Ewangelicko-augsburski (luterański) kościół św. Trójcy znajduje się przy placu Małachowskiego #1 [1]. Jest główną świątynią parafii pod wezwaniem św. Trójcy [2].
Klasycystyczna świątynia jest zbudowana na planie krzyża greckiego z centralnie umieszczoną rotundą o średnicy [2] 33.4 metra [1] i nawiązuje do rzymskiego Panteonu [5]. Budowla ma 58 metrów wysokości, przy czym zwieńczająca całość latarnia mierzy 12 metrów [2]. Wieża kościoła była niegdyś najwyżej położonym punktem widokowym stolicy [5]. Gdy kościół powstał, podróżny zbliżający się do Warszawy pierwszy na horyzoncie widział właśnie krzyż kościoła ewangelickiego [15].
Główne wejście od ulicy Królewskiej znajduje się pod portykiem o czterech filarach, spoczywających na szerokich kamiennych stopniach. Filary podpierają dach, pod którym umieszczone są dzwony. W dwóch przybudowanych przedsionkach są boczne wejścia, a z tyłu kościoła, przeciwlegle do portyku, znajduje się piętrowa zakrystia. Nad głównymi drzwiami umieszczona jest tablica pamiątkowa z czarnego marmuru i apokaliptyczna sztukateria, na której baranek leży na pniu ofiarnym, a obok znajduje się księga z siedmioma pieczęciami. Z jednej strony widać tablicę, z drugiej kadzielnicę i kielich, wszystko otoczone jest promieniami. Aby zmieścić w świątyni jak najwięcej słuchaczy, oprócz ławek na dole i nisz w oknach, biegną naokoło ścian trzy galerie. Pierwsza galeria (chór) spoczywa na 10 filarach. Nad nim wznosi się druga, także zbudowana na 10 filarach (na niej umieszczone są organy). Nad organami jest trzecia, wąska galeria. Wnętrze kościoła może pomieścić do 5000 osób [15] i charakteryzuje się znakomitą akustyką [2].