Teren ten można podzielić na dwie części. Wąski pas wzdłuż ul. Wał Miedzeszyński zajmuje kompleks basenowy (w południowej części, obok jest przejście podziemne pod ulicą) z modernistycznym budynkiem, następnie pas zieleni i klub Lunapark (w miejscu dawnych basenów). Od strony mostu Poniatowskiego znajduje się budynek północny, do którego prowadzi niewielki nasyp. Zachodnia część to teren łęgów zalewowych, przez które prowadzi ścieżka rekreacyjna. Są tu miejsca do plażowania i ostrogi regulujące nurt (przy jednej z nich wytyczono środek Warszawy). Z plaży Saskiej można dostać się promem Słonka na lewy brzeg Wisły.
Teren znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły [44].
Plaża Saska
Wejście na Plażę Saską znajduje się na wysokości ul. Krynicznej [25]. Zwieziono tu tony piasku, utworzono boisko do piłki plażowej, umieszczono dwa grille oraz (bezpłatną [10]) wypożyczalnię leżaków i piłek [20]. 1/3 plaży została zaplanowania jako naturalne zatoczki porośnięte niską roślinnością trawiastą, wkomponowane między krzewy i drzewa. Porządku pilnuje Służba Brzegowa, a ofertę zapewnia sąsiedni Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 2 [62]. W weekendy na plaży pracuje plażowy [10].
Obok plaży, na odcinku ponad ośmiu kilometrów od mostu Łazienkowskiego do mostu Grota Roweckiego, poprowadzona jest ścieżka biegowa [50] i rowerowa. Dostępny jest też parking na kilka samochodów [10]. Obok znajduje się plac zabaw (od 2012 roku) i toaleta publiczna (od 2019 roku).
Baseny
Są to dwa odkryte baseny olimpijskie o wymiarach 50 m x 15 m [27] i głębokościach do 150 i 180 m [35]. Do jednego z basenów dochodzi zjeżdżalnia rurowa. Jest też mini rampa i boisko do gry w siatkówkę plażową. Goście mają możliwość wypożyczenia leżaków, działa bufet z ciepłymi daniami, potrawami z grilla i lodami oraz bezpłatny parking [27].
Baseny znajdują się na terenie zalewowym i podczas wysokiego stanu wody bywają zalewane przez Wisłę. Było tak m.in. w 2011 [54] czy 2014 roku.
Od 3 lipca 2021 roku jeden z basenów nosi nazwę Błękit [31], wcześniej był tu m.in. ośrodek WOW Wisła przy ul. Wał Miedzeszyński #407.
Lunapark
Lunapark to przestrzeń o charakterze kulturalnym, gastronomicznym, rozrywkowym i rekreacyjnym, którą tworzą dwie klubokawiarnie: Hocki Klocki (kolorowa klubokawiarnia z wielką figurką ludzika Lego [41]) oraz Wata Cukrowa (artystyczna wioska w stylu boho z najlepszymi elektronicznymi dźwiękami, strefą chillout, warsztatami, pokazami kina plenerowego [41]), a także targ street-foodowy Mini Market (kilkanaście stoisk z jedzeniem [41]) [28]. Jest strefa gier, minigolfa i karuzeli [32]. Centrum rozrywkowe ma rzeszę klientów, natomiast mieszkańcy Saskiej Kępy skarżą się na nocny hałas dochodzący z okolic Lunaparku [30].
Utworzenie Lunaparku zupełnie zmieniło okolicę. Schody i daszek będący pamiątką minionej epoki kierują w dół, poniżej poziomu ulicy. Klimat nawiązuje poprzez neonowe poziome lampy do Nocnego Marketu, inicjatywy tej samej grupy. W namiocie cyrkowym gra DJ, są loże i parkiet do tańca. Jest Strzelnica, gdzie można strzelić shota, są kultowe flippery. Po prawej stronie ciągną się stoiska z jedzeniem, a za nimi są Hocki Klocki, z drewnianymi dechami służącymi za parkiet. Drink Bar stworzono w starej karuzeli [40].
Lunapark przeniósł się tu w 2019 roku [44], kiedy to hałaśliwe klubokawiarnie na płycie Desantu, w tym Hocki Klocki, zostały zamknięte w ramach nowej polityki Urzędu Miasta [47] z powodu skarg mieszkańców [40].