Kompleks więzienny na Białołęce tworzy Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka (większa część kompleksu na wschodzie) oraz Zakład Karny (mniejszy obszar na zachodzie).
Areszt Śledczy (ul. Ciupagi #1) [1] jest jednostką organizacyjną Służby Więziennej podlegającą Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Warszawie [2]. Jest to areszt dla mężczyzn (tymczasowo aresztowanych, deportowanych z innego państwa na podstawie umów międzynarodowych w tym Europejskiego Nakazu Aresztowania, skazanych wobec których toczą się postępowania przed sądem w innych sprawach, odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, recydywistów w warunkach zakładu półotwartego oraz młodocianych [2]. Areszt może pomieścić 1394 osadzonych (nie licząc Oddziałów Zewnętrznych) [2]. Jest to największy tego typu obiekt w Europie. Składa się z czterech czteropiętrowych pawilonów Oddziałów Penitencjarnych oraz Oddziału Szkoły [1] Centrum Kształcenia Ustawicznego. Cele, pokoje widzeń adwokackich i przesłuchań oraz inne pomieszczenia połączone są podziemnymi jednokierunkowymi korytarzami, a każdy pas ruchu oddziela od drugiego gruby mur [2]. Co kilkadziesiąt metrów są kraty ograniczające ruch w obrębie jednego pawilonu, monitorowane przez kamery [4]. Na poziomie piwnic znajdują się magazyny, łaźnie, depozyty, biblioteka, kaplica, warsztaty remontowe, oraz pomieszczenia medyczne z pracownią RTG i gabinetem stomatologicznym. Obecnie łaźnie są w każdym oddziale, wcześniej należało schodzić do podziemi pod prysznice ogólne. Odnowiona jest też nowoczesna kuchnia, w której gotuje się dziennie około 1000 litrów zupy, 1400 kilogramów ziemniaków i smaży ok. 1800 kotletów [4]. W oddzielnym budynku znajduje się Studio TVB 7 i radiowęzeł Radia Białołęka oraz studio telewizji kablowej, które cieszą się dużą popularnością. Wydawany jest dwumiesięcznik Głos Białołęki [2]. Skazani mają do dyspozycji bibliotekę z księgozbiorem ok. 10.000 woluminów [3]. Na sali widzeń znajduje się kantyna. Przed aresztem działa też bufet-poczekalnia, gdzie można zamówić obiad dla osoby odwiedzanej. Rzeczy zakupione muszą zostać zjedzone podczas widzenia lub zabrane przez osobę odwiedzającą. Na Sali widzeń jest kącik z zabawkami dla dzieci. Istnieje możliwość otrzymania widzenia bez dozoru w jednym z dwóch pomieszczeń zamykanych na klucz [15].
Zakład Karny ma dodatkowe 470 miejsc [3]. Na jego terenie znajduje się pięć budynków parterowych przeznaczonych na pawilony mieszkalne dla skazanych, budynek wartowni ze stanowiskiem dowódcy zmiany, budynek administracji, sala widzeń z kantyną dla skazanych, brama wjazdowa, budynek przejścia i warsztat remontowy [3].
Według jednej z legend miejskich w jednej z cel (drugi pawilon na trzecim piętrze) jeszcze od czasów komuny straszy duch. Podobno jeden z więźniów się w niej powiesił, kolejny słysząc jęki wylądował w szpitalu psychiatrycznym. W efekcie celę zamurowano, lecz odgłosy słychać nadal, nawet podczas przechodzenia obok celi [5].
Około 140 skazanych jest zatrudnionych, 80% spośród nich poza terenem Zakładu Karnego w systemie bez konwojenta. Prawie 60% swoją pracę wykonuje nieodpłatnie. W zakładzie służbę pełni 156 funkcjonariuszy oraz 20 pracowników cywilnych. Pracę wychowawczą wykonuje 14 wychowawców oraz 3 psychologów. Przy Zakładzie Karnym funkcjonuje drużyna piłkarska oraz nieetatowa drużyna przeciwpożarowa [3].
Na terenie obiektu był kręcony film Symetria [1]. Nagrania dokonano w III pawilonie aresztu śledczego. Wówczas po raz pierwszy w Polsce udostępniono ekipie filmowej fragment aresztu nie izolując jej od żyjącego swoim życiem więzienia [16].