The Ocean Business & Residential Park


The Ocean Business & Residential Park

Nazwa ta obejmuje kwartał zabudowy, w skład której wchodzą budynki biurowe: Ambassador Office Building, Nestle House (mieści się tu najmniejszy butik Nespresso na świecie, pasieka na dachu, a pracownicy działu Purina mogą przychodzić z psami) i kameralny Ocean Plaza. Jest też budynek z mieszkaniami na wynajem Mokotów City oraz ekologiczne i jako pierwsze w pełni dostosowane do osób niepełnosprawnych osiedle mieszkaniowe Holm House. W centrum między budynkami znajduje się pl. Gugulskiego z fontanną. Przed dzisiejszym zagospodarowaniem były tu domy jednorodzinne (jeden z nich jeszcze istnieje) oraz budynki warsztatowo-magazynowe. Powstały one dopiero w okresie PRL-u, wcześniej wszędzie dookoła znajdowały się pola.

biurowiecbiurowiecfontannafontannakawiarniakawiarniaplac publicznyplac publicznyplac zabawplac zabawrzeźbarzeźbasklepsklepzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinnaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   plac Ireneusza Gugulskiego, ulica Domaniewska, ulica Mariana Zdziechowskiego, ulica Pęcherska, ulica Samochodowa
  • Rok powstania:  2011-2023
  • Obszar MSI:  Ksawerów
  • Wysokość:   30 m
  • Funkcja:  biurowa, mieszkaniowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby: Chołdzyński Andrzej

Opis urbanistyczny:

Kwartał zabudowy, określanej jako The Ocean Business & Residential Park, tworzy zespół budynków biurowych i mieszkalnych [12]. Od ul. Domaniewskiej znajdują się biurowce Nestle House i Ambassador Office Building, wzdłuż ul. Zdziechowskiego powstała zabudowa mieszkaniowa osiedla Holm House (oraz pozostał jeden z dawnych domów jednorodzinnych), przy centralnym pl. Gugulskiego znajduje się biurowiec Ocean Plaza, a od ul. Samochodowej budynek mieszkalno-biurowy Mokotów City.

Plac Ireneusza Gugulskiego (Gugula, warszawskiego polonisty) został wybudowany w latach 2018-2019 roku przez dewelopera budującego osiedle mieszkaniowe Holm House. Powstał u wylotu pozostałości po dawnej ul. Pęcherskiej. Są na nim dwie fontanny i kilka ławek, obsadzony został roślinnością stepową [76]. Nazwę otrzymał 22 marca 2018 roku, odrzucono wówczas nazwanie go Placem Fontanny [56].

W podłożu zalegają wyłącznie nośne grunty, piaski drobne i pylaste w stanie średnio zagęszczonym oraz twardoplastyczne i półzwarte gliny i pyły do głębokości kilkunastu metrów. Poniżej utworów spoistych występuje około dwudziestometrowej miąższości warstwa piasków. Woda gruntowa występuje na dwóch poziomach: pierwszy na rzędnej około 23.5 m n.p. „0” Wisły, drugi na rzędnej 18.5 m n.p.”0” Wisły [10]. Uciążliwe w rejonie są liczne okna hydrogeologiczne występujące w warstwach spoistych [28].

Holm House

Holm House to osiedle które powstało w czterech etapach. Tworzy je osiem budynków w których znalazło się 590 mieszkań. Deweloperem i generalnym wykonawcą jest Skanska [32]. I, II oraz IV etap powstał w pracowni HRA Architekci (w składzie Michał Badowski, Marek Skreczko, Aleksandra Brzozowska [48]), a III etap zaprojektowało studio Mąka Sojka [42][44]. Projekt otrzymał nagrodę 4 Buildings Awards 2019 w kategorii Budynek Wielorodzinny [38]. Osiedle zostało zbudowane zgodnie z wytycznymi certyfikatu środowiskowego BREEAM [35]. Nazwa Holm House pochodzi od szwedzkiego słowa holm, które oznacza wyspę. Miała to być unikatowa architektonicznie wyspa w centrum biurowym Mokotowa. Wraz z kolejnymi etapami zaczęto mówić o archipelagu [55]. Osiedle cechuje się typową dla stylu skandynawskiego funkcjonalnością i elegancją. Deweloper zaprosił do współpracy Oskara Ziętę, który zaprojektował przestrzenie wspólne osiedla [51]. Jego lampy oświetlające wejście w pierwszym budynku osiedla nazwane są świetlikami [55].

Holm House to pierwszy budynek mieszkalny z certyfikatem Obiekt Bez Barier. Ponad 40% mieszkań miało możliwość indywidualnego dostosowania do potrzeb osób z dysfunkcjami. Zaprojektowano bezprogowe wejścia i wjazdy, antypoślizgową nawierzchnię, włączniki na odpowiedniej wysokości, wysokie kontrasty na tablicach informacyjnych dla osób, które mają problemy widzeniem [43] oraz oznaczenia w języku Braille [46]. Certyfikat osiedle otrzymało w maju 2019 roku [43].

W I etapie inwestycji (ul. Zdziechowskiego #7) powstało 147 mieszkań (32-114 m2) [36] w jednym dziewięciokondygnacyjnym budynku. W części wspólnej do dyspozycji mieszkańców jest coolomat ułatwiający dostarczanie żywności online, ławkę solarną z możliwością ładowania urządzeń mobilnych za pomocą portu USB, stację do ładowania samochodów elektrycznych, magazyn na przesyłki kurierskie i wieszaki na rowery przy miejscach postojowych [51]. Przed wejściem do budynku ustawiona została nowoczesna rzeźba.

W II etapie powstały trzy budynki (ul. Zdziechowskiego #6, #8, #10) z 226 mieszkaniami (27-133 m2) [32], jeden o wysokości 9 kondygnacji i dwa o wysokości 7 kondygnacji [39]. Na parterze zaplanowano cztery lokale handlowo-usługowe, a pod budynkami dwupoziomową halę garażową z komórkami i boksami rowerowymi [35]. Plac zabaw usytuowany został pomiędzy budynkami C i D, a strefa rekreacji przy budynku B [53]. Część elewacji wykonano z płyt włókno-cementowych Equitone Tectiva i Rockpanel [50].

III etap to dwa budynki (ul. Domaniewska #34B, Zdziechowskiego #11) o zróżnicowanej bryle i wysokości 8 i 11 pięter [37]. Znalazły się w nich 232 mieszkania (26-118 m2) [34]. Nowoczesny charakter eksponują duże, drewniane okna [41]. Elewacja frontowa zawiera elementy szkła i okładziny drewnopodobnej [34]. Część wieżowa od ul. Domaniewskiej jest zaakcentowana przez rząd przeszklonych loggii [42]. Ogródki na parterze otrzymały ażurowe lub naturalne ogrodzenia [37], a roślinność w częściach wspólnych zwiększa efektywność filtracji powietrza. Mieszkania wyposażono w nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne. Dzięki zastosowaniu systemu odzyskiwania wody, do podlewania jest wykorzystywana deszczówka. W częściach wspólnych znalazły się budki dla ptaków i owadów [41]. Dla dzieci przewidziano bezpieczne place zabaw [37]. W części wspólnej znalazły się stojaki i myjnie dla rowerów, a w garażu, oprócz komórek i boksów rowerowych, zainstalowane zostały gniazda elektryczne, służące m.in. wygodnemu odkurzaniu samochodu. Przewidziano osobne pomieszczenia na wózki i rowery [41]. Część miejsc w garażu podziemnym umieszczono na platformach [47].

W IV etapie (ul. Zdziechowskiego #4) powstaje budynek o zróżnicowanej bryle od 5 do 7 pięter, w którym znalazło się 140 mieszkań (26-108 m2). Na parterze przewidziano dwa lokale usługowe [33]. Mieszkania mają 2.7 metra wysokości z wyjątkiem kondygnacji 6 i 7, gdzie wysokość wynosi 3 metry [44]. Podobnie jak w poprzednich etapach zaplanowano nawiewniki antysmogowe, panele fotowoltaiczne zasilające części wspólne, zielone dachy które zapobiegają utratom ciepła, stojaki rowerowe, a w garażu wieszaki dla rowerów i gniazda elektryczne (jest też możliwość wyposażenia miejsca parkingowego w gniazdo/ładowarkę dla aut elektrycznych [44]). Przewidziano przestrzeń do odbiorów przesyłek kurierskich w pomieszczeniu ochrony [40].

Budowę osiedla rozpoczęto w kwietniu 2017 roku [32]. Nad I etapem wiecha zawisła 26 kwietnia 2018 roku [54], a budynek oddano do użytku pod koniec 2018 roku [54]. Budowa II etapu rozpoczęła się 29 września 2018 roku [53] i został on oddany do użytku w III kwartale 2020 roku [54]. Prace nad trzecim etapem rozpoczęły się w październiku 2019 roku [52], a zakończenie budowy zaplanowano pod koniec 2022 roku [41]. Ostatni etap ma powstać do końca 2023 roku [32]. Ceny mieszkań wynosiły od ok. 11 tys. zł/m2 [54] do 20 tys. zł/m2 [45].

Zdziechowskiego 9

Na posesji przy ul. Zdziechowskiego #9 zachował się w 2022 roku ostatni w kwartale jednorodzinny, jednopiętrowy dom mieszkalny, który powstał w okresie PRL-u.

Mokotów City

Mokotów City (ul. Samochodowa #2) to dziewięciokondygnacyjny budynek mieszkalny w którym znajduje się 97 mieszkań (8 mieszkań jednopokojowych, 61 dwupokojowych, 26 trzypokojowych oraz 2 czteropokojowe [69]), 19 lokali biurowych i 3 usługowe. Pod ziemią jest dwupoziomowy parking na 133 samochody [67]. Powierzchnia całkowita wynosi 12000 m2 [71]. Elewacja o powierzchni 190 m2 została wykonana z płyt Equitone Natura o grubości 8 mm, mocowanych do konstrukcji aluminiowej za pomocą nitów [73]. Projekt architektoniczny jest autorstwa Danprojekt Plus [71], a deweloperem i generalnym wykonawcą był Budner [69].

Budowa rozpoczęła się w lipcu 2015 roku [69]. W 2016 roku inwestycja została sprzedana i po podpisaniu umowy z BGK Nieruchomości przekazana [72] do Funduszu Mieszkań na Wynajem [69]. Oddanie obiektu do użytku miało miejsce w połowie 2017 roku [69].

W jednym z lokali użytkowych (U1/U2) mieści się żłobek nr 214 Maleństwo i Przyjaciele, dysponujący 120 miejscami [70].

Ambasador Office Building

Ambassador Office Building (zwany też Biurowcem Ambasador [7], ul. Domaniewska #34A) to budynek biurowy, który stanowi zestawienie dwóch brył: siedmio- i jedenasto-kondygnacyjnych. Niższa stanowi 80-metrowy odcinek pierzei ul. Domaniewskiej, a jej szklane narożniki są zaokrąglone. Wyższa stanowi dominantę pl. Gugulskiego. Na kondygnacjach od drugiej do jedenastej znajdują się pomieszczenia biurowe [2]. Na dachu biurowca, nad siódmą kondygnacją, jest zielona, rekreacyjna przestrzeń z bezpośrednim dostępem z powierzchni biurowych [6]. Są też cztery kondygnacje podziemne udostępniające 299 miejsc parkingowych. Powierzchnia całkowita wynosi 31850 m2, w tym powierzchnia biurowa 14515 (15400 [3]) m2 i powierzchnia handlowo-usługowa 1016 m2 [2]. Budynek posiada certyfikat BREEAM i jest objęty autorskim proekologicznym programem Hines GREEN OFFICE [9]. Wykorzystano ogrzewanie kanałowe Verano [11], a instalacja wody użytkowej została wykonana z 3 km rur ze stali nierdzewnej Sanpress Inox [5]. Konstrukcję przygotowała BWL-Projekt, a elewację aluminiowo-szklaną firma Opeus [7]. Inwestorem był Kronos Real Estate, a generalnym wykonawcą Warbud [2]. Za projekt zieleni odpowiada pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota [7]. Projekt architektoniczny przygotował Andrzej M. Chołdzyński [2].

To obiekt klasy A+ o nowoczesnej, atrakcyjnej estetyce [2]. Wewnątrz budynku jest dziesięć szybkobieżnych wind. Na parterze zlokalizowana jest niewielka galeria handlowa, restauracja i kawiarnia. Budynek ma dwa niezależne źródła zasilania oraz awaryjne własne zasilanie. Okna od sufitu do podłogi są otwierane na kondygnacjach biurowych. W częściach wspólnych wykorzystano oświetlanie LED [8]. Budynek posiada Certyfikat Ekologiczny BREEAM na poziomie Good [4]. Najemcy mają do dyspozycji parking dla rowerzystów i szatnię z prysznicami [11].

Umowę na rozpoczęcie prac budowlanych podpisano 18 listopada 2010 roku [6]. Budowę rozpoczęto w grudniu 2010 roku, a zakończono w styczniu 2013 roku [7]. Wykop wykonany został w technologii ścian szczelinowych w górnej części w otoczeniu ściany berlińskiej [10]. W lipcu 2014 roku Kronos Real Estate sprzedał budynek Hines Polska [7]. Zakup ten był pierwszą transakcją nabycia nieruchomości przez fundusz Hines Poland Sustainable Income Fund (HPSIF) [12].

Od 2021 roku jedną z firm wynajmujących Ambassador Office Building jest Electronic Arts [9].

Ocean Plaza

Ocean Plaza (pl. Ireneusza Gugulskiego #1, dawniej ul. Abramowskiego #41 [64]) to budynek biurowy (biurowiec butikowy [66]) klasy A, który ma osiem kondygnacji naziemnych [61] i dwie kondygnacje podziemne z garażem [64]. Projekt budynku cechuje się przeszkloną fasadą, która zapewnia dostęp do naturalnego oświetlenia, podwójną wysokością szóstego piętra z dostępem do tarasu (spółka Doradztwo i Zarządzanie utworzyła tu dwupoziomowe biuro z antresolą i tarasem; wnętrza zostały zaprojektowane we współpracy z pracownią projektową Concept Space, natomiast realizacją aranżacji zajęła się firma Forbis Group [66]), a także niskim współczynnikiem powierzchni wspólnych [65]. Powierzchnia biurowa liczy 2620 m2 [62]. Wnętrza mają gabinetowy charakter. Można je dowolnie aranżować pod kątem indywidualnych potrzeb [63]. Są klimatyzowane i wyposażone w otwierane okna [61]. Na parterze znalazły się lokale usługowe [61]. Do dyspozycji najemców jest też reprezentacyjna recepcja i sale konferencyjne [63].

Budowa ruszyła w marcu 2016 roku [64], a ukończono ją w IV kwartale 2017 roku [62]. Generalnym wykonawcą budynku była firma Skanska, natomiast koncepcję architektoniczną opracowała pracownia Estudio Lamela [64].

Nestle House

Nestle House (dawniej Pacific Office Building, ul. Domaniewska #32) to budynek klasy A, w którym znalazło się 17678 (12500 [14]) m2 powierzchni biurowej klasy A oraz 2000 m2 powierzchni usługowej na parterze. Budynek ma osiem kondygnacji naziemnych (30 metrów wysokości [16]) [13]. Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajdują się 344 (293 [13], 312 [14]) miejsca parkingowe wraz z pomieszczeniami technicznymi [30]. Dodatkowo są dostępne 73 miejsca parkingowe naziemne [15]. Parter pełni funkcje usługowe, natomiast wyższe poziomy zajmują pomieszczenia biurowe [30].

Rzut budynku powstał na kształcie równoległoboku z jednym otwartym (wciętym) bokiem. Formę spotykających się pod ostrym kątem skrzydeł wymusił układ dróg od zachodu i południa. W efekcie trzy segmenty otaczają wewnętrzny dziedziniec. Nietypowy obrys sprawił, że konieczne było zastosowanie niekonwencjonalnej konstrukcji. Nadziemną cześć obiektu oparto na trójkątnej siatce konstrukcyjnej, niezależnej w stosunku do układu słupów, wynikającego z konstrukcji podziemnego parkingu. Ostatnie piętro zostało cofnięte, dzięki czemu powstał taras. Dachowe urządzenia techniczne obudowano żaluzjami. Zadaszenie tarasu tworzy zwieńczenie bryły budynku. Drugi ogólnodostępny taras położony jest nad parterem w miejscu zewnętrznego patio [30]. Podwójna szklana elewacja zmniejsza poziom hałasu, zapewnia dostęp dziennego światła i minimalizuje straty energii [29]. Przerwy od góry i dołu sprawiają, że w lecie następuje naturalna cyrkulacja powietrza, a zimą ogranicza to straty ciepła. Zewnętrzne pomosty techniczne zlokalizowano na każdym z pięter. Przecinają je pionowe płaszczyzny, które świecąc w nocy tworzą rytmiczny rysunek na elewacji [30]. Wyraźnie zróżnicowano elewację cokołową i kondygnacje biurowe [24]. Na pierwszym piętrze wysunięty jest betonowy wykusz, pełniący funkcję dekoracyjną, który przy okazji jest zadaszeniem wejścia głównego [29].

Budynek ma dwa niezależne wejścia i osiem wind, w tym dwie towarowe [13] Stworzono ok. 130 stanowisk rowerowych oraz 9 pryszniców [19]. Do kontroli budynku wykorzystano systemy VRV, BMS i HVAC [20].

Za projekt odpowiada Estudio Lamela Polska, inwestorem był Kronos Real Estate, a generalnym wykonawcą Warbud [13]. Koszt budowy wyniósł 17.5 mln Euro [30]. System identyfikacji wizualnej opracowała i wykonała Grupa Advertis [18]. Informacje umieszczono na tablicach i szyldach semaforowych, a do wykonania nośników wykorzystano lakierowane aluminium gięte do struktury sześcianu, natomiast liternictwo zostało wykonane z corianu [18].

Budowę rozpoczęto w czerwcu 2013 roku, a zakończono w grudniu 2014 roku [16]. Głównym najemcą została Nestlé, która wcześniej była rozrzucona w różnych lokalizacjach przy ulicach Szturmowej, Cybernetyki i Domaniewskiej [19]. Zarządcą budynku została w styczniu 2015 roku firma Hines [17], a pod koniec kwietnia Hines Poland Sustainable Income Fund odkupił biurowiec [27] za 50 mln euro (203.5 mln zł) [31]. Nestlé przeprowadziło się do budynku pod koniec 2015 roku [16]. Wśród najemców znalazł się też generalny wykonawca budynku, Warbud [18].

Biurowiec otrzymał nagrodę za najlepszy zrealizowany certyfikowany budynek ekologiczny od Polish Green Building Council PLGBC na VI PLGBC Green Building Symposium [21].

W biurowcu znajduje się jedyny firmowy sklep Nestle w Warszawie [22] oraz Atelier Expert Nespresso, miejsce spotkań z klientami i partnerami firmy, w którym zaproszone osoby mogą udać się w podróż po świecie kawy. W kwietniu 2016 roku Nespresso otworzyło przy sklepie swój najmniejszy butik na świecie o powierzchni 18 m2. Można zakupić w nim pełny asortyment kaw i wybrane modele ekspresów i akcesoriów Nespresso. Nie zabrakło też ściany z kapsułkami, w której umieszczono 25 tysięcy kapsułek z kawą. Dla klientów na tyłach budynku znajduje się bezpłatny parking. Lokal jest szóstym butikiem w Polsce [25].

Od wiosny 2016 roku pracownikom m.in. działu Nestlé Purina towarzyszą w pracy ich psy. Po zatwierdzeniu przez zoopsychologa Mila, Pixie, Dixie, Roxy, Drops, Zizi, Nasa, Bibiana i Cyryl otrzymały kartę wstępu na teren biura w ramach projektu Pets@Work. Swoją pracę wykonują w dziale marketingu, dziale wsparcia sprzedaży oraz logistyki. Mniejsze mogą wjeżdżać windą dla pracowników, większe mają do dyspozycji boczne wejście ewakuacyjne. Na terenie Działu Purina psy swobodnie przemieszczają się po otwartej przestrzeni biurowej oraz mogą uczestniczyć w spotkaniach w salkach konferencyjnych. Obecność psów w biurze zmniejsza stres i integruje zespół. Do psich obowiązków należy przyjazne merdanie ogonem, wtulanie nosa w policzek, zawiązywanie przyjaźni i spanie na kolanach [23].

Taras na dachu jest wielofunkcyjną przestrzenią rekreacyjną służącą zarówno do urządzania spotkań i bankietów jak i codziennego odpoczynku dla pracowników. Ma powierzchnię 300 m2 i został zaprojektowany w pracowni AKP Hadart w 2016 roku [26]. 20 maja 2020 roku zamieszkały tu pszczoły rasy Krainka linii Hinderhofer AGT. Zaadoptowano cztery pszczele rodziny, czyli ok. 240 tys. pszczół. Umieszczenie uli było inicjatywą Warbudu [21].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

W okresie międzywojennym (jak i tuż po II wojnie światowej) znajdowały się na tym terenie pola uprawne, jedynie przy ul. Pęcherskiej (w miejscu dzisiejszego Ambassador Office Building) stał niewielki budynek. Sama ul. Pęcherska była w tamtym czasie ważnym i długim traktem, umożliwiającym kmieciom dostęp do ich pól, łąk i sadów (na wschód mieściła się kolonia Szopy Niemieckie i własność opisana jako Tereny Kolejowe, a na zachód tereny likwidowanej wsi Służew). Trakt sięgał od dzisiejszej ul. Wita Stwosza do dzisiejszej ul. 1 Sierpnia. Wzdłuż ul. Pęcherskiej przebiegała w latach 1916-1938 południowa granica Warszawy. Nazwa ulicy pochodzi zapewne od wsi Pęchery za Piasecznem [58]. W miejscu pl. Gugulskiego znajdowało się wtedy rozwidlenie traktów.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Zabudowa jednorodzinna pojawiła się po obu stronach ul. Abramowskiego (obecnie ul. Zdziechowskiego) w czasach niedoboru mieszkań w okresie PRL-u. Zapewne wiele z tych budynków było samowolą budowlaną. Były to wiejskie domy parterowe, wokół biegały kury i kaczki, na słońcu wygrzewały się koty. Na posesjach znajdowały ogródki i rosły drzewa owocowe [1]. Teren wzdłuż ul. Abramowskiego określany był jako Koreia, a trakt w miejscu ul. Domaniewskiej, gdzie rosło żyto, jako Zagościniec [58].

W latach 60-tych XX wieku przedłużono ul. Domaniewską na zachód aż po ul. Suwak [60]. Z powodu zabudowy przemysłowej w latach 70-tych XX wieku po ul. Pęcherskiej pozostał jedynie mały skośny kawałek, łączący ul. Domaniewską z pół-wiejską ul. Abramowskiego [58]. Między dzisiejszym pl. Gugulskiego i ul. Samochodową stało osiem większych baraków warsztatowych (oraz trzy na północ od ul. Abramowskiego).

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Teren nie ulegał zmianom do 2005 roku, kiedy rozpoczęto od południa pierwsze likwidacje domów. Większość z nich (w tym magazyny) zniknęło do 2008 roku. Najdłużej ostały się wzdłuż ul. Abramowskiego.

Podczas wystawy w 2015 roku Plany na Przyszłość zaprezentowano projekt zagospodarowania kwartału, noszący nazwę Aire Mokotów. Przygotowała go pracownia HRA Architektci dla spółki Kronos Real Estate. W projekcie znalazło się kilkanaście budynków z 355 mieszkaniami, a pośrodku plac miejski z lokalami usługowymi [1]. Według planów budowa miała mieć miejsce w latach 2016-2017 [57]. Część projektów nie zostało zrealizowanych, nie powstały m.in. Biurowiec Kronos Presidente (ul. Domaniewska 34B) [60] czy blok mieszalny przy ul. Domaniewskiej 34 (w miejscu i kształcie Ambassador Office Building), liczący 12 kondygnacji ze 169 apartamentami projektu pracowni AMC, BWL i RE Project Development [74].

Współczesna zabudowa powstała między 2011 i 2023 rokiem. Pierwsze pojawiły się budynki biurowe, kolejno Ambassador Office Building, po nim Nestle House, Mokotów City, Ocean Plaza. Następnie dopełniono je zabudową mieszkaniową Holm Hause. W ramach prac nad budową osiedla przebudowano ul. Domaniewską. Pojawiła się sygnalizacja świetlna, przejścia, drogi rowerowe, chodniki i oświetlenie [59].

W latach 2014-2019 przy ul. Domaniewskiej 34A mieściła się Ambasada Kuby, następnie w latach 2019-2021 znajdowała się przy pl. Gugulskiego 1, a od 2021 roku została przeniesiona na ul. Domaniewską 48 [67].

22 marca 2018 roku bezimiennemu placowi nadano imię Ireneusza Gugulskiego, a części ul. Abramowskiego położonej między ul. Zygmunta Modzelewskiego i ul. Samochodową imię prof. Mariana Zdziechowskiego (pomysł nazwy podniósł dr Witold Wasilewski) [56].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Ambassador Office

[2020] Ambassador Office (źródło)

Opis przygotowano: 2022-03