Dom Słowa Polskiego to obiekt poprzemysłowy, zlokalizowany przy ul. Miedzianej #11. Budynek został wzniesiony w stylu modernistycznym. W architekturze wyróżniają się świetliki nad zecernią [2] oraz wewnętrzne filary. Autorami projektu architektonicznego byli Kazimierz Marczewski, Stefan Putowski i Zygmunt Skibniewski [3].
Na terenie działki o łącznej powierzchni ok. 4 ha znajduje się 3-kondygnacyjny budynek typu Berlin o powierzchni użytkowej 7978 m2, 6-kondygnacyjny budynek typu Lipsk o powierzchni użytkowej 5400 m2, budynek główny o powierzchni użytkowej 16488 m2, ścinkownia, portiernia, reduktorownia gazu, zbiornik przeciwpożarowy oraz trzy inne budynki niemieszkalne. Budynek główny ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków pod numerem 2998/2012 [19].
Zespół składał się z dwóch głównych, piętrowych hal ustawionych prostopadle do ulicy Towarowej, i niższych hal ustawionych pomiędzy i po bokach. Całość, połączona w wielki budynek, zajmowała dużą posesję na planie prostokąta. Hale budowane były z elementów prefabrykowanych, częściowo produkowanych na terenie placu budowy. Zastosowanie szkieletowej konstrukcji zapewniało odpowiednie tempo robót. Niższe hale zostały nakryte dachami szedowymi, a dwie wyższe, płaskimi dachami z dodatkowym świetlikiem. Dwie piętrowe hale mieściły głównie biura redakcji i drukarni. We wnętrzach zachowały się betonowe kolumny. Od strony ul. Miedzianej, w holach piętrowych hal zachowały się dekoracyjne klatki schodowe, betonowe kolumny zakończone „kryształowymi” wysklepkami, a także okrągłe wnęki w suficie z półką świetlną. W tej części budynku znajdują się okrągłe świetliki, które zapewniały odpowiednie oświetlenie do pracy zecerów [23].