Gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (ul. Kredytowa #1, ul. Mazowiecka #13) został zaprojektowany przez Henryka Marconiego (projekt elewacji) i Józefa Góreckiego (układ wnętrz). Dwupiętrowy budynek miał kształt litery E z niemal identycznym wystrojem trzech elewacji frontowych, utrzymanych w stylu neorenesansu włoskiego [5]. Projekt wzorował się na budynku Nowej Prokuratorii Weneckiej autorstwa Vincenzo Scamozziego [18]. Wnętrza, z Salą Główną udekorowaną przez Karola Marconiego, przeznaczono w całości na biura. Tym samym był to pierwszy w historii Warszawy biurowiec [14]. wystrój reprezentacyjnej sali posiedzeń nawiązywał m.in. do rzymskich term Karakali [29]. Najdłuższe północne skrzydło (od ul. Kredytowej) miało 21 osi, natomiast skrzydła wschodnie (od ul. Mazowieckiej) i zachodnie (prostopadłe do ul. Kredytowej) po 15 osi. Od strony podwórza budynek posiadał jeszcze jedno krótsze skrzydło środkowe. Przy obu krawędziach elewacji przyulicznych znajdowały się ozdobne bramy, przez które zapewniony był dojazd na podwórze. W 1939 roku na tyle budynku, od południowej strony oraz wewnątrz zachodniej części posesji wybudowano zespół luksusowych oficyn mieszkalnych. Budynki te miały adres Kredytowa 1a [5].
Pomieszczenia znajdujące się w podziemiach muzeum zostały zaadoptowane na salę kameralną, w której mogą odbywać się inscenizacje, koncerty i konferencje. Jest ona wyposażona w aneks kuchenny pozwalający na prowadzenie warsztatów kulinarnych. W piwnicy znajduje się również magazyn zbiorów o powierzchni 350 m2 z nowoczesnym systemem składowania. Na parterze mieści się sala kinowa, mogąca pomieścić 160 osób, w której odbywają się pokazy w ramach Etnokina. Można w niej organizować wystawy oraz widowiska teatralne [27]. Ma 255 m2 z 220 miejscami siedzącymi, wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt projekcyjny i modułową scenę [25]. Można połączyć ją z salą wystaw czasowych, dzięki czemu powstanie jedna duża przestrzeń ekspozycyjną. Połączone pomieszczenia mają łącznie 600 m2 powierzchni. Parter prezentuje nowoczesny wygląd przez zamontowane szklane drzwi i panoramiczną windę [27]. W holu muzeum, na wprost głównego wejścia, znalazła się recepcja, w której zwiedzających wita Hatsune Miku - kultowa manga ubrana w kostium inspirowany polskim strojem ludowym, zaprojektowany przez Teresę Sedę. Jest tu również kawiarnio-księgarnia Bílý Koniček. Odbywają się tu spotkania autorskie, wykłady i promocje książek. Na pierwszym piętrze w skrzydle od strony ul. Mazowieckiej znajduje się duża biblioteka, czytelnia oraz archiwum z prawdziwego zdarzenia o powierzchni 350 m2. Na tym poziomie znajdują się także sanitariaty i pomieszczenia biurowe. Pomieszczenia na drugim piętrze zaadaptowane są na biura oraz na stałą wystawę dotyczącą ceramiki. Na poddaszu znalazło się kilka pracowni konserwatorskich. Obiekt jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych [27]. Zbiory biblioteczne liczą 30 tys. woluminów (w tym starodruki i materiały kartograficzne oraz czasopisma). W Muzeum funkcjonuje Dział Dokumentacji Archiwalnej i Fotograficzno-Filmowej z ponad 120 tysiącami rękopisów, fotografii, negatywów, plakatów, rycin. Od 2012(2013 [10]) roku działa Muzeum dla Dzieci [11]. Przygotowano pięć sal, zwanych księgami. W każdej z nich porusza się inne zagadnienia [27].
Zbiory muzeum liczą obecnie 75 227 obiektów własnych (wraz z kolekcjami wymiennymi) oraz 2 577 depozytów. Dzielą się one na zbiory polskie i europejskie (52 510 sztuk) i zbiory pozaeuropejskie (21 479 muzealiów) [7].