Kościół św. Szczepana (Białołeka)


Kościół św. Szczepana (Białołeka)

Kościół św. Szczepana to jedna z najnowszych, powstała w XXI wieku świątynia. Ma dość prosty, klasyczny charakter z zewnątrz, wewnątrz natomiast wyróżniają się liczne półkola. Zaokrąglona jest m.in. część prezbiterium, ołtarze boczne, wnęki na obrazy czy stół ołtarzowy. Pod chórem zaplanowano kaplicę św. Szczepana. Do czasu oddania świątyni nabożeństwa odbywają się w prostej kaplicy, w której centrum znalazł się wizerunek patrona. Na terenie posesji jest też dwukondygnacyjny dom parafialny połączony z plebanią.

kościółkościół

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Głębocka
  • Rok powstania:  2015-2024
  • Obszar MSI:  Grodzisk
  • Wysokość:   18 m
  • Funkcja:  sakralