Lasy Białołęki Dworskiej, w tym Las Choszczówka, zajmują ok. 230-250 ha [1], przez co są czwartym pod względem wielkości terenem leśnym na terenie Warszawy [2]. Na północy łączą się z Lasami Legionowskimi [3], a od zachodu z Lasem Choszczówka. Podlegają pod Nadleśnictwo Jabłonna [1]. Są to zarówno lasy prywatne jak i miejskie [3]. Ponieważ lasy ciągną się również poza granicami Warszawy, na jej obszarze zajmują dwa niepołączone fragmenty: na północ od oczyszczalni Czajka i na wschód od zabudowań Choszczówki.
Najbardziej charakterystyczne są tu zalesione wydmy śródlądowe, najwyższe w Warszawie (102 m n.p.m., 22 metry wysokości względnej [5]) oraz mozaika krajobrazów leśnych. Malowniczość związana jest głównie z urozmaiconym ukształtowaniem terenu [3], przez co tereny znakomicie nadają się do uprawiania sportów: joggingu, biegów przełajowych, jazdy na rowerze, nordic walkingu, jazdy konnej, a zimą biegów narciarskich [4].
Na uwagę zasługują ślady po ostatniej wojnie (okopy i stanowiska czołgowe) [5]. Dla okolicznych mieszkańców jest to las spacerowy [2]. Z kolei grzybiarze znajdują tu borowiki, maślaki, podgrzybki [1] i koźlarze [2].
Na północy są to leśne dukty Szlak Wzdłuż Okopów, Insurekcji oraz ze wschodu na zachód przebiega linia energetyczna. W części północnej prowadzą m.in. Na południe od ul. Wałuszewskiej przebiegają jako leśne trakty fragmenty ul. Uzdowskiej, Insurekcji. Są też w lesie pomniki albo kapliczki, np. niedaleko ul. Ambaras.
Przyroda
Las tworzą głównie drzewostany sosnowe, brzozowo-sosnowe, oraz dębowe, rosnące na siedlisku boru mieszanego świeżego [3] o korzystnych warunkach fito- i areosanitarnych [5]. Drzewostan jest w wieku 30-50 lat [1]. W zachodniej części dominują lite drzewostany sosnowe [3] na wydmach. Dalej spotyka się spotka się dęby, lipy i brzozy. Występują one w środkowej [2], najbardziej zróżnicowanej [3] i najrzadziej uczęszczanej części lasu. W północnej części, gdzie są najwyższe fragmenty wydm porośniętych niewysokimi sosnami [3], znajdują się murawy napiaskowe z kępkową trawą szczotlichą siwą oraz kolorową macierzanką piaskową [2]. Zachodnią część tworzą drzewostany dębowe z domieszką grochodrzewu i lipy, porastające strome brzegi wydm [3].
Do najważniejszych przedstawicieli ssaków należą lisy, dziki, sarny oraz dawniej liczne zające. Wśród ptaków spotkać można będącego pod ochroną dzięcioła czarnego. Często spotykane są wilgi, drozdy oraz sójki, rzadziej jastrzębie, kruki [1] czy krogulce [2]. Z gadów występuje padalec, są też jaszczurki zwinki (spotykane w okolicy muraw napiaskowych [2]) [1].