Fort Piłsudskiego ("Cze", „Tsche”, "Legionów Dąbrowskiego", "Piłsudskiego", "Czerniaków") to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. Z uwagi na swą nazwę mylony bywa z Fortem Legionów i z Fortem Dąbrowskiego [1].
Powierzchnia fortu w granicach fos wynosi ok. 7 ha, natomiast łącznie z przedstokiem ok. 30 ha. Średnia wysokość terenu to 85 m, natomiast wysokość najwyższego punktu nasypu 90.5 m. Fort usytuowany był w pasie najniższego tarasu akumulacyjnego Wisły, w miejscu grząskim i podmokłym. Przedpole było całkowicie płaskie (nie licząc górującej od zachodu skarpy wiślanej) i niezadrzewione. Niewielkie cieki wodne nie stanowiły przeszkody terenowej, ale w znakomity sposób ograniczyły możliwości okopywania się ludzi i sprzętu. Pomimo trwającego już sto lat osuszania charakter terenu niewiele się zmienił. Zadaniem fortu była obrona przestrzeni podskarpia. Celowi temu służyły też przylegające do fortu z obu stron odcinki wałów fortecznych oraz górująca nad doliną działobitnia,. Drugim przeznaczeniem fortu była funkcja magazynowa [7].
Fort był umocnieniem ceglano-ziemnym, o narysie regularnego pięcioboku o dwóch czołach. Ze względu na położenie poniżej skarpy wiślanej fosy były wypełnione wodą. Nad fortem górowała umocniona Bateria Królikarnia [1] zbudowana na skarpie u wylotu obecnej ul. Ikara [7]. Projekt wzorowany był na planie fortu rosyjskiego z 1879 roku, o pięciobocznym narysie, na który składały się dwa czoła, barki i szyja. Wzorcowy F1879 składał się z przedniego, niskiego wału bronionego przez piechotę, a za nim znajdował się wysoki wał artylerii, podzielony poprzecznicami ziemnymi lub mieszczącymi schrony podwalni. Koszary, ukryte w ziemnym wale, umieszczano w szyi fortu lub w jego środku. Na nich znajdowały się odkryte stanowiska dla dział. Budowle były ceglane. Fort Cze był wyjątkiem od reguły, ponieważ zastosowano tu odwróconą kolejność wałów: na czołach i barkach urządzono niższe wały dla artylerii, a środek fortu zajmował wysoki wał z ławką strzelecką dla piechoty, kryjący w części murowane koszary. Fort został otoczony wodną fosą i połączony z ul. Idzikowskiego stalowym mostem, o którym pisze się, że jest mostem zwodzonym. W rzeczywistości jest to most stały, przeznaczony do szybkiego demontażu. Powstał w warszawskiej fabryce firmy Lilpop, Rau i Loewenstein [6].
Koszary otoczone były z tyłu i z boków galeryjką wentylacyjną, która umożliwiała odpowiednie odprowadzanie wilgoci z budynku. Drugim systemem wentylacyjnym w koszarach były kanały prowadzone pod podłogą na osi sal mieszkalnych i kuchni. Za pomocą studzienek umieszczonych przy elewacji prowadziły powietrze w głąb pomieszczeń, gdzie dwoma otworami podsycano paleniska pieców. Powietrze i spaliny z koszar odprowadzano za pomocą 11 kominków wieńczących tylną galeryjkę i 11 kominów w ścianach dzielących pomieszczenia. W pomieszczeniach były pierwotne ceglane posadzki, a w tylnej części kuchni posadzka brukowana. Brukiem wyłożona była też poterna. Jej posadzka stopniowo podnosi się, a sklepienie stopniowo obniża się w kierunku tylnego wejścia, tworząc przekrój lunety. Izolację sklepień stanowiła warstwa cementowej szlichty na bazie cementu romańskiego, którego użyto również do tynkowania wnętrz [6].
Do dnia dzisiejszego zachowały się w centralnej części, mocno uszkodzone, kazamaty koszarowe pod wałem głównym fortu. Pozostał stalowy most oraz magazyn prowiantowy po przeciwnej stronie ul. Idzikowskiego [7]. Teren fortu porośnięty jest drzewami, a zarys oryginalnych fortyfikacji jest trudny do zauważenia. Zachowały się spore odcinki dawnych fos, jedną z nich jest tzw. Bernardyńska Woda (wzdłuż ul. Idzikowskiego na odcinku od al. Witosa do ul. Powsińskiej) [1]. W fosie jest sporo ryb [5]. Fosa zasilana jest Kanałem Sieleckim, płynącym wzdłuż ul. Obserwatorów [15]. Ogródki działkowe na terenie fortu uległy niemal całkowitej dewastacji. Po terenie fortu i ogródków działkowych sporadycznie wędrują dziki [10]. Po rozpoczęciu nowej inwestycji w 2016 roku rozstawione zostało wokół nowe ogrodzenie, garaże wyburzone, a cała roślinność wraz z drzewami ścięta [17].