Tereny Przedsiębiorstwa Budownictwa Uprzemysłowionego (PBU) Warszawa-Północ (ul. Górczewska 179, 179B, ul. Jana Olbrachta 94A) to dawne zakłady przemysłowe, tzw. Fabryka Domów. Zajmują około 17 ha. W skład zabudowań wchodzą ogromne, wysokie hale, w których odbywała się produkcja prefabrykowanych elementów. Produkowano w nich m.in. gotowe płyty z otworami na okna i drzwi balkonowe [1].
W zachodniej części powstało osiedle Górczewska Park (ul. Górczewska 181) [11].
Przy ul. Górczewskiej znajduje się dwukondygnacyjny budynek biurowy o żebrowej, betonowej elewacji. Na daszku nad wejściem do ok. 2016 roku stała charakterystyczna rzeźba (zapewne Ateny, jako że mieściła się tam firma kamieniarska Athena Marmor). Obecnie budynek został odnowiony, w tym pomalowany na biało i grafitowo, a daszek i rzeźbę usunięto. Mieści się w nim laboratorium odzyskujące uszkodzone telefony.
W budynkach warsztatowych w północnej części posesji działały w 2023 roku w większości firmy związane z motoryzacją, m.in. Fair Air Klimatyzacja, Skoda Serwis, Auto Szyby SpeedGlass, Przemek Garage, Kivi Racing Factory, Coobcio Garage. Duży otwarty teren równoległy do ul. Górczewskiej zajmował Bemostal na magazyn surowców.
Teren w części północnej jest zaniedbany, porośnięty chaszczami. Pozostało sporo gruzu, betonowych płyt, zardzewiałych elementów zbrojenia i dużo śmieci [1]. Obok hal i baraków są hałdy żwiru, tłucznia i gruzu. Część mieszkańców osiedla Górczewska Park uważa, że zimą hałdy pokryte śniegiem przypominają góry [4].
Sercem fabryki były znajdujące się w północnej części żelbetowe hale wzniesione w konstrukcji słupowej, nakryte połaciowymi spadzistymi dachami. W ich wnętrzach pracowały suwnice, zaś gotowe produkty wyjeżdżały wprost na przylegającą do hal bocznicę kolejową. Czytelna jest konstrukcja, która wspiera się na kwadratowych słupach. Najwyższa kondygnacja wypełniona jest wielkimi oknami, dzięki którym we wnętrzach hal jest widno [1].
Obok stoją się silosy na cement połączone z działającą tu betoniarnią oraz ramy suwnic. Silosy są bliźniaczymi, cylindrycznymi wieżami, między którymi umieszczone utylitarne, stalowe schody. Na szczytach silosów znajdują się barierki zabezpieczające, zaś w ich przyziemiu biegnące na całym obwodzie okienka. Do wnętrza wiodły stalowe drzwi, zlokalizowane pod schodami, obecnie zaspawane [1].
W południowej, nieużytkowanej części, znajdują się dwa ceglane budynki, jeden parterowy z czterospadowym dachem, drugi trzykondygnacyjny. Ten drugi był halą (w miejscu kotłowni), w której u szczytu umieszczono kilka otworów w dachu. Służyły do zasypu frakcji w mieszalnikach. Sam budynek, nietynkowany, otrzymał surowy wygląd. Na jego wystrój składają się ceglana opaska wokół drzwi, gzyms rozdzielający ponad oknami pierwszego piętra oraz wydatny gzyms wieńczący. Wszystkie okna otrzymały typowe dla architektury industrialnej wielokwaterowe podziały. Elewacja szczytowa, trójosiowa, została zwieńczona niską attyką. Elewacja boczna posiada identyczny wystrój, jest czteroosiowa [1].
Pozostałe budynki zakładów są w większości jednokondygnacyjne. Zachowały się portiernia i wartownie, budynek remizy strażackiej, laboratorium, warsztat hydrauliczny, budynek biura wydziału II, budynek biurowo-socjalny, budynek administracyjno-socjalny, budynek szlifierni, budynek sprężarkowni, budynek stolarni, warsztat elektryczny, budynek kotłowni, podgrzewalnia i przesypownia kruszyw, mieszalnia lastriko, budynek maszynowni transportu opału, budynek wagi samochodowej, stacja paliw, warsztat naprawy samochodów, transformatorownie i hydrofornie, warsztaty oraz garaże i magazyny sprzętu i materiałów [31].
Na terenie działki są dwa rodzajów torów kolejowych. Te o mniejszym rozstawie kół służyły zapewne do transportu materiałów na poziomie lokalnym. Tory o szerszym rozstawie miały połączenie ze znajdującą się od zachodu linią kolejową [1].
Przy ul. Olbrachta działało w 2013 roku kilka małych firm, w tym Altfarby, Glormeb Tkaniny & Artykuły Tapicerskie, wulkanizacja - Nakole.pl, Studio fotograficzne Robert Brykała czy 3W Maszyny Budowlane. W tej części najbardziej charakterystyczna jest hala przy wschodniej granicy działki, z trójczłonową fasadą, której środkowa część (nad główną bramą) została podniesiona wzdłuż całej długości budynku i doświetlona przez trzy okna.