Las Kabacki to największy na Mazowszu leśny rezerwat przyrody [3]. Jest to las mieszany o cechach grądu lipowo-grabowego i dąbrowy świetlistej [8]. Ma powierzchnię 924.72 ha i prawie w całości znajduje się na terenie dzielnicy Ursynów (0,88% należy do Wilanowa) [1]. W południowo-zachodniej części znajdują się tereny częściowo podmokłe. W pobliżu północnej granicy znajduje się również zarastające oczko wodne [8]. Cechą charakterystyczną są śródleśne i przedleśne pola uprawne [1]. W jego wschodniej części znajdują się wzniesienia wydmowe, a granicę rezerwatu stanowi wysoka skarpa nad pradoliną Wisły [3]. Na południu sąsiaduje z Parkiem Kultury w Powsinie. Las Kabacki jest traktowany jako rezerwuar świeżego powietrza, miejsce wypoczynku, rekreacji oraz edukacji dla mieszkańców Warszawy, zwłaszcza dzięki możliwości dotarcia do lasu metrem.
Od lat 90-tych XX wieku miejsce stało się popularne, co wpłynęło na ekosystem. Zanika populacja świergotka drzewnego i trznadla ortolana. Pojawił się niecierpek pospolity jako gatunek inwazyjny. W wyniku odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji obniżyło się zwierciadło wód gruntowych o 1-1.5 m, co sprzyja wysuszaniu wilgotnych fragmentów lasu i osłabieniu drzewostanów dębowych [1].
Przez Las Kabacki przebiegają trzy szlaki turystyczne: czerwony (9 km), z Pyr aż do ścieżki rowerowej prowadzącej do Powsina, zielony (10 km), ze stacji Warszawa-Dawidy PKP do Ciszycy i niebieski (5 km) z Kabat do stacji Zalesie Górne PKP [1]. Są tu też ścieżki edukacyjne, kondycyjne, ścieżki rowerowe, polana rekreacyjna z miejscami do palenia ogniska, wiaty turystyczne, ławki, i plac zabaw dla dzieci [10].
Fauna i flora
O wartości Lasu Kabackiego świadczy występowanie 623 gatunków roślin naczyniowych oraz 62 gatunków drzew i krzewów [10]. Las jest porośnięty 120–160-letnim starodrzewem z 13 [1] pomnikami przyrody: dębami, sosnami i bukami. W górnym piętrze występuje dąb szypułkowy, sosna, brzoza brodawkowata, osika, buk, modrzew, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jesion wyniosły i wiąz górski. W starych drzewostanach dolne piętro tworzą lipa, dąb, grab i klon. Zdarzają się też jabłonie, grusze i trześnie [3]. Stwierdzono występowanie rzadkiego jarzębu brekinia i klonu polnego, chroniony jest jarząb szwedzki i cis pospolity [1]. W warstwie krzewów występuje leszczyna. W bogatym runie można spotkać bardzo rzadkie rośliny objęte ochroną gatunkową, takie jak lilia złotogłów, widłak goździsty, turzyca drżączkowata oraz łany konwalii majowej [3]. Spotkamy także przylaszczkę pospolitą i częściowo chroniony czosnek niedźwiedzi. W 1975 roku znaleziono owocniki znajdującego się na czerwonej liście czerwonawego złotaka nadrzewnego (wielkoowocnikowy grzyb kapeluszowy), który jest rzadkim grzybem jadalnym [1].
Ze zwierząt spotkać można sarny, dziki, lisy, borsuki, łasice, kuny leśne i domowe i jeże. Wśród ptaków napotkać można myszołowa, kobuza, pustułkę, krogulca, puszczyka, sowę uszatą, dzięcioła zielonego i dzięcioła czarnego, grubodzioba, krzyżodzioba, gila. Z innych zwierząt można wymienić rzekotkę drzewną, padalca i zaskrońca [3]. Ochronie ścisłej podlega tu jeż zachodni, ryjówka aksamitna, ryjówka malutka, wiewiórka, nocek rudy i borowiec wielki oraz łasica. Odnotowano kilkukrotnie rzadkiego ptaka trzmielojada i orły bieliki [1]. Ewenementem jest motyl telejus modraszek (znajduje się na liście Europejskiej Czerwonej Księgi Motyli), który zamieszkał kilka lat temu na wilanowskich łąkach [13].