Jest to jeden z najdzikszych zakątków Targówka [5]. Teren zajmuje od północnego zachodu na południowy wschód Las na Utracie, ciągnący się półkolem. W jego północnej części są pozostałości dawnego Fortu XII Antoninów. Fragment bardziej na południe, aż do przedłużenia ul. Skorpiona, został zrewitalizowany i jest dostępny dla spacerowiczów. Tereny dalej na południe i wschód są niedostępne, a część z nich to bagno. Przez środek lasu we wschodniej części przebiega granica między dzielnicami Targówek i Rembertów. Wzdłuż ul. Bardowskiego prowadzi Kanał Bródnowski, przez który prowadzą trzy kładki.
Las należy do Nadleśnictwa Jabłonna (a nie do Lasów Miejskich), które ma pod opieką całe kompleksy leśne pod Warszawą przez co ten skrawek zieleni nie za bardzo ich interesuje [7]. Jest to wschodnia krawędź tzw. średniego tarasu akumulacyjnego Wisły, gdzie płaszczyzna tarasu przylega do bagnistego obniżenia [2]. Na tych mokradłach bierze początek Kanał Bródnowski [7], który dawniej był rzeką [5]. Kanał Bródnowski zbudowany został w I połowie XIX wieku z wykorzystaniem koryta rzeki Brodni. Stanowi główne urządzenie wodne do odbioru wód opadowych ze zlewni o powierzchni 49 km2. Ma długość 10.94 km, szerokość górnej krawędzi wynosi 13.5-17.8 metra, szerokość dna 3.5-6.0 metra, nachylenie skarp 1:2.0-1:3.35, głębokość średnia 2.35 m, głębokość minimalna 1.2 m, spadek zwierciadła wody około 0.30 promila [10].
Rosną tu stare topole, są powalone drzewa, kępy bzu i czeremchy [5].
Bobry upodobały sobie to miejsce podobno dziesiątki lat temu. Budowały żeremie na tyłach obecnej spalarni, umacniały starą groblę na osi ul. Skorpiona (drodze wiodącej do fortu), przez co na ogromnym obszarze olsu tworzył się co roku prawdziwy zalew, chroniąc dostęp do żeremia [5]. W dniach 29-31 października 2013 roku odłowiono samicę (18 kg) i samca (17 kg) i przekazano do ogrodu zoologicznego w Bydgoszczy [22]. Ze zwierząt są również m.in. żaby i kumaki, lisy, bobry, czaple siwe, czarne dzięcioły, sarny, puszczyki czy zające [6].
Z kolei północno-wschodni fragment to łąki i nieużytki. Ich południową granicę stanowi ul. Skorpiona, która dawniej prowadziła do ogródków działkowych, a jeszcze wcześniej do folwarku. Przy północnej granicy tej części również znajdują się ogródki działkowe, charakterystyczny jest okrągły zadrzewiony teren, prawie ze wszystkich stron nimi otoczony. Wzdłuż wschodniej granicy poprowadzone są (aż do granicy miasta) linie wysokiego napięcia oraz ciepłociąg, który przy ogródkach ponownie wraca na teren Warszawy.
Na południu teren ogranicza rdzewiejąca bocznica kolejowa ze starymi ręcznymi zwrotnicami i rozjazdami [5]. Jeszcze na początku XXI wieku były tu tory m.in. z lat od 1849 do 1950 roku, wyprodukowane przez takie firmy jak KRUPP, PKP, GHH, MHU, BVG BOCHUM i FH [24].
Na terenie tym nie ma zabudowy. W głębi lasu od południa (ul. Matecznik 129,131,132) znajduje się jedynie posesja, do której prowadzi ul. Matecznik. Działa tam zakład produkcji szamb betonowych Szambiarz.pl.
Mimo, że teren ten to ziemie dawnego folwarku Antoninów (jego nazwa przetrwała w nazwie pobliskiego posterunku kolejowego) [25], projektanci Miejskiego System Informacji nazwali ten obszar błędnie Utratą [4], która faktycznie znajdowała się dużo dalej na zachód, w okolicach ul. Księżnej Anny [25].