Pomiędzy Bródnem, Zaciszem i Markami można wypocząć w Lesie Bródnowskim (Park Leśny Bródno, Uroczysko Lasek Bródnowski) [47]. Jest to sztuczne nasadzenie powstałe po II wojnie światowej o powierzchni około 89 ha (134 ha [44]) w miejscu wyciętej w połowie XIX wieku Puszczy Bródnowskiej, wykarczowanej z kolei pod łąki dla wsi Bródno Stare [14].
Dominują ubogie drzewostany sosnowe na piaszczystych wyniesieniach, w obniżeniach znajdują się skupiska olsów i wiklin, a przy głównych alejach szpalery brzozowe. W podszyciu występuje dziki bez, czeremchy, jarzębiny, kruszyna pospolita, dąb (również dekoracyjna odmiana czerwona), klon, głóg, niewielkie skupiska lip, modrzewi i przestoje starych topoli. W runie znajdują się mchy, trawy, niecierpek, pokrzywa, wrotycz, nawłoć, paprocie (paprotka, nerecznica), malina i jeżyna [14]. Przy kilku drzewach wokół grodziska stoją tablice z ich nazwami [21]. W parku można spotkać sarny, dziki, kuny, lisy, wiewiórki, zające, sójki, dzięcioły, jastrzębie, myszołowy i łosie [14].
Obszar najłatwiej podzielić na część wschodnią i zachodnią. W zachodniej części lasu, niedaleko CH Atrium Targówek, znajdują się odrestaurowane pozostałości grodziska. Do parku archeologicznego wchodzi się przez bramę z wieżą strażniczą. Ścieżka wiedzie do polany archeologicznej. Po drodze można poznać historię grodu, czytając informacje umieszczone na tablicach [21]. Nieopodal grodziska znajduje się plac zabaw [14]. Jest tutaj labirynt z drewnianych pali, coś na kształt wieży ze zjeżdzalnią, na którą wchodzi się z dwóch stron. Jest też mniejsza zjeżdżalnia i kolejna konstrukcja z pali, na które można się wdrapywać. Na polanie są miejsca na ognisko i wiaty do biesiadowania [54]. Dawniej w miejscu placu zabaw był ogród i sad, rosły tu truskawki, poziomki [49], obecnie zdziczałe jabłonki rodzą smaczne jabłka, obficie owocują grusze, jest orzech, czereśnia i śliwy mirabelki. W przeszłości stała obok samotna chata należąca do gospodarstwa Stare Bródno. Na łuku ul. Głębockiej leżą głazy narzutowe z wyrytą informacją o grodzisku. Wcześniej była to mosiężna tablica, którą jednak szybko skradziono [28]. W pobliżu jest też siłownia plenerowa, powstała w ramach programu „Warszawa w dobrej kondycji” [25].
Na północ od grodziska jest górka, zwana Zwałką, będąca rekultywowanym wysypiskiem śmieci. U podnóża znajduje się zarośnięte dwumetrową trzciną bagno. Na południowym stoku rosną sędziwe czarne bzy oraz akacje. Jest też krótki wąwóz, atrakcyjny dla saneczkarzy i rowerzystów [29]. W bok odchodzi ścieżka do stoku narciarskiego, który jest sztucznie podsypaną platformą.
Ulica Malborska przecina przesiekę pod linią energetyczną (co kilka lat karczuje się tu roślinność). Niedaleko znajduje się paśnik dla zwierząt. W zagłębieniu pod linią są małe oczka wodne, porośnięte ostrą, zieloną trawą wełnianką. Przed wiatą i tablicą poświęconą nauce odnajdywania kierunku w terenie umieszczono kamienne słupki pełniące rolę zegara słonecznego [28]. Rośnie tu rzadki sosnowy las (bór suchy), a także ciąg ozdobnych czerwonych dębów z podszyciem czeremchowym. Wzdłuż ul. Malborskiej wiedzie dawny kanał. Po jej południowej stronie znajdują się pozostałości po radiostacji, najpewniej wojskowej, nazywanej niesłusznie bunkrami. Są to betonowe kopułki z zaczepami do lin podtrzymujących maszt, rozrzucone po okręgu. Przy skraju ogródków działkowych widać miejsce, gdzie stał wagon, będący biurem leśniczego (przez lata tę funkcję piastował p. Dąbek). Nieco dalej jest nowy paśnik i biegnące ku jednostce wojskowej zapadlisko po kanale ze szpalerem gigantycznych topoli szarych [29]. Bagna czytelne są w terenie w sąsiedztwie drewnianego pomostu, na dawnych łąkach Starego Bródna zwanych Zagórkami, w południowo-zachodniej części [17]. Kilkunastometrową kładkę przerzucono przez błotnistą nieckę, która rozszczepia się tu na cztery baseny. Na początku kolejnej alei brzozowej odchodzi ścieżka do pobliskiej polanki z ławką na skraju sosnowych młodników. Ciągną się one pasem do ul. Kondratowicza. Wśród koron sosen umieszczono skrzynki lęgowe dla sów. Prowadzi tędy ścieżka edukacyjna. Obok bagna znajduje się wąski pas lasu na wydmie, który istniał już przed 1939 rokiem, gdy reszta obecnego Lasu Bródno była łąką [28].
Część wschodnia Lasu Bródnowskiego obejmuje tereny jednostki wojskowej i dawnego fortu. W miejscu fosy rosyjskiego fortu Lewicpol rośnie przerzedzony ols. Wzdłuż zniwelowanego wału fortu prowadzi ścieżka. Sam fort znajduje się na piaszczystym wyniesieniu. Pozostałości koszar w postaci naprzemiennych dołów (fundamentów) i wyniesień (ścian) kryją się w głębi lasu. Są tu też okopy z II wojny światowej. Wokół rosną dorodne brzozy. Na czole fortu ścieżka skręca pod linią energetyczną [29]. Między fortem i radiostacją znajduje się teren jednostki wojskowej [14]. Widoczne na terenie wojskowym wzniesienie, porośnięte akacjami i dziką różą, kryje piwnice folwarku Lewicpol, zwanego też Górnikiem. Droga do niego prowadzi przez kładkę na rowie Zacisze (pod mostem wyryta jest w cemencie inskrypcja budowniczych z datą 1953, niegdyś kładka posiadała solidne poręcze). Las między ul. Bystrą i ul. Skierskiego to mozaika pasów: sosen, cienistych dębin i olsu. Droga biegnąca po grobli od ul. Skierskiego to dawny dojazd do fortu, tzw. szosa rokadowa. Zaraz za nią rosła wierzba z wygiętym na kształt ławki konarem, gdzie umawiali się na pierwszą randkę uczniowie pobliskiej szkoły [29]. Wszystkie te kanały to efekt prac melioracyjnych z 1926 roku [17].
Teren Lasu Bródnowskiego jest stopniowo przerzedzany. W 2013 roku wycięto rząd starych topoli wzdłuż granicy z ogródkami działkowymi Malborska i poprowadzono drogę przeciwpożarową. W 2014 roku wycięto ścieżkę prowadzącą od ul. Głębockiej. Podczas budowy promenady wzdłuż Rowu Zacisze na wysokości ul. Rusieckiej wycięto pas drzew. W 2015 roku przerzedzono szpaler topoli wzdłuż rowu melioracyjnego, ciągnącego się ul. Malborską do granicy jednostki wojskowej. Kolejne drzewa usychają na polanie za grodziskiem z powodu osuszania terenu (obniżania się wód gruntowych wskutek melioracji) [15].