Osiedle Przyczółek Grochowski (Osiedle Hansenów, Pekin, Szwedzkie Osiedle) to jeden bardzo długi blok, liczący 1.5 km, dziewięciokrotnie (ośmiokrotnie [3]) złamany pod kątem prostym [1], który tworzą 22 (23 [3]) połączone budynki z własnymi adresami (ul. Kwarciana #1, ul. Żymirskiego #1, #3, #5, #7, #9, ul. Motorowa #3, ul. Opiniogórska #1, #3, #5, #7, #2, #4, ul. Cyrklowa #4, #6, #8 ul. Ostrzycka #1/3, ul. Bracławska #2, #4, #6, #8, #10) [1]. Jest to najdłuższy budynek w Warszawie [5], a według niektórych w Polsce [2]. Jest tu też największy w Europie, pod względem liczby jednocześnie pracujących urządzeń, system domofonowy [12]. Na osiedlu jest łącznie 1750 lokali mieszkalnych, 153 garaże i 41 lokali użytkowych (w tym pawilon handlowy) [8]. Mieszkania mają łączną powierzchnię 85 tys. m2 i mieszka w nich 7000 osób [1]. Bloki mają wysokość 3-7 pięter (wysokość była ograniczona obecnością sąsiadującego lotniska [7]) [3].
Nazwa osiedla pochodzi od wyraźnego układu urbanistycznego Grochowa, który istniał już przed II wojną światową [1].
Osiedle Przyczółek Grochowski jest doskonałym przykładem modernistycznej inżynierii społecznej i jednym z najbardziej interesujących eksperymentów architektonicznych czasów PRL [5]. Zostało zaprojektowane przez Oskara i Zofię Hansenów jako całkowicie nowy rodzaj osiedla, z bezpośrednim dostępem do mieszkań, szybką komunikacją wewnętrzną oraz oddzieleniem ruchu pieszego od samochodowego [1]. Uwzględniono tu wartości społeczeństw skandynawskich: uczciwość, chęć współpracy, kontakty społeczne i wrażliwość na potrzeby sąsiadów [9]. Przyczółek został jednak zaprojektowany w taki sposób, jakby nie było przestępców. Pełno tu załomów, ciemnych zaułków, uskoków i nisz. Do mieszkań można wejść przez zwykłe drzwi balkonowe, do kuchni przez okno [11].
Na każdym piętrze powstały ogólnodostępne, zadaszone galerie komunikacyjne wzdłuż całego kompleksu, z których wchodzi się do mieszkań. Dzięki zrezygnowaniu z wewnętrznych klatek schodowych wszystkie kuchnie otrzymały okna (pierwotnie z luksferami [7] znajdowały się od strony wejścia na galerię [5]) [1]. Nieduże mieszkania (najczęściej jeden większy pokój, drugi miniaturka [23]) były wydłużone, przewietrzane na przestrzał. Łącząc całe osiedle w jeden budynek Hansenowie ominęli zakaz stosowania wind w blokach do czterech pięter [5]. W każdym szybie były po dwie windy [1]. Posadzka była wyłożona płytkami PCV. Stolarka okienna i drzwiowa była drewniana, malowana na biało. Doprowadzono gaz, był też zsyp. Korytarze instalacyjne ułatwiały konserwację. W przejazdach bramnych znalazły się sklepy, do których można było dojść suchą nogą przez galerię (sama obecność sklepów na osiedlu w okresie PRL-u była czymś niezwykłym, mówiono oni tam mają własne sklepy [9]) [7].
Garaże usytuowano poniżej poziomu jednego z trzech zazielenionych dziedzińców, a dwa pozostałe były pozbawione samochodów [7]. Wnętrze osiedla przypomina park. Sporo tu zieleni, są place zabaw dla dzieci, miejsca odpoczynku dla starszych. Nad parkingami i uliczkami dojazdowymi przechodziło się wygodnymi kładkami. Takimi samymi można było wybrać się na okoliczne łąki [18]. W ziemie wkopane zostały betonowe cembrowiny, w jednej urządzono piaskownicę, w innych posadzono kwiaty. Ponad garażami, od zewnętrznej strony osiedla, znalazł się taras z którego widać było jeziorko [7]. Aby ułatwić mieszkańcom identyfikację poszczególnych części budynków co pewien czas namalowane były znaki graficzne (po których obecnie nie ma śladu) [5].
Osiedle, najczęściej jako przykład biedy i slumsu [2] można obejrzeć w filmach Stawiam na Tolka Banana (z 1973 roku), Cześć, Tereska (z 2001 roku), Zero (z 2009 roku) oraz Job, czyli ostatnia szara komórka (z 2006 roku) [1], Dekalog, Billboard, Haker [14] czy w serialach 07 zgłoś się (odcinek Złocisty [2]), Bulionerzy, Prokurator [1], Kobra [4]. Można je też spotkać w teledyskach i reklamach [14].
W jednym z segmentów przy ul. Żymirskiego mieszkał w latach 70-tych XX wieku krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński [7], a przy ul. Opinogórskiej 4 mieszkał wieloletni ambasador Stanisław Jarząbek [13].