Teren między korytem Wisły a wałem przeciwpowodziowym zajmują na znacznym obszarze łęgi. Są one pozostałością dawnych naturalnych lasów nadrzecznych, przystosowanie do zalewania podczas przyborów wody. Na wysokości Nowodworów nadal znajdują się dzikie fragmenty zadrzewień łęgowych [35]. Zachowały się tu lasy łęgowe wierzbowo-topolowe z domieszką olszyny szarej, wiązu i zawleczonego klonu jesionolistnego. Na brzegach przeważają wikliniska z podrostami drzew, wierzbami i wysoką roślinnością zielną [40]. Pojawiają się odmiany topoli oraz kilka gatunków wierzb (m.in. biała, purpurowa i krucha). Do najbardziej charakterystycznych krzewów należą: dereń świdwa, głogi, tarnina i czeremcha. Pnie drzew często porastają łodygi chmielu zwyczajnego i kolczurki klapowanej [35].
Stare dziuplaste drzewa są schronieniem dla ptaków, jednak wiele wierzb zostało wyciętych przez właścicieli terenów położonych na tarasie zalewowym, m.in. podczas budowy nowego kolektora odprowadzającego wodę z oczyszczalni Czajka. Wierzby na Kępie Tarchomińskiej są miejscem bytowania pachnicy próchniczki, rzadkiego chrząszcza [40]. Łęgi są odwiedzane przez wiele gatunków dzięciołów. Zamieszkują tu: słowik szary, sikora bogatka i modra, dzwoniec, grzywacz, szpak i kos, sójka, kapturka, kowalik. Nad brzegiem Wisły w piaszczystych skarpach zimorodki i brzegówki kopią nory. Zdarzają się także głowienki. Wieczorami słychać puszczyka, a nocą widać nietoperze [40].
Na brzegach, jak wzdłuż całej Wisły, zbudowano prostopadłe do nurtu ostrogi, nazywane również główkami lub tamkami. Mają one utrzymywać nurt rzeki w najciaśniejszych ryzach, aby piach nie zasypywał szlaku żeglugowego. Główki spięte opaską tworzą zastoisko, tak zwaną klatkę lub basen. Żeby zbudować ostrogę, w dno rzeki wbijano pale, układano faszynowe materace i sypano na nie kamienie, a po II wojnie światowej cegły lub kawałki murów. Później kruszywo i gruz zastąpiono betonowymi prefabrykatami [61].
Na 255.5 km, 526 km i 527 km rzeki znajdują się punkty widokowe [34].
Po obu stronach ścieżki wiodącej do promu zagłębienia będące starorzeczem.