Park Młociny (Park Młociński, Uroczysko Las Młociny [31]) zajmuje powierzchnię 103.13 ha [44] (98.09 ha). Sąsiaduje z Wisłą i stanowi element korytarza ekologicznego rzeki [32]. Składa się z dwóch jednostek krajobrazowych. Główną, północną część stanowi kompleks leśny przylegający do tarasu wiślanego. Na południu, przy ul. Papirusów, jest natomiast łąka, w większości mająca status zamkniętego dla publiczności użytku ekologicznego [40].
Park spełnia od czasów międzywojennych funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Osoby lubiące spacery lub biegi mają do dyspozycji małą i dużą obwodnicę [32] (pętla ma 3540 m, co 500 m jest oznaczenie [38]), wzdłuż której urządzono ścieżkę przyrodniczo-leśną [32]. W środkowym odcinku małej obwodnicy znajduje się sprawnościowa ścieżka zdrowia [32] z urządzeniami do ćwiczeń [3]. Nad licznymi kanałami poprowadzono mostki, a trasa rowerowa prowadzi po wale przeciwpowodziowym [37]. Dojeżdżający tu samochodem mogą zostawić go na parkingu przy polanie piknikowej z placem zabaw [40]. W północnej, zalesionej części, zlokalizowano kolejne dwa miejsca ze sprzętem do zabaw dla dzieci i wiatami turystycznymi [32] pod ognisko. Nad Wisłą znajduje się przystań promowa i dzika plaża.
Urządzono tu dwa punkty widokowe na drewnianych podestach [42]. Z południowego można podziwiać śródleśną łąkę z malowniczymi kępami drzew i krzewów, porośniętą różnorodnymi gatunkami traw i ziół. Północny znajduje się nad okresowo wysychającym stawem, porośniętym trawą i trzciną. Dochodzi się do niego ścieżką wytyczoną w łęgu wilgotnym [18].
Oprócz funkcji rekreacyjnych prowadzona jest tu gospodarka leśna i łowiecka, w tym dokarmianie zwierząt [44]. Zwierzyna w okresie zimowym jest dokarmiana w paśnikach obok których ustawia się lizawki. W przypadku niedostatku wody zakładane są sztuczne poidła. Ptaki zimujące są dokarmiane poprzez wywieszanie podkarmiaczek (nasiona zatopione w łoju) lub karmników z wysypanym ziarnem. Mrowiska w ochronie przed dzikami są ogrodzone [18].
Teren parku wchodzi w skład Obwodu Bielany-Młociny lasów miejskich Warszawy [44], leży w zasięgu otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego, znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, stanowi fragment Skarpy Warszawskiej, oraz jest węzłem korytarza ekologicznego od doliny Środkowej Wisły do Puszczy Kampinoskiej [18]. Park bywa mylony z Lasem Nowa Warszawa (zwanym Lasem Młocińskim), który znajduje się po drugiej stronie ul. Pułkowej [31].
Ograniczająca park od północy ul. Dziwożony nosi taką nazwę tylko od strony południowej (przeciwna strona ulicy jest częścią miasta Łomianki i nosi nazwę ul. Parkowej). Na terenie Warszawy znajduje się przy niej leśniczówka. Jest to najdalej wysunięta na północ ulica w dzielnicy Bielany [39].
Łąka
Teren (6 ha), znajdujący się między ul. Papirusów i leśnym kompleksem Parku, jest rozległą łąką w otoczeniu alei lipowej i ściany lasu [40]. Na mocy rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego z 1 lipca 2002 roku został utworzony w tym miejscu użytek ekologiczny Przy Lesie Młocińskim, który zajmuje 4.82 ha tego terenu. Jest to pozostałość ekosystemu łąkowo-leśnego [32] z pięcioma kępami drzew i krzewów [8]. Po utworzeniu użytku ekologicznego zaprzestano intensywnego koszenia łąki [40], a wokół utworzono otulinę, którą stanowi pas terenu o szerokości 100 metrów. Celem utworzenia użytku było zachowanie śródleśnej łąki przylegającej do wilgotnych lasów łęgowych, wiązowo-jesionowych i pozostałości dawnych, bardziej wilgotnych łęgów dolinkowych, przykorytowych zbiorowisk topolowo-wierzbowych. Użytek jest położony na glebach o charakterze mad rzecznych właściwych [32].
Rośnie tu rzeżucha łąkowa, jaskier ostry, wyka ptasia czy chaber łąkowy. Na nasłonecznionych stokach przy ogrodzeniu występują gatunki charakterystyczne dla terenów suchych, jastrzębiec kosmaczek, bylica polna czy przetacznik kłosowaty. W rozrzuconych na łące kępach zadrzewień dominują lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata i świerk pospolity. W zadrzewieniach i w ich pobliżu rosną grzyby, m.in. twardzioszek przydrożny, czubajka kania oraz koźlarze: czerwony i babka. Spotkać tu można kilka gatunków motyli: rusałek (admirał, pokrzywnik, osetnik, żałobnik), bielinki, modraszki, latolistka cytrynka. W nocy i o świcie na łąkę przychodzą sarny, dla których ustawiono paśnik, a także dziki oraz lisy polujące tu na norniki. Kępy drzew na łące, niedostępne dla ludzi i psów, są ostojami zwierząt. Gniazduje w nich ok. 10 gatunków ptaków, a szereg innych zalatuje. Wśród gatunków lęgowych są tu bażant, sikory, kos, dzwoniec, rudzik oraz pokrzewki: kapturka i piegża [40]. Poza tym zobaczyć tu można np. pliszkę żółtą, świergotki, czy pierwiosnka. W okresie wiosennym spotyka się liczne gatunki płazów [10].
