Pałac Gnińskich (Zamek Ostrogskich, Pałac Ordynacki, ul. Tamka #41 róg ul. Okólnik #1) [13] to obecnie siedziba Muzeum Fryderyka Chopina, jednego z najnowocześniejszych muzeów Warszawy [9].
Po zmianie koncepcji przez Tylmana z Gameren w miejscu zaplanowanego północnego pawilonu kuchennego powstał istniejący do dzisiaj pałac na rzucie prostokąta, siedmioosiowy z ryzalitami na osi. Środkowy trakt pałacu składał się z prostokątnej sieni od zachodu, przeciwstawnie usytuowanej sypialni z alkową od wschodu oraz zespołu klatek schodowych pośrodku. Ujęty został symetrycznymi apartamentami traktów bocznych z sypialnią z alkową. Wnętrze przyziemia zawierało skarbiec, skarbczyk, kuchnię, sień i izbę kuchenną. Zrealizowana budowla posiadała sześć mniejszych pomieszczeń na drugiej kondygnacji, a kondygnację trzecią zajmowała w trakcie środkowym duża sala przechodząca przez cały budynek [14]. Oprawę sal stanowiły bogate plafony, sztukaterie i freski pompejańskie [14].
Sam pałac ma dwie kondygnacje. Całość wznosi się na wysokiej, warownej ceglanej platformie, tworzącej jednocześnie obszerny taras od strony wschodniej, okolony u szczytu ozdobną balustradą z piaskowca [1]. Elewacją wschodnią i zachodnią przełamują ryzality, zwieńczone trójkątnymi tympanonami [31]. Od zachodu trójosiowy ryzalit środkowy, w części parterowej boniowany, stanowi podstawę pilastrów toskańskich w wielkim porządku, dźwigających tympanon dekorowany wazonami i rzeźbą. Wyższa kondygnacja ryzalitu rozczłonkowana została trójosiową kompozycją otworów okiennych. Środkowe porte-fenetre (wysokie okno) ryzalitu wieńczy kartusz herbowy Gnińskich (Trach), podtrzymywany przez dwa putta. Po bokach są dwa wielkie okna o muszlowej dekoracji [6]. Tympanony wypełnione są dwiema postaciami kobiecymi, między którymi znajduje się medalion z profilem Fryderyka Chopina. Elewacja wschodnia jest analogiczna, dodatkowo boczne ryzality zdobią popiersia umieszczone w niszach w formie medalionów [31]. Podczas odbudowy całkowicie odsłonięto elewację zachodnią i dodano dekoracyjne schody, łączące poziom pałacu z poziomem ul. Tamka. Część południowa ma cztery piony okienne, a północna (od ul. tamka) dwa. Obecne główne, zachodnie wejście do budynku umieszczono na pierwszym poziomie podziemi [31]. Początkowo jednak wejście do pałacu znajdowało się od strony Wisły, a do niego prowadziła od strony ogrodu murowana brama wjazdowa, zwieńczona rzeźbą z półowalną edikulą (dwoma filarami zawierającymi posąg) [6]. Nowa sala koncertowa w kazamatach Zamku Ostrogskich jest wysoka na dziewięć metrów. Mury i sklepienia są wykonane z XVIII-wiecznej cegły, poprzetykanej głazami. Dobrą akustykę zapewnia podłoga wyłożona kostką z czarnego dębu i rezonansowe kasetony z modrzewia pod spodem [35].
Muzeum Fryderyka Chopina
Muzeum zostało otworzone w 1995 roku. Prace nad przebudową rozpoczęto w 2005 roku [11]. Budynek poddano renowacji przeprowadzonej przez pracownię architektoniczną Grzegory & Partnerzy Architekci, dzięki czemu podwoiła się powierzchnia użytkowa. Ekspozycję zaprojektowali Ico Migliore i Mara Servetto [15]. Sala wystaw czasowych znajduje się na poziomie -2, sale Pianista i Kompozytor oraz sala koncertowa na poziomie -1, Sale Żelazowa Wola i młodzieńcze Peregrynacje (w kształcie tuby), Warszawa, Salon Mikołaja Chopina oraz sala zabaw dla dzieci na poziomie 0, sale Salon Paryski, Kobiety oraz Nohant na poziomie +1, sale Podróże po Europie. Osobowość oraz Śmierć na poziomie +1. W zbiorach znajduje się kolekcja 7000 obiektów. W 1999 część kolekcji została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata [32]. 6 kwietnia 2010 roku muzeum zostało udostępnione zwiedzającym. Kasy, informację, kawiarnię i sklep umieszczono u podnóża okazałych schodów. Tymi schodami wchodzi się do muzeum, gdzie w sieni uruchamia się własną ścieżkę zwiedzania za pomocą biletu wyposażonego w technologię RFID [10]. Do wyboru są cztery poziomy narracji: podstawowy, zaawansowany, dla dzieci i osób niedowidzących, każdy z profili w ośmiu wersjach językowych [15]. Ekspozycja jest interaktywna i wielosensoryczna, w dodatku dostosowuje się do zadeklarowanych preferencji odwiedzającego. Zróżnicowana ścieżka audio składa się z utworów muzycznych, pejzaży dźwiękowych i elementów teatru radiowego. Elementami wystawy są przekazy audio-video, książki wirtualne, interaktywne prezentacje, gry dla dzieci oraz projekcje. Niektóre eksponaty są wyodrębnione dla niego indywidualnie za pomocą efektów świetlnych i dźwiękowych [17]. Ekspozycja została rozmieszczona na czterech poziomach pałacu, włącznie z piwnicą. Może ją zwiedzać jednocześnie około 50-70 osób. Organizowane są tu ponadto imprezy o charakterze artystycznym i edukacyjnym, Obiekt jest wyposażony w windę [10]. W momencie otwarcia pojawiały się opinie, że jest to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie [11]. Inwestycja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Opiekę sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Otwarcie muzeum było centralnym punktem obchodów Roku Chopinowskiego 2010 [17]. Obok wzniesiono nowoczesny gmach Centrum Chopinowskiego [11].
Muzeum to największa na świecie kolekcja dokumentów związanych z Fryderykiem Chopinem, rękopisów i druków muzycznych, korespondencji Chopina i jego najbliższych, pamiątek (spinki, kalendarzyki etc.), ikonografii, jak również dzieł poświęconych jego kompozycjom. Kolekcja była gromadzona od 1899 roku przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, od 1934 roku przez Instytut Fryderyka Chopina, zaś od 1953 roku przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina [17].