Fort VII Zbarż to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa. Zajmuje powierzchnię 29.7 ha [1]. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 114.4 m n.p.m. [2]. Jest to fort jednowałowy, otoczony fosą, na planie pięcioboku. W czasie jednej z modernizacji wzniesiono betonową kaponierę przeciwskarpową (nietypowo przed czołem obiektu [5]), której ruiny istnieją do dziś. Zachowały się także koszary szyjowe [1] z widocznymi detalami architektonicznymi, jednak częściowo znajdują się one pod wodą. Zachowała się też lodownia [2].
Fort jest posiadaniu Skarbu Państwa (m.in. Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze) oraz kilku mniejszych inwestorów [1]. Dysponuje nim Agencja Mienia Wojskowego [8]. Fort znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków [4]. Od strony lotniska, na terenach dawnej jednostki wojskowej [22] funkcjonują zakłady (ul. Żwirki i Wigury #2B, ul. Bennetta #8 i #10, ul. Wirażowa #112) głównie z branży motoryzacyjnej: warsztaty samochodowe, wypożyczalnie aut czy szkoły jazdy.
Od południa omija fort linia kolejowa prowadząca na stację Lotnisko Okęcie. Tory umieszczono w tunelu w 2012 roku [22].
Zbiorniki wodne
Fort jest prawie w całości dostępny dla pasjonatów oraz dla wędkarzy [8]. W fosie pływają m.in. okonie, płotki, karasie, szczupaki i liny [10] oraz sumiki karłowate. Na dnie można spotkać niezliczone ilości ogromnych szczeżui oraz omułków. W sezonie prawie całe dno pokrywa wysoka warstwa moczarki kanadyjskiej [14].
Na terenie fortu są dwa zbiorniki wodne: fosa (nienadająca się do nurkowania z racji całkowitej nieprzejrzystości wody) oraz zalany dziedziniec fortu (będący nurkowiskiem). Maksymalna widoczność to ok. 4.5-5 metrów, a maksymalna głębokość to ok. 4.5 metra. Na dnie można odnaleźć wiele śmieci pochodzących z gospodarstw domowych. Zagrożeniem są liczne żyłki wędkarskie, haczyki oraz szkło na dnie. W centralnej części jedna z zawalonych ścian utworzyła wyspę, obok której do niedawna na dnie spoczywały szczątki jachtu klasy Omega [14]. Nieopodal wyspy znajduje się studnia, która najprawdopodobniej miała zapewniać odprowadzenie wody z dziedzińca fortu [23]. Da się też wpłynąć do wnętrza koszar [14]. Głębokość wynosi w nich maksymalnie 2 metry, trzeba też mieć kask, gdyż cegły poddane wieloletniemu kontaktowi z wodą kruszą się przy dotknięciu [6]. Pomiędzy lustrem wody i łukowymi sklepieniami koszar jest dwumetrowa warstwa świeżego powietrza [14]. Akwen ma cztery dogodne wejścia do wody, jest też duży oświetlony parking na kilkanaście samochodów [23].