Zdjęcia. Historia. Ciekawostki. Wizualny leksykon 570* miejsc Warszawy
* Tyle jest opracowanych obecnie. Obiekty dodajemy co tydzień i docelowo chcemy uwzględnić wszystkie miejsca w Warszawie.
Centrum Personalizacji Dokumentów
Teren przy Smyczkowej to przedpole fortu Służewiec (VIIIA). Do lat 60-tych XX wieku były to pola i łąki. Później powstał tajemniczy budynek wojskowy. Obecnie powstaje nowoczesna siedziba MSW, z charakterystyczną krzywizną bryły.
biurowiecurząd
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:
Na zdjęciach satelitarnych z 1945 roku w miejscu tym znajdowały się pola i łąki. Miejsce, w którym obecnie jest biurowiec to przedpola Fortu Służewiec (VIIIA), powstałego jak cała Twierdza Warszawa w 1883 roku [6].
Czasy PRL-u:
Wcześniejszy budynek w tym miejscy był z lat 60-tych XX wieku [5]. Chodziły pogłoski, że znajdował się tam areszt, w którym Urząd Bezpieczeństwa trzymał przesłuchiwanych, działała też zagłuszarka. W ramach dezinformacji znajdowała się tabliczka „Straż Pożarna”, a terenu pilnowali wartownicy z kałasznikowami MSW. Potem została tylko budka strażników. Prostopadle do Smyczkowej położony był budynek wykładowy, z klimatyzatorami na ścianach, w drogim mieściła się stołówka. Z tyłu znajdowały się anteny satelitarne [1]. Stojący do tej pory przy Smyczkowej (i użytkowany przez MSWiA) biurowiec nie spełniał wymaganych norm dla Centrum Personalizacji Dokumentów [3].
Przemiany 1989-2000:
Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.
XXI wiek:
W 2014 roku budynek wyburzono i rozpoczęła się budowa Centrum Personalizacji Dokumentów [2]. Koszty w przypadku budowy nowego obiektu okazały się być niższe niż w przypadku modernizacji budynku z lat 60-tych [5]. W obiekcie zaprojektowano pomieszczenia i magazyny biurowe, a także pomieszczenia socjalne [2]. Projekt architektoniczny gmachu przygotowała pracownia Pas Projekt Archi Studio, budowę realizuje firma Zab-Bud [3].
Zastosowane materiały i kolorystyka wynikają z wymogu nadania surowego, zimnego wyrazu całej inwestycji. Najczęściej używanymi materiałami są: blacha tytanowo-cynkowa na elewacji, stalowe ruszty zamiast sufitów podwieszonych w przestrzeniach ogólnodostępnych, posadzki wykończone czarnym gresem i szarymi wykładzinami oraz nieotynkowane ściany. Okna od zewnętrznej strony zostały zlicowane z okładziną elewacji i zaprojektowane jako barwione w kolorze szarym tak aby jak najmniej wyróżniały się na tle całego budynku. Stonowana kolorystyka została przełamana elementami drewnianymi w holu i wewnątrz pomieszczeń biurowych. Dynamika bryły zewnętrznej którą uzyskaliśmy poprzez skręcenie i przemieszczenie ścian odsłania widok na zabytkowy fort i park który znajduje się od północy terenu inwestycji [5]. Dodatkowo zostało uniesione na słupach naroże [3]. Powierzchnia użytkowa czterokondygnacyjnego gmachu wyniesie ponad 4800 m2 [4]. Projekt ma zostać oddany w 2015 roku [2].