Fort VIIA Służewiec (al. Lotników #1) był w rzeczywistości punktem oporu. Zajmuje teren 13.78 ha, a wysokość najwyższego punktu znajduje się 110.1 m. n.p.m. Zadaniem fortu było wzmocnienie obrony na osi ul. Puławskiej, czyli dawnego bitego traktu. Na przedpolu znajdowała się dolina Potoku Służewieckiego z licznymi rozlewiskami. Fort otoczony był potężnym rowem, pierwotnie suchym [1]. Powstał na planie rombu. W wale czołowym umieszczono betonowe schrony, a magazyny w centrum fortu. Na osi symetrii powstała betonowa kaponiera dla lepszego ostrzału międzypól [4].
Fort zachował do dzisiaj swój geometryczny kształt [1]. Ma zachowane wszystkie pancerze w koszarach szyjowych (betonowe kazamaty w centralnej części, ruiny schronów w wale głównym oraz ślady kaponier przeciwskarpowych [1]) oraz jest to jeden z dwóch warszawskich fortów, które mają zachowaną poternę [7]. Na terenie fortu znajdują się wybudowane po wojnie magazyny, obecnie laboratoria i budynki administracyjne [1].
Na terenie fortu znajduje się też stacja transformatorowa, podstacja trakcyjna zasilająca linię tramwajów i stacja redukcyjno-pomiarowa gazu [24].