Ogród Zoologiczny (ZOO)


Ogród Zoologiczny (ZOO)

Tereny ZOO na Pradze to Golędzinów, dawne grunty królewskie, później wyburzone pod przedpola Cytadeli. W części wschodniej był tu cmentarz luterański i koszary carskie, w części zachodniej międzywojenny Lunapark. Warszawskie ZOO prowadziło m.in. dwóch słynnych dyrektorów: Wenanty Burdziński, który je założył oraz Jan Żabiński, który podczas II wojny światowej ukrywał Żydów w swojej wilii na terenie ZOO (samo ZOO podczas okupacji nie istniało, zwierzęta odstrzelono albo wywieziono). Willa przetrwała i jest obecnie udostępniona zwiedzającym. Obecnie jest to rozległy kompleks z nowoczesnymi obiektami: m.in. Małpiarnią Naczelnych, Słoniarnią, Halą Wolnych Lotów czy Hipopotarium. Działają tu m.in. Ptasi Azyl i fundacja Panda, a patronem (finansowym) zwierząt może zostać każdy.

ZOOZOOaltanaaltanafontannafontannakawiarniakawiarniaplac zabawplac zabawpomnikpomnikrejestr zabytkówrejestr zabytkówrzeźbarzeźbasklepsklepstawstawtoaletytoalety

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

Miejsce lubiane: 5/5 (ocen: 1)

  • Ulice:   ulica Jagiellońska, ulica Ratuszowa, ulica Stefana Starzyńskiego, ulica Wybrzeże Helskie
  • Rok powstania:  1927-1928
  • Obszar MSI:  Nowa Praga
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl:  francuski (geometryczny)
  • Związane osoby: Burdziński Wenanty, Kruszewicz Andrzej, Landowski Jan, Poniatowski Stanisław August, Rembiszewski Maciej, Woliński Zbigniew, Żabiński Jan

Opis urbanistyczny:

Do warszawskiego ZOO (ul. Ratuszowa #1/3) prowadzą dwa wejścia: głównej od ul. Ratuszowej oraz od strony mostu Gdańskiego (czynne tylko w soboty, niedziele i święta). Między nimi wytyczona jest główna aleja. Większość budynków ze zwierzętami znajduje się po jej wschodniej stronie. Planowana jest budowa trzeciego wejścia, od pl. Hallera.

Ogród zoologiczny położony jest w dolinie Wisły. Od wiślanej plaży oddziela go jedynie ulica. Teren jest płaski. Kilkumetrowej wielkości wzniesienie znajdowało się przy wschodniej granicy ogrodu, gdzie wybudowano małpiarnię. Górka zbudowana była z gruntu zmieszanego z dużą ilością gruzu ceglanego, prawdopodobnie usypana po wojnie z gruzów zniszczonych budynków z terenu ogrodu i okolicy. Gruz ceglany pokrywa większą część terenu. Pod gruntami nasypowymi występują piaski wiślane, lokalnie przykryte osadami powodziowymi. Poziom zwierciadła wody gruntowej jest ściśle związany z poziomem wody w rzece. Wynosi od 0.35 do 1.70 m powyżej Wisły [17].

Opis przygotowano: 2017-08
To Top