Siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie (ul. Górczewska #176) jest świątynia pod tym samym wezwaniem. Obsługiwana jest przez księży archidiecezjalnych [1]. Kompleks składa się z dwóch głównych, stykających się ze sobą budynków oraz terenu z barakami w miejscu pierwszego kościoła.
Na zachodzie, już poza kościołem jest niewielki trójkątny skwer, zakończony półkolistym żywopłotem. Rosną na nim drzewa, ustawiono tu w 2013 roku siłownię plenerową.
Dom parafialny
Budynek położony bardziej na wschodzie to dom parafialny. Oprócz mieszkań księży znajdują się tu także sale na spotkania grup parafialnych. Część lokali od ul. Górczewskiej jest wynajmowana na sklepy i usługi [8]. Budynek jest dwukondygnacyjny. Zbudowany został z czerwonej cegły, na planie litery F. Główny trakt biegnie wzdłuż ul. Górczewskiej i łączy się dalej z bryłą kościoła. W stronę ul. Bolkowskiej odbiegają dwa poprzeczne skrzydła, od wschodniego krańca i w środkowej części. Znajdujący się pomiędzy nimi dziedziniec został zadaszony i pełni rolę jednopiętrowej, tymczasowej kaplicy. Fasada jest dość zróżnicowana, o nieregularnym układzie okien, pojedynczo pojawiają się np. kolumny czy przejazd bramny.
Kościół
Budynek bardziej na zachód właściwa świątynia. Nad okolicą dominuje jej wysoka, szpiczasta, biała wieża na planie koła, położona w południowo-zachodnim narożniku. Wieża przypomina nieco zawiniętą muszlę, która płynnie przechodzi w krzyż skierowany na zachód. Główne wejście również znajduje się od zachodu. Świątynia jest trójnawowa, z dwuspadzistym dachem. Nawa północna w części jest nieco wyniesiona.
Świątynia powstała na podstawie projektu Aleksego Dworczaka [1]. Wnętrze zaplanowano w sposób funkcjonalistyczny. Przestrzeń sakralną oraz zaplecze można dopasowywać do duszpasterskich inicjatyw, mogą tu odbywać się duże koncerty i uroczystości patriotyczne. Wydzielona została też mniejsza kaplica. Po bokach nawy głównej zaprojektowano potężne filary, a nad nią jest półkoliste, bazylikowe sklepienie [8].
Dzwonnica
We wschodniej części posesji, obok pierwszego kościoła, który spłonął, zachowała się drewniana dzwonnica z końca XX wieku. Stoi na pustym placu zapełnionym materiałami budowlanymi. Jest w kiepskim stanie, pokrywa ją bluszcz i osłania drzewo. Jest o konstrukcji słupowej, dolna część oszalowana poziomo, górna otwarta, widać elementy konstrukcyjne. Zbudowana została na planie kwadratu, ściany są pochyłe [6].
W miejscu dawnego ołtarza spalonej świątyni stał w 2019 roku drewniany podest i krzyż, a od strony północnej obok dawnej plebanii stoi niewielka kapliczka.