemny pod płytą boiska mieści 1765 samochodów. Stadion ma 965 toalet, 4 restauracje, fitness club i fun pub. Obiekt zajmuje obszar 18 hektarów [1]. Budowla posiada dziewięć kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Najwyższy punkt trybun znajduje się 41 metrów nad poziomem murawy byłego Stadionu Dziesięciolecia, natomiast najwyższy punkt dachu 70 metrów [3].
Projekt konsorcjum JSK Architekci (International GmbH, Schlaich Bergermann und Partner) został przygotowany przez Markusa Pfisterera, Martina Hakiela i Huberta Nienhoff (autorzy zwycięskiej koncepcji konkursowej) oraz Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutz (autorzy dokumentacji wykonawczej) [3]. Firma Imtech podjęła się realizacji wszystkich systemów instalacyjnych, z wyłączeniem elektrycznych i informatycznych [16].
Stadion został wkomponowany w konstrukcję dawnego Stadionu Dziesięciolecia poprzez zastosowanie kamienia, w tym piaskowca i granitu strzegomskiego. Do wyłożenia placu wjazdowego od strony Wisły użyto granitu zdjętego ze schodów dawnego stadionu [4]. Wjazd na parking pod stadionem dla VIP-ów, sportowców, a także dla samochodów dostawczych i służb ratunkowych prowadzi przez wyremontowany tunel od strony zachodniej. Od strony wschodniej ulokowano wjazd awaryjny [1].
Na poziomach B4 i B3 znajduje się parking dla VIP-ów, główne wejścia vipowskie, a także kaplica. Na poziomie B2 jest płyta boiska oraz strefa zawodników, z szatniami dla piłkarzy i pomieszczeniami dla sędziów, lekarzy. Poziom B1 to główne wejście do budynku, centrum prasowe i sale konferencyjne. Poziom P0 to Dolna Promenada, którą przez 6 bram północnych i 6 bram południowych przechodzą kibice na dolne poziomy trybun. Na tym poziomie jest też Biznes Klub, toalety i powierzchnie do wynajęcia. Na poziomie P1 znajdują się loże vipowskie, w tym największa loża prezydencka na 112 osób oraz stanowiska komentatorskie i studia telewizyjne. Poziom P3 to Górna Promenada, czyli przejście dla kibiców na górny poziom trybun z toaletami, gastronomią i punktami pierwszej pomocy. Poziomy P4 i P5 to poziomy techniczne oraz restauracja [16].
Stadion zasilany jest z miejskiej sieci ciepłowniczej. Węzeł cieplny jest jednym z największych w Polsce, jego moc to 15 MW [16]. 74 centrale wentylacyjne w celu ogrzania lub ochłodzenia powietrza poprzez 90 tys. m2 kanałów wentylacyjnych zużywają blisko 9.3 MW energii. Obiekt jest klimatyzowany przez 13 chillerów i 26 drycoollerów. Większa część instalacji wentylacyjnych jest zamontowana na zewnątrz [16].
Elewacja
Fasada stadionu ma charakter wiklinowego kosza [1]. Aluminiowo-szklana [3] elewacja budynku pokryta została okładziną z metalowej siatki zabarwionej na srebro i miedzianą czerwień [1]. Nawiązuje tym do polskich barw narodowych, przypominając falującą biało-czerwoną flagę, podobnie jak krzesełka. Lakierowana siatka została sprowadzona z Hiszpanii. Stadion jest konstrukcją otwartą, przez co temperatura wewnątrz obiektu jest podobna do otoczenia mimo zadaszenia. Ażurowa fasada pozwala na naturalną wentylację pomieszczeń. Elewacje są rozpięte na potężnej konstrukcji z rur, które zostały wyprodukowane we Włoszech. Jest ona niezależna od żelbetowej konstrukcji trybun [3].
Dach
Otwarta przestrzeń nad boiskiem może być przykryta rozkładanym dachem. Inspiracją dla jego konstrukcji było koło rowerowe. Stanowi ją system stalowych lin rozpiętych między ściskanym pierścieniem zewnętrznym, spoczywającym na stalowych słupach, a umieszczoną centralnie nad boiskiem iglicą spinającą. Całość została przykryta membraną z włókna szklanego pokrytą teflonem. Biel przepuszcza światło słoneczne zapewniając doświetlenie trybun [1]. Rozpiętość rozsuwanego dachu wynosi 240 × 270 m. Iglica została zawieszona na wysokości 100 m ponad murawą (112 m nad poziomem Wisły) [3]. Dach utrzymuje do 18 cm mokrego śniegu lub 70 suchego. Dopuszczalne obciążenie to 140 kg/m2,co monitoruje system czujników niemieckiej firmy Hightex GmbH. Tkaninę wyprodukowano w Bangkoku, w zakładach firmy Asia Membrane. Proces otwierania lub zamykania dachu (za pomocą 60 siłowników [16]) trwa około 15 minut i może być prowadzony jedynie w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Napędy dla dachu służą naciąganiu materiału w przypadku jego zamykania, lub zwijaniu w przypadku jego otwierania. Łączna masa lin podtrzymujących konstrukcję dachu wynosi 1200 ton. Pod dachem, przy iglicy, umieszczono 4 ekrany LED o powierzchni 200 m2 [3]. Dach chowany jest w okrągłej kapsule nad płytą boiska. To jedyny stadion z ruchomym dachem między Sztokholmem, Bukaresztem i Frankfurtem [24].
Odprowadzanie wody z dachu wykonano wokół stadionu w formie ringu. Wpusty deszczowe na dachu są zimą podgrzewane kablami elektrycznymi. Woda podciśnieniowo spływa pionami o średnicy 50-80 mm do małego ringu, następnie dalej pionami o średnicy 150-300 mm do dużego ringu. Ring jest ułożony w ziemi wokół stadionu i wykonano go z rur żeliwnych. Jego długość to ponad 2 km. Woda z dachu jest magazynowana w dwóch olbrzymich zbiornikach (usytuowanych w budynku i na zewnątrz). Wykorzystywana jest do spłukiwania toalet oraz do podlewania zieleni wokół stadionu przez 400 hydrantów i 33 000 główek tryskaczy. Murawa boiska podlewana jest jednak wodą z wodociągu [16].
Boisko i trybuny
W porównaniu do Stadionu Dziesięciolecia, boisko nowej areny znajduje się około ośmiu metrów wyżej. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58500 miejsc siedzących, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż dla 800 osób oraz 900 miejsc prasowych. Łączna długość dolnej promenady to 924 m. Obiekt posiada podgrzewaną płytę boiska i dwa pierścienie trybun. Dostawcą siedzisk jest polska marka Forum Seating należąca do krośnieńskiej Grupy Nowy Styl, a wyprodukowane zostały w Jaśle [3].