Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec (ul. Kłobucka #5) przeznaczony jest dla mężczyzn 1) tymczasowo aresztowanych, 2) osadzonych w warunkach zakładu zamkniętego (po raz pierwszy lub młodociani) oraz 3) osadzonych w warunkach zakładu półotwartego (po raz pierwszy jak i recydywiści). W jednostce mogą przebywać więźniowie niepełnosprawni ruchowo (na wózku inwalidzkim) [3]. Są też dwa oddziały terapeutyczne dla uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających [2]. Areszt może przyjąć 1152 więźniów, w tym 72 w Oddziale Zewnętrznym w Grodzisku Mazowieckim [11]. Zatrudnia około 280 funkcjonariuszy i 20 pracowników cywilnych [1].
Po remoncie w 2005-2016 powstała tu najnowocześniejsza jednostka penitencjarna w okręgu warszawskim [11]. Na terenie znajduje się pięć pawilonów mieszkalnych do których przylegają niewielkie boksy mieszczące spacerniaki. Cztery budynki są bliźniacze, dwukondygnacyjne, z symetrycznym trójkątnym zadaszeniem na osi wejścia. Mają czterospadowe dachy doświetlone wzdłuż głównego traktu półkolistymi świetlikami. Boksy do spacerów przypominają klatki (na powierzchni 20 m2 może spacerować do 12 osadzonych) z jedną drewnianą ławką, osłonięte od góry metalową siatką [3]. Piąty, najnowszy budynek, powstał od zachodniej strony. Są również dwa parterowe budynki magazynowe po obu jego stronach, a w narożnikach prostokątnego placu stoją cztery wieże wartownicze. Przy głównej bramie (do której prowadzi wydzielony fragment-śluza z wartownią) znajduje się najstarszy budynek administracyjny aresztu. Na terenie śluzy między zakładem karnym i ul. Kłobucką mieści się parking.
Poza czasem spędzanym w celi więźniowie mają możliwość skorzystania ze spaceru (godzina dziennie) i świetlicy (1-4 razy w tygodniu, przykładowo w świetlicy B-1 w 2020 roku znajdował się telewizor, w świetlicy B-3 konsola do gier komputerowych, stół do ping-ponga, materac i drabinka do ćwiczeń, a w świetlicy A-2 stół do ping-ponga, telewizor i rowerek do ćwiczeń) [3]. Do dyspozycji skazanych jest biblioteka. Na stałe zatrudniony jest w niej jeden więzień. Każdy osadzony może wypożyczyć książkę dwa razy w miesiącu. W areszcie działa radiowęzeł, z którego audycje odbierane są we wszystkich celach. Więźniowie prowadzą również zespół muzyczny, który ma salę prób w świetlicy centralnej. Ponieważ zakład nie ma odrębnej siłowni, jest w niej również sprzęt do ćwiczeń [11]. Osadzeni mają możliwość korzystania z zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, mają dostęp do radia i telewizji [3].
W areszcie znajduje się kaplica ekumeniczna pw. Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił 19 grudnia 1999 roku kard. Józef Glemp [1]. W areszcie zatrudniony jest duchowny katolicki i prawosławny, ale mogą z niej korzystać również osadzeni innych wyznań [11]. Początki duszpasterstwa sięgają 1988 roku, kiedy to wikariusz parafii św. Maksymiliana, ks. Józef Jędrzejowski rozpoczął regularne odwiedziny skazanych. Kolejnymi kapelanami byli ks. Zbigniew Szewczak (1995-1996), ks. Zdzisław Ciesielski (1996-1997), ks. Grzegorz Kudlak (1997-2001), ks. Kazimierz Pierzchała (2001-) [7].