Gmach Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska #12) powstał według projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego. Chociaż jest to budynek socrealistyczny, jego wystrój bliższy jest monumentalizmowi czy klasycyzującemu modernizmowi. Dodano natomiast typowe dla socrealizmu przeskalowane elementy zdobnicze, np. portyk fasady. Czterokondygnacyjne elewacje oblicowano różowym piaskowcem i ozdobiono trzema płaskorzeźbami [23]. Gmach nieprzerwanie jest siedzibą ministerialną [1]. W budynkach zastosowano nowoczesną konstrukcję szkieletową [24]. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 45738 m2, a kubatura 212967 m3. W budynku znajduje się 1251 pomieszczeń biurowych. Budynek w części najwyższej ma sześć kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze i sutereny), w pozostałej pięć kondygnacji, w części podziemnej piwnice i garaże [5]. W gmachu znajduje się własne ambulatorium [19].
Gmach ma dwanaście skrzydeł i zajmuje fragmenty pierzei ul. Świętokrzyskiej, ul. Traugutta oraz całą pierzeję ul. Czackiego. Tworzy oś urbanistyczną, chociaż mimo swej skali jest ona niezauważalna. Długość wynosi 250 m, a szerokość od 95 do 120 m. Budynek łączy cechy socbiurowca typu otwartego (palazzo) z typem zamkniętym (fortezza). Korpus główny to czworobok z dziedzińcem wewnętrznym i czterema dziedzińcami frontowymi, wychodzące we wszystkie strony świata. Taki układ nawiązuje do barokowych założeń pałacowych, poprzedzonych paradnymi dziedzińcami (cour d-honneur, entre cour et jardin). Idąc od ul. Świętokrzyskiej, napotykamy obszerny dziedziniec odjazdowy. Elewacja frontowa tej części, o bogatym rysunku architektonicznym i rzeźbiarskim, stanowi centralny akcent architektoniczny zespołu. Po przejściu bloku frontowego wchodzimy na drugi, kameralny dziedziniec, przeznaczony na użytek pracowników ministerstwa (przeznaczony na zebrania i dorywcze imprezy). Dziedziniec ten zamknięty jest od strony północnej drugim poprzecznym skrzydłem gmachu wspartym na filarach dźwigających wielką salę zebrań. Na dziedzińcu północnym zrezygnowano ze skrzydła wschodniego, otwierając widok na prezbiterium kościoła Świętego Krzyża. Cała oś znajduje kontynuację w ul. Kubusia Puchatka, którą zamyka wysoka wieża [23].
Wyposażenie wnętrz, od posadzek przez ściany po wyposażenie, zaprojektowali kompleksowo architekci gmachu. Zachowały się meble i żyrandole, kamienne posadzki, sztukaterie w ścianach i stropach oraz elementy boazerii stolarskiej, które są przykładem rzemiosła artystycznego lat 50-tych XX wieku. W jednym ze skrzydeł przygotowano salę kinową [1]. Warto też zauważyć topolę rosnącą przed gmachem ministerstwa. Jest to chyba jedna z ostatnich pamiątek po ogrodzie księży misjonarzy [24].