Łopuszańska 22


Łopuszańska 22

Zanim powstała obecna zabudowa w II dekadzie XXI wieku, mieściły się tu zakłady przemysłowe. Centrum handlowe przy ul. Łopuszańskiej 22 początkowo nosiło nazwę Modo i miało zupełnie inny koncept, zakładający zgromadzenie w jednym miejscu 350 eleganckich butików. W ciągu 6 miesięcy po otwarciu nie było w nim jednak żadnych klientów, co wymusiło na właścicielach rezygnację z tego pomysłu. Obecnie oprócz sklepów i restauracji znajduje się tu również park trampolin. Będąc w okolicy warto zwrócić uwagę na drewniany krzyż znajdujący się obok parkingu.

centrum handlowecentrum handlowefastfoodfastfoodkawiarniakawiarniaplac zabawplac zabawsklep wielkopowierzchniowysklep wielkopowierzchniowysklepsklepścianka wspinaczkowaścianka wspinaczkowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Narożna, ulica Łopuszańska
  • Rok powstania:  2014-2015
  • Obszar MSI:  Raków
  • Wysokość:   7 m
  • Funkcja:  handlowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Centrum Handlowe Łopuszańska 22 (ul. Łopuszańska #22) to jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni całkowitej 28 tys. m2, w tym 17.5 tys. m2 powierzchni handlowej. Obiekt dysponuje trzema strefami parkingowymi na 1200 miejsc postojowych [12]. Elewacje zaprojektowano z systemowych paneli warstwowych z uzupełnieniem poprzez systemowe siatki stalowe podświetlane diodami [1], na których umieszczono dwanaście tablic (6x9 metrów) równomiernie podświetlanych, odpornych na warunki atmosferyczne [24].

W 2020 roku mieściło się tu 130 sklepów oraz jedenaście restauracji i barów [12]. Jest też szereg punktów usługowych. Na terenie znaczną powierzchnię (ponad 4000 m2) zajmuje Centrum Aktywnej Rozrywki Airo, które tworzą m.in. sala zabaw Airo Space Kids, park trampolin Airo Active Park oraz kawiarnia Airo Cafe [14]. Na głównej arenie umieszczono 45 (80 [23]) trampolin, które połączone ze sobą tworzą powierzchnię około 500 m2. Są też basen z gąbkami, trampoliny którymi można wejść stopami po ścianie, kosze do koszykówki z możliwością wybicia, lina akrobatyczna i trapez cyrkowy, boisko do gry w zbijaka, tory przeszkód, 11 dróg wspinaczkowych oraz ścianka bulderingowa, księżyc do skoku z wieży, kręcące się poziome belki które trzeba przeskoczyć, rampa do skoków akrobatycznych i parkourowych, wąska belka do walki gladiatorów i wiele innych [19]. W sali zabaw organizowane zajęcia edukacyjne: robotyka, programowanie, warsztaty chemiczne, warsztaty rękodzieła, wiedza o kosmosie. Jest kilka sal, jak Solar Disco, Ice Room, Space Ship, Star World oraz pokój interaktywny [23].

Obiekty, pomniki, tablice:

Przed posesją przez lata stał stary, drewniany krzyż przydrożny. Od 1997 roku jest krzyż [1] osadzony w wysokiej, wzmacniającej obudowie. Na skrzyżowaniu ramion znajduje się mały uszkodzony krucyfiks, a na belkach poziomych i pionowych napis: "Od powietrza ognia głodu i wojny wybaw nas Panie". Krzyż otoczony jest drewnianym płotem [2]. Gdy zieleniec wokół krzyża zmienił się w parking, ten pozostawiono w dawnym miejscu, na wysokości ul. Łopuszańskiej 16 [1].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

Po 1923 roku na ul. Łopuszańską 22 przeniesiono Fabrykę Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniaka z ul. Wroniej 23 [26].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

W 1945 roku posesja była zagospodarowana. W północno-zachodniej części znajdowało się gospodarstwo otoczone polami, natomiast od ul. Łopuszańskiej były magazyny i wiaty.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Gospodarstwo

[1945] Gospodarstwo (źródło)

Zakłady przemysłowe

[1949] Zakłady przemysłowe (źródło)

Czasy PRL-u:

W okresie PRL-u, co najmniej od 1976 roku, mieścił się tu najprawdopodobniej zakład produkujący armaturę do lamp samochodowych [25]. W skład kompleksu fabrycznego wchodził wyróżniający się frontowy, trzypiętrowy gmach na planie litery C, na którego tyłach znajdował się szereg mniejszych i większych hal fabrycznych ciągnących się do ul. Bakalarskiej. Budynek frontowy został częściowo rozebrany około 2009 roku [1], natomiast hale wyburzono tuż przed budową centrum handlowego.

