Gmach sądu w al. Solidarności, zwany potocznie Sądami na Lesznie [2] lub Pałacem Sprawiedliwości [21], obecnie znajduje się przy al. Solidarności pod numerem #127. Przed II wojną światową działkę tworzyły dwa adresy, od ul. Leszno #53/55 i od ul. Ogrodowej #12/14 [2]. Po II wojnie światowej aż do 1991 roku była to al. Świerczewskiego #127.
Budynek jest przykładem połączenia monumentalnego klasycyzmu, modernizmu i funkcjonalizmu. Został zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego w ramach konkursu ogłoszonego przez SARP [12] na zlecenie Funduszu Kwaterunku Wojskowego [7]. Budynek jest tak imponujący, że w czasach, gdy ulica Leszno była wąska, fasadę można było oglądać jedynie po skosie [8].
Obiekt można wpisać w prostokąt. Pierwotnie miał być on obrócony o 180 stopni, stroną frontową w stronę ul. Ogrodowej, aby było więcej światła. Niestety inwestor uznał, że na Lesznie jest szerzej i będzie lepszy dojazd dla więźniarek. Pniewski musiał doświetlić sale rozpraw i pokoje sędziów od strony północnej, cofając ostatnią kondygnację, tworząc serię wewnętrznych dziedzińców [15] oraz zostawiając obszerne przestrzenie przed wejściami do budynku [2]. Jest to tym samym typ zabudowy wielodziedzińcowej z trzema małymi dziedzińcami od strony elewacji frontowej (środkowy nakryty przeszklonym dachem), dużym prostokątnym dziedzińcem wewnętrznym (prostopadłym do osi symetrii budynku), dwoma bocznymi otwartymi wzdłuż granic posesji oraz poprzecznym prostokątnym dziedzińcem przy skrzydle od strony ul. Ogrodowej [12]. Długość korytarzy liczy około 9 km [20]. Bryła ma zróżnicowaną wysokość, 7 kondygnacji od strony al. Solidarności, 6 kondygnacji od strony ul. Ogrodowej i 8 kondygnacji pośrodku. Front ma postać czterokondygnacyjnego bloku wspartego na podporach. Jest symetryczny, o osiach wyznaczonych przez otwory okienne, licowany piaskowcem. Umieszczone po bokach ryzality kryją klatki schodowe. Elewacja od strony ul. Ogrodowej jest mniej monumentalna, z żelbetową konstrukcją szkieletową. Monotonia została rozbita poprzez umieszczenie siedmiu podłużnych blend wypełnionych motywem rózg liktorskich zwieńczonych wizerunkiem głowy orła w koronie. Do środka prowadzą cztery bramy z metalowymi kutymi kratami [12]. Rózgi liktorskie przed wojną usunięto, gdyż były nawiązaniem do faszyzmu [15].
Gmach mieści 41 sal sądowych zgrupowanych na II i III piętrze, 700 pokoi dla sędziów i szereg reprezentacyjnych klatek schodowych [12]. Budynek posiada 13 wejść. Hall wejściowy zbudowany został z marmuru kieleckiego [20]. Na każdym poziomie zaprojektowano inaczej uformowane biegi schodów [10]. Architekturę bryły uzupełnia armatura oświetleniowa oraz elementy wyposażenia wnętrz utrzymane w stylu art deco. Występują też nawiązania do architektury faszystowskich Włoch. W części sal sądowych zachowane jest pierwotne wyposażenie w postaci kompletów mebli, boazerii, metalowych kutych kinkietów, żyrandoli [12] i tabliczek na drzwiach [22]. Budynek został wybrany przez Muzeum Architektury we Frankfurcie nad Mennem do do katalogu obiektów reprezentujących polską architekturę XX wieku [20].
Na wewnętrznym dziedzińcu znalazł się jeden z symboli sprawiedliwości, Temida z opaską na oczach. Od strony al. Solidarności znajduje tablica upamiętniająca walki Zgrupowania Leśnik w tym rejonie [20].