Zalew Bardowskiego - Elsnerów - Warszawa | Atlas Warszawy iwaw.pl
Zalew Bardowskiego


Zalew Bardowskiego

Znajdujący się tu wodny kompleks rekreacyjny jest stosunkowo nowym obiektem. Powstał na podmokłych łąkach w XXI wieku. Jego główne zadanie to ochrona przeciwpowodziowa, a możliwość ślizgania się na desce i plażowania na piasku jest tylko dodatkiem (formalnie nie można tu pływać, dla chętnych jest fontanna-pluskowisko). Najbardziej charakterystyczny obiekt to wieża widokowa, niestety już dość zniszczona.

boiskoboiskofastfoodfastfoodfontannafontannaplac zabawplac zabawstawstawstrzelnicastrzelnicatoaletytoaletywzniesieniewzniesieniełąkałąkaścianka wspinaczkowaścianka wspinaczkowa

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Piotra Bardowskiego
  • Rok powstania:  2013-2016
  • Obszar MSI:  Elsnerów
  • Wysokość:   20 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl: 
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Zalew Bardowskiego (ul. Bardowskiego #2A) to zbiornik retencyjno-rekreacyjny, położony obok Kanału Bródnowskiego [1], z którym jest połączony i ma charakter przepływowy [18]. Powierzchnia zalewu to 1.85 ha, średnia głębokość 1.47 metra, głębokość maksymalna 2.2 metra, a minimalna 1.1 metra. Pojemność całkowita zbiornika wynosi 27100 m3, z tego rezerwa przeciwpowodziowa to 9900 m3 [39]. Zagospodarowanie terenu zaplanowano w pracowni Palmett Markowe Ogrody. Przystań i wieża to projekt autorstwa RYSY Architekci [25]. Projekt hydrotechniczny wykonała firma Structum (projektantem był Zdzisław Szczepaniak), a generalnym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego [1].

Południowy brzeg niecki jest wybetonowany i ogrodzony barierką. Z północnej strony łagodniejsze zejście do wody wysypano drobnym piaskiem [36]. W północno-zachodniej części kompleksu znajduje się centrum sportowo-rekreacyjne (z magazynem łodzi [31]). Obok ustawiona jest trampolina dla dzieci oraz fontanna. Wzdłuż wschodniego brzegi ciągnie się piaszczysta plaża, jest też niewielki podest. Od południowego wejścia na teren prowadzi do wieży widokowej drewniana kładka. Za wieżą jest te komplet drążków do street workoutu, plac zabaw oraz boisko do piłki plażowej. Tutaj zbiornik łączy się za niewielkim cyplem z Kanałem Bródnowskim. Wzdłuż ul. Bardowskiego prowadzi nad wodą deptak, jest też drugi komplet drążków do street workoutu. Z wyjątkiem niewielkiego brzozowego zagajnika obok budynku, na pozostałym terenie nie ma drzew.

Infrastruktura WakeFarma to dwa wyciągi wakeboardowe oraz wakepark z przeszkodami. Wyciągi mają 190 m długości i 10 m wysokości. Przeszkody to Kicker M i S, Box 20m Raid On Handrail oraz Pipe On Box [24]. W budynku biura dostępne są przebieralnie oraz toalety. W momencie uruchomienia był to najprawdopodobniej jedyny ośrodek wakeboardingowy na terenie Warszawy [9]. Działa tu pierwsze na świecie boisko do Archery Games na plaży oraz najdłuższy w Polsce tor do skimboardu od SkimCity [21].

Formalnie jest zakaz kąpieli w samym akwenie [10], jednak ustawiono przy zbiorniku tabliczki o wejściu na własną odpowiedzialność i wiele osób się tam kąpie [11]. Być może jest to spowodowane widokiem znajdujących się w wodzie osób jeżdżących na deskach [12], natomiast zakaz wynika z faktu dopływu wód z kanału, który z kolei zbiera wody zanieczyszczone nawozami z okolicznych pól oraz dochodzące z terenów przemysłowych, czy z sąsiedniej elektrociepłowni [12].

W ramach budżetu partycypacyjnego z 2017 roku powstała [31] fontanna pluskowisko z trzema dyszami wyrzucającymi wodę na 1.5 metra, w której woda na bieżąco jest filtrowana [3] i dezynfekowana promieniami UV. Powierzchnia fontanny została pokryta płytami granitowymi. Fontanna istniała w ramach pierwotnego projektu, lecz zabrakło wtedy środków na jej realizację [31].

W pobliżu zbiornika można spotkać bażanty, dzięcioły, dzięciołka, słowiki i myszołowy, a także bobry, krety, ryjówki, jeże, nietoperze, kumaki nizinne, ropuchy, ślimaki winniczki, chrząszcze i trzmiele [30].

Od 2016 roku na terenie Zalewu organizowany jest tu Runmageddon [35], we wrześniu i okolicach stycznia [3]. Warszawska impreza pod względem frekwencji jest największym biegiem w historii biegów przeszkodowych w Polsce [35].

Wieża widokowa

Wieża widokowa ma 23 metry wysokości. Z jej wierzchołka widać zalew, panoramę Ząbek i Targówka Fabrycznego [29]. Całość przypomina żagiel okrętu [39]. Wieża zajmuje powierzchnię 49.59 m2 [37] i jest zakotwiona w żelbetowym postumencie. Wejścia na klatkę schodową zaprojektowano z poziomu mostu od strony lustra wody oraz od strony placu, gdzie można uprawiać parkour. Na szczyt można wejść przez skręconą klatkę schodową oraz poprzez ściankę wspinaczkową (są na niej m.in. haki i stanowisko zjazdowe). Założeniem projektu był brak ekspresji klatki schodowej poprzez schowanie schodów pomiędzy dwoma strukturalnymi ścianami [5].

Za projekt wieży odpowiadają Rafał Sieraczyński, Ryszard Czarnecki, Joanna Jurzysta, Aleksandra Kosmala-Czarnecka z pracowni RYSY Architekci. Konstrukcję zaprojektowali Mariusz Pikus, Piotr Adamski, Marek Konopka [37]. Wieża została oddana z opóźnieniem z uwagi na błędy w konstrukcji. Ponieważ była ona nowatorska [29], wykonawca poprosił o pomoc w budowie specjalistów z firmy Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe MOSTY [38].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Ul. Bardowskiego powstała w latach 1973-1974 [2].

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Przed 2014 rokiem teren obecnego zalewu zajmowała łąka, a ul. Bardowskiego kończyła się przy bazie paliwowej. W sąsiedztwie był nielegalny tor motocrossowy i dla samochodów terenowych [30].

Przetarg na budowę rozpisano w sierpniu 2013 roku [19]. W ramach prac należało usunąć krzaki i niektóre drzewa oraz zniwelować teren [30]. Saperzy nad zabezpieczeniem terenu pracowali dwa miesiące. Wywieziono ponad dwa tysiące różnego rodzaju amunicji, broni i granatów ręcznych. Mimo tego 29 kwietnia 2016 roku w okolicach wieży widokowej i placu zabaw zostały znalezione trzy niewybuchy, przykryte kilkucentymetrową warstwą piachu [16]. Budowę spowolniły też bobry, które ścięły dwa drzewa i wciągnęły je do zbiornika [36]. Prace hydrotechniczne wykonano od października 2013 roku do listopada 2014 roku. Powstało nabrzeże na ściance szczelnej Larssena o długości 237 m, dokowa zastawka piętrząca na Kanale Bródnowskim oraz rurociągi ujęciowy (o średnicy 80 cm i długości 31 metrów) i zrzutowy (o średnicy 60 cm i długości 64 metrów), z komorami zamknięć i studniami osadnikowymi. Powstał też biofitr z nasadzeniami specjalnie dobranych roślin oraz zaplanowano specjalną kaskadę umożliwiającą napowietrzanie [1]. Koszt wyniósł 15 milionów złotych, które Targówek pozyskał w ramach rekompensaty za rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Utracie [2].

W czerwcu 2015 roku, na nieoddanym jeszcze do użytku zalewie (trwała budowa pawilonu sportowego), wypoczywali już rowerzyści, spacerowicze, imprezowicze z piwem czy rodziny z dziećmi na kocach [23].

Inwestycja miała się zakończyć w czerwcu 2015 roku, lecz prace przedłużyły się ze względu na błąd w projekcie wieży widokowej (według niektórych źródeł jezioro otwarto bez wieży 1 lipca 2015 roku) [2]. Z kolei zimą na przełomie 2015/2016 roku zamarznięty zalew wykorzystywano jako dzikie lodowisko [22]. 23 czerwca 2016 roku odbyła się tu pierwsza oficjalna impreza z okazji Nocy Świętojańskiej. W momencie otwarcia brakowało zapowiadanej fontanny, przystani dla kajaków i rowerów wodnych, skateparku, ścieżki dla rolkarzy i ścieżki rowerowej [27].

W 2017 roku w zalewie była brudna woda, a wokół śmieci i brak infrastruktury. Dzielnica dopiero ogłosiła przetarg na zarządcę obiektu [6]. Obiekt od maja 2017 roku przejęła WakeFarma [28], która oprócz wyciągów do wakeboardu otworzyła też lokal gastronomiczny [8].

Początkowo można było zjeść pizzę, natomiast w 2019 roku w ofercie były tylko lody i zimne napoje [12]. Wieża widokowa zaczęła popadać w ruinę. Na każdym poziomie można było porozbijane ściany, a w dziurach często można było znaleźć butelki po alkoholu.

10 lipca 2019 roku do stawu wpadł (przebijając ogrodzenie) samochód [14].

Wiosną 2020 roku skończyła się umowa dzierżawy i kompleks przejęła spółka prowadząca Klub Rejs. Koszt wynajmu to 4918-9837 zł brutto miesięcznie, w zależności od sezonu [13]. Oprócz zróżnicowania oferty gastronomicznej pojawiła się oferta kulturalno-rozrywkowa: koncerty, kino plenerowe, spektakle i warsztaty. Pozostały też dotychczasowe atrakcje: WakePark, Archery Attack, ścianka wspinaczkowa, boisko do plażówki, boisko do piłki nożnej, boisko do badmintona oraz bezpłatny dostęp do plaży z parasolami i leżakami [34].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Jedna z koncepcji zbiornika

[2009] Jedna z koncepcji zbiornika (źródło)

Projekt zalewu

[2010] Projekt zalewu (źródło)

Wydobywanie min

[2011] Wydobywanie min (źródło)

Budowa zbiornika

[2012] Budowa zbiornika (źródło)

Budowa zbiornika

[2012] Budowa zbiornika (źródło)

Budowa zbiornika

[2014] Budowa zbiornika (źródło)

Budowa zbiornika

[2014] Budowa zbiornika (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2014] Zalew Bardowskiego (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2014] Zalew Bardowskiego (źródło)

Wizualizacje

[2014] Wizualizacje (źródło)

Wizualizacje

[2014] Wizualizacje (źródło)

Wizualizacje

[2014] Wizualizacje (źródło)

Budowa

[2014] Budowa (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2015] Zalew Bardowskiego (źródło)

Wizualizacja

[2015] Wizualizacja (źródło)

Budowa

[2015] Budowa (źródło)

Budowa

[2015] Budowa (źródło)

Budowa wieży

[2015] Budowa wieży (źródło)

Budowa wieży

[2015] Budowa wieży (źródło)

Przepust

[2015] Przepust (źródło)

Przepust

[2015] Przepust (źródło)

Street workout

[2015] Street workout (źródło)

Wodospad

[2015] Wodospad (źródło)

Dojście do wieży widokowej

[2015] Dojście do wieży widokowej (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Plac zabaw

[2015] Plac zabaw (źródło)

Street workout

[2015] Street workout (źródło)

Plaża

[2016] Plaża (źródło)

Siłownia

[2016] Siłownia (źródło)

Runmageddon

[2016] Runmageddon (źródło)

Runmageddon

[2016] Runmageddon (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2017] Zalew Bardowskiego (źródło)

Wieża widokowa

[2017] Wieża widokowa (źródło)

Wieża widokowa

[2017] Wieża widokowa (źródło)

Wieża widokowa

[2017] Wieża widokowa (źródło)

Wieża widokowa - projekt

[2017] Wieża widokowa - projekt (źródło)

Wieża widokowa - projekt

[2017] Wieża widokowa - projekt (źródło)

Wieża widokowa - projekt

[2017] Wieża widokowa - projekt (źródło)

Kładka

[2017] Kładka (źródło)

Wieża

[2017] Wieża (źródło)

Wakeboarding

[2017] Wakeboarding (źródło)

Wakeboarding

[2017] Wakeboarding (źródło)

Skimpark

[2017] Skimpark (źródło)

Tor do Archery Games

[2017] Tor do Archery Games (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2018] Zalew Bardowskiego (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2018] Zalew Bardowskiego (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2018] Zalew Bardowskiego (źródło)

Zalew Bardowskiego - tor wodny

[2018] Zalew Bardowskiego - tor wodny (źródło)

Wieża widokowa

[2019] Wieża widokowa (źródło)

Wieża widokowa

[2019] Wieża widokowa (źródło)

Siłownia

[2019] Siłownia (źródło)

Deptak

[2019] Deptak (źródło)

Samochód w jeziorze

[2019] Samochód w jeziorze (źródło)

Samochód w jeziorze

[2019] Samochód w jeziorze (źródło)

Tor do Archery Games

[2019] Tor do Archery Games (źródło)

Plan

[2019] Plan (źródło)

Wake farma

[2019] Wake farma (źródło)

Podest

[2020] Podest (źródło)

Klub Rejs

[2020] Klub Rejs (źródło)

Klub Rejs

[2020] Klub Rejs (źródło)

Plaża

[2020] Plaża (źródło)

Tor

[2020] Tor (źródło)

Budynek

[2020] Budynek (źródło)

Zalew Bardowskiego

[2020] Zalew Bardowskiego (źródło)

Zbiornik

[2020] Zbiornik (źródło)

Opis przygotowano: 2021-02