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Spółka Celtic, właściciel gruntu, planowała w tym miejscu inwestycję, która jednak nigdy nie wystartowała [1].

Modo

W 2014 roku rozebrano większość obiektów przemysłowych. W październiku 2014 roku rozpoczęła się budowa centrum handlowego Modo. Dom Mody, znanego wówczas pod roboczą nazwą Centrum Łopuszańska. Powstały trzy połączone ze sobą jednokondygnacyjne budynki handlowo-wystawiennicze z alejkami wewnętrznymi i zewnętrznymi pasażami pieszymi od strony północnej i wschodniej, przykrytymi pergolami [1]. Wykorzystano 700 ton dźwigarów stalowych i 267 sztuk słupów żelbetowych [16]. W środku znalazło się 16 tysięcy m2 powierzchni usługowej dla 350 butików, a na zewnątrz parking na tysiąc samochodów [1]. Oznakowanie zewnętrzne przygotowała Grupa Advertis [8].

Początkowo inwestorem była firma Celtic. W 2012 roku nieruchomość wraz z władającą nią spółką celową Devin Investments odsprzedała tureckim inwestorom [18], którymi byli Duman Saim i Nazim Albayrak [7]. Projekt przygotowała pracownia APA Wojciechowski [4] przez Szymona Wojciechowskiego, Michała Sadowskiego, Witolda Dudka, Marcina Grzelewskiego i Rafała Pamułę wraz z zespołem w oparciu o konstrukcję projektu pracowni Kappa-Projekt [1]. Generalnym wykonawcą był Budner (Fundamental Group [12]) [4].

Oficjalne otwarcie nastąpiło 17 października 2015 roku [1]. Podczas otwarcia w rolę stylistów wcieliły się gwiazdy takie jak Anna Dereszowska, Marcelina Zawadzka, Karolina Szostak, Joanna Orleańska, Maffashion [3], Rozalia Mancewicz, Ekskluzywny Menel, Sylwia Gliwa, Weronika Rosati, Joanna Horodyńska, Edyta Herbuś, Bogna Sworowska czy Grażyna Wolszczak [27]. Można było wziąć udział w warsztatach biżuteryjnych lub prowadzonych przez Natashę Pavluchenko warsztatach rysunku żurnalowego, a pod okiem Jarosława Szado spróbować sił w chodzeniu po wybiegu [4]. Atrakcją było 60 pokazów mody marek obecnych wyłącznie w MODO [3] oraz koncert Margaret [27].

Modo było podzielone na trzy strefy: Art Fashion czyli strefę polskiej mody, Brand Fashion czyli strefę znanych marek oraz POP Fashion czyli strefę mody popularnej. W strefie Art znalazły się butiki prowadzone przez znanych projektantów jak Łukasz Jemioł, Teresa Rosati, Natasha Pavluchenko, Paprocki&Brzozowski, Jacob, Liliana Pryma, Maciej Sieradzky, Anna Feledyk, Aga Guz, Pola Rudnicki, Gosia Strojek czy Edyta Pietrzyk [3], Wearso.Organic, Vippi Design, Alles, Lagerfeld, Joanna Kruczek, Save my Back, M by Maja Palma, Sara von Steiner, Plants by Paprocki Brzozowski, Pako Lorente, Riono Art. i Mariusz Brzeziński [22]. W strefie Brand znalazły się marki Monnari, Inglot, Thiumph, Gatta, Swiss, Henri Lloyd, Bugatti, Baldowski, Wólczanka, Pierre Cardin [3], Sophie Marel, Gabriella, Champione, Gatta, Redi Fashion i wiele innych [22]. POP Fashion to sklepy firm Ryłko, Mosquito, Bialcon, Caprice, Ochnik [3], Kate Ross, High Fashion, Naturana , van Horn, Red Polo, Atut, Rubin Fashion, Lemonada [22]. Łącznie pod dachem nowoczesnego konceptu butikowego swoje miejsce znalazło 350 twórców, producentów, sprzedawców i importerów odzieży, butów oraz szerokiej gamy dodatków. Koncept ten był innowacyjnym rozwiązaniem na polskim rynku [3].

