Fort III Blizne (ul. Lazurowa 185 [25] 187 [9], zwany również Fort Groty [3]) powstał w ramach budowy zewnętrznego pierścienia fortów Twierdzy Warszawa. Powstał jako fort artyleryjski pomimo nieprzydatności takich budowli. Wzniesiono go na podstawie wzorcowego planu z 1879 roku [13], na planie pięcioboku z rawelinem osłaniającym kaponierę czołową [9]. Umocnienia mają w najszerszym miejscu 440 metrów [12], całkowita powierzchnia wynosi 27.73 ha, a rzędna najwyższego punktu 116.3 m [3]. Powstał jako dzieło ziemno-ceglane o narysie zbliżonym do lunety (dwa czoła i dwa barki), otoczone w całym obwodzie mokrym rowem fortecznym (do 20 metrów szerokości) oraz dwoma wałami w czołach i barkach. Wyższy wał wewnętrzny przeznaczony był dla artylerii, zaś niższy wał zewnętrzny dla piechoty. Pod wałem artyleryjskim istniały przejścia komunikacyjne do wału piechoty, tzw. poterny. Prawdopodobnie każda z nich łączyła się z małą prochownią i schronem pogotowia artyleryjskiego. Obronę fosy prowadzono z trzech kaponier. Dwie skarpowe półkaponiery umieszczone zostały w barkach fortu, natomiast centralnie na czole umieszczono kaponierę skarpową (kojec) otoczony od czoła ziemnym rawelinem. Było to rozwiązanie niestandardowe, gdyż normalnie fosę broniono z wałów. Dodatkowo koszary i fosa szyjowa posiadała do obrony kolejną kaponierę (kojec skarpowy) osłoniętą ziemnym nasypem. W szyi fortu umieszczono jednokondygnacyjne, duże ceglane koszary przykryte ziemnym nasypem. Z koszar do wnętrza fortu poprowadzono w jego osi chodnik przykryty wałem. Zapewniał on komunikację pomiędzy częścią szyjową, wałami i czołową kaponierą. Jednocześnie rozdzielał dziedziniec fortu na dwie symetryczne części. Prowadziły z niego dwa wyjścia na dziedziniec: jedno przy nasypie nad koszarami, drugie przy wale artyleryjskim. Droga wjazdowa do fortu biegła po dwóch mostach w skrzydłach koszar [13].
Fort zachowany jest w dobrym stanie, otacza go ciągle mokra fosa z czystą wodą ale po kaponierach pozostały jedynie ruiny. W części szyjowej fosa została zasypana, po kaponierze i wale nie ma śladu. Na esplanadzie fortu znajduje się duży kompleks ogródków działkowych, natomiast na zapolu i w okolicach powstały osiedla mieszkaniowe [13]. W wodzie fosy pływa stary sprzęt gospodarstwa domowego, powalone drzewa. W fosie utonęło kilka osób, które wpadły do wody, ponieważ nie ma przy niej barier ochronnych [30], a w kilku miejscach strome ścieżki prowadzą z ul. Przy Fosie w dół, nad samą wodę. Porośnięte gęstym lasem brzegi są domem dla dziesiątek kaczek i innych ptaków. [12].
Od ul. Kaliskiego obok fortu znajduje się siłownia [15].
Fort został wpisany 24 maja 2001 roku do rejestru zabytków pod numerem A-68 [5] (10-A) [9].
Paintball
FORT Blizne Paintball zostało otwarte 15 sierpnia 2015 roku [11]. To jedno z dwóch najlepszych w Polsce pól do prowadzenia rozgrywek paintballa sportowego, ze sztuczną nawierzchnią oraz dmuchanymi przeszkodami [10].
Funkcjonuje tu również ścieżka łucznicza 3D (ul. Lazurowa #185A). Pośród roślinności ukryto czternaście celów: kaczki, czaple, świstaki, rosomaki. Miejsca oddania strzałów wskazuje czerwone oznaczenie. Trasa rozpoczyna się krótkim treningiem, gdzie pośrodku placu ustawione cztery standardowe tarcze. Strzela się tu m.in. przez fosę fortu [4].