Przy polanie widokowej, pomiędzy parkingiem a wałem przeciwpowodziowym, na obszarze o powierzchni ok. 1 ha można zaobserwować niezwykle wysoką zasobność drzewostanu, czyli ilość masy drzewnej w m3/ha. Średnia wartość tego wskaźnika w lasach w Polsce wynosi ok. 250 m3/ha, natomiast w tym miejscu jest to 720-730 m3/ha [18].
Las
Znaczną większość (ok. 85 ha) parku zajmuje kompleks leśny o zróżnicowanym składzie drzewostanów. Są w nim aleje spacerowe z ławkami, miejsce piknikowe, plac zabaw dziecięcych i plansze służące edukacji przyrodniczej. Główna przestrzeń zachowuje naturalny charakter i jest ostoją bogatej przyrody [48]. Rosnące tu drzewa należą do najstarszych w granicach miasta [32], średnio mają 70 lat [18], ponad połowa osiąga powyżej 100 lat [32]. W składzie gatunkowym przeważa sosna (60% powierzchni) oraz dąb (20%), olcha (10%) i jesion (5%), wierzba (2%), świerk (2%) i lipa (1%) [18]. Na terenie uroczyska odnotowano 18 gatunków drzew [32].
Występują tu zróżnicowane drzewostany od boru świeżego, przez lasy mieszane, po łęgowe [42]. Na pasie wydmowym wzdłuż ul. Pułkowej dominują średniowiekowe drzewostany sosnowo-dębowe o charakterze borowym, z domieszką brzozy i jałowca. Środkową częścią parku, prostopadle do Wisły, biegnie rów Kanału Młocińskiego, obecnie zupełnie wyschniętego [40]. Tutaj przeważają drzewostany olszowo-jesionowe [3] z licznymi dębami i klonami (grądy wilgotny i świeży) [40]. Od strony Wisły zbiorowisko przechodzi w las łęgowy [3].
Jest tu wiele gatunków roślin podlegających częściowej ochronie: konwalia majowa, kruszyna pospolita, kalina koralowa, szakłak pospolity, oraz kilka gatunków grzybów podlegających ochronie ścisłej, m.in. ozorek dębowy, purchawica olbrzymia i czarka szkarłatna [32].
Można spotkać tu duże ssaki wędrujące z Puszczy Kampinoskiej, jak dziki, sarny, łosie [44]. Mieszkają też mniejsze ssaki: lisy, kuny, zające, krety, tchórze, jeże, nietoperze (borowiec [3]), ryjówki, łasice, wiewiórki oraz kilka gatunków płazów (grzebiuszka ziemna, ropucha szara, żaba moczarowa) i gadów (padalec i zaskroniec) [18]. Inwentaryzacja w 2002 roku wykazała gniazdowanie w leśnej części 36 gatunków ptaków. Najliczniejszy był szpak, potem zięba, kos, rudzik, pokrzewka kapturka i sikory: bogatka i modra [40]. W parku można zaobserwować kukułki, muchołówki, wilgi, słowiki, drozdy, sójki, oraz ptaki wodne: trzciniaki i łozówki [18]. Jest to również ostoja lęgowa kilku gatunków dzięciołów. Nieregularnie gniazdują krogulec, myszołów i kruk [40]. Sikory zajęły większość skrzynek lęgowych, które zawieszono ze względu na niedużą liczbę naturalnych dziupli. Część budek zajęły szerszenie i trzmiele [18]. Stwierdzono występowanie pachnicy dębowej, owada podlegającego ochronie ścisłej [32].
Łęg
Podmokłe obniżenie w środkowej części lasu (obok polany), dawniej zalewane przez Wisłę, porasta łęg [40] wilgotny (topolowo-wierzbowy) w górnym piętrze, z olszą, wiązem, lipą i jesionem w drugim piętrze oraz bzem czarnym, dereniem, czeremchą, kruszyną oraz porzeczką w podszycie [18]. Są tu rowy odpływowe zasilające oczka wodne, będące pozostałością zanikłego zbiornika, Suchego Stawu [40]. Jest to okresowo wysychający zbiornik, porośnięty trawą i trzciną [3]. Teren ten został odcięty wałem przeciwpowodziowym od naturalnych wylewów Wisły [42].
Pas tarasu zalewowego Wisły nie jest zaliczany do parku, ale pod względem przyrodniczym te tereny są połączone. Taras jest porośnięty drzewostanem i zaroślami o cechach łęgu wierzbowo-topolowego. Gęsta roślinność, liczne powalone pnie drzew, oczka wodne oraz ciągnące się wzdłuż całego terenu starorzecze Wisły (Łacha Młocińska) nadają naturalny charakter. Jest to stała ostoja dzika, sarny, bobra i wydry, a jesienią i zimą orła bielika. Wiosną można tu słuchać koncertu słowików. Są tu też takie ptaki, jak pokrzywnica, strumieniówka, pokrzewki: gajówka i cierniówka, remiz, sikora uboga, raniuszek i wilga [20]. Nad Wisłą spotkać można rudziki, sosnówki, mysikróliki, krogulce, krzyżówki, mewy, trznadle, pierwiosnki, bociany białe, jastrzębie, pokrzywnice, strzyżyki, dzięcioły: duży oraz dzięciołek, myszołowy, błotniaki stawowe czy sieweczki rzeczne [22].