Okrzyknięte modowym centrum stolicy, Modo miało być tak elitarne, że inwestor nie chciał w nim żadnych sieciówek. Odesłał z kwitkiem H&M, Reserved, Zara czy CCC. Jednak po pół roku okazało się, że bez popularnych marek nie ma w nim żadnych klientów. Menedżer centrum prosił właścicieli butików o wystawianie na korytarze manekinów, aby ożywić alejki [7]. Problemem były niewielkie powierzchnie sklepów, niewygodne rozmieszczenie sklepów i nieodpowiednia strategia marketingowa [9]. Na internetowym forum najemców Modo zarejestrowała się blisko setka przedsiębiorców gotowych do ucieczki, jednak podpisali oni 3- lub 5-letnie umowy najmu (czynsz wynosił 28 euro/m2 miesięcznie) zagrożone karami [6]. Jeden z tureckich biznesmenów, Sabri B. został zatrzymany po przekazaniu 200 tysięcy złotych łapówki burmistrzowi dzielnicy Warszawa Włochy na budowę obiektu. Turcy wynajmowali wolną powierzchnię użytkową Chińczykom za symboliczne pieniądze [20].

Łopuszańska 22

Centrum rozpoczęło zmianę polityki marketingowej [6]. Zostało przekształcone w typową galerię handlową, a butiki modowe zastąpiły outlety z tanią odzieżą polską i azjatycką [9]. 8 czerwca 2017 roku zostało otwarte jako Centrum Łopuszańska 22. W obiekcie znalazło się 200 sklepów odzieżowych oraz Piotr i Paweł, Biedronka i Media Expert [5]. Burger Bistro, Domowe Smaki, Coffe House, lodziarnie Carte dOr i Grycan, drogerie Natura i Ziaja [10].

29 grudnia 2017 roku podczas remontu hali zawalił się strop. Jedna osoba została przygnieciona i zginęła [11].

W 2020 roku swoje sklepy w obiekcie uruchomiły: Action, Pepco, Jysk, Dealz i KiK [13]. W 2021 roku pojawił się dyskont Tedi, salon gier Fox Games Arcade, pijalnia herbaty Ding Tea, Royal Sushi czy Meat Point [17].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Zakłady przemysłowe

[2008] Zakłady przemysłowe (źródło)

Zakłady przemysłowe

[2011] Zakłady przemysłowe (źródło)

Posesja

[2011] Posesja (źródło)

Zakłady przemysłowe

[2011] Zakłady przemysłowe (źródło)

Posesja

[2013] Posesja (źródło)

Krzyż przydrożny

[2013] Krzyż przydrożny (źródło)

Zakłady przemysłowe

[2014] Zakłady przemysłowe (źródło)

Budowa

[2014] Budowa (źródło)

Modo - wizualizacja

[2015] Modo - wizualizacja (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Otwarcie

[2015] Otwarcie (źródło)

Centrum Łopuszańska

[2015] Centrum Łopuszańska (źródło)

Modo - wizualizacja

[2015] Modo - wizualizacja (źródło)

Modo - wizualizacja

[2015] Modo - wizualizacja (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Budowa

[2015] Budowa (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Modo

[2015] Modo (źródło)

Modo - wnętrza

[2016] Modo - wnętrza (źródło)

Modo - wnętrza

[2016] Modo - wnętrza (źródło)

Modo

[2016] Modo (źródło)

Wnętrza

[2016] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2016] Wnętrza (źródło)

Wnętrza

[2016] Wnętrza (źródło)

Łopuszańska 22

[2017] Łopuszańska 22 (źródło)

Krzyż przydrożny

[2017] Krzyż przydrożny (źródło)

Krzyż przydrożny

[2017] Krzyż przydrożny (źródło)

Zmiana nazwy

[2017] Zmiana nazwy (źródło)

Elewacja od ul. Łopuszańskiej

[2017] Elewacja od ul. Łopuszańskiej (źródło)

Wejście do centrum

[2018] Wejście do centrum (źródło)

Centrum rozrywki Airo

[2019] Centrum rozrywki Airo (źródło)

Podział na strefy

[2019] Podział na strefy (źródło)

Centrum rozrywki Airo

[2019] Centrum rozrywki Airo (źródło)

Centrum rozrywki Airo

[2019] Centrum rozrywki Airo (źródło)

Krzyż przydrożny

[2019] Krzyż przydrożny (źródło)

Centrum rozrywki Airo

[2019] Centrum rozrywki Airo (źródło)

Centrum rozrywki Airo

[2019] Centrum rozrywki Airo (źródło)

Krzyż przydrożny

[2019] Krzyż przydrożny (źródło)

Krzyż przydrożny

[2019] Krzyż przydrożny (źródło)

Centrum handlowe Łopuszańska 22

[2021] Centrum handlowe Łopuszańska 22 (źródło)

Centrum handlowe

[2021] Centrum handlowe (źródło)

Mapa centrum

[2021] Mapa centrum (źródło)

Opis przygotowano: 2022-03