Gmach GUS (al. Niepodległości #208) został zaprojektowany w stylu modernistycznym. Składa się z trzech połączonych skrzydeł, kształtem przypomina literę „Y”. Rozwiązanie miało na celu zapewnienie optymalnego oświetlenia i naturalnego nasłonecznienia w ciągu dnia. Budynek jest siedmiopiętrowy, a jego ostatnia kondygnacja jest cofnięta. Pierwsze piętro, poza sufitem parteru, opiera się również na filarach [1], pod którymi jest możliwość przejazdu. Rzut trójskrzydłowego obiektu jest pierwowzorem gmachu UNESCO w Paryżu, który powstał w 1959 roku [2]. W skład kompleksu wchodzi również budynek archiwum GUS i świetlik czytelni w południowej części oraz garaż w kształcie rotundy we wschodniej części. Wewnątrz uwagę przykuwają kielichowe słupy konstrukcyjne [9].
Z koncepcją budowy i rozbudowy budynku byli powiązani m.in. Tadeusz Kobylański, Maria Markiewicz, Aleksander Markiewicz i Halina Skibniewska [2]. Jednak głównym twórcą koncepcji urbanistycznej gmachu był to Romuald Gutt, wybitny architekt modernistyczny, Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Warszawskiej. Projektował zarówno pojedyncze domy, jak i szkoły, obiekty użyteczności publicznej czy cmentarze wojenne. Jak mówił „architektura nie jest celem samym w sobie. Powinna ona przede wszystkim służyć społeczeństwu. Architekt, zużywając minimalną ilość środków, powinien ofiarować społeczeństwu wygodę i piękno – zawarte w zadziwiająco nieraz prostych rozwiązaniach”. W 1966 roku otrzymał pierwszą Honorową Nagrodę SARP. Był członkiem honorowym Towarzystwa Urbanistów Polskich [1].
Projekt konstrukcyjny gmachu opracował Zbigniew Wasiutyński, Profesor Politechniki Warszawskiej. Specjalizował się w konstrukcji mostów żelbetowych [6].
Budynek został stworzony na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego, który nadal się w nim znajduje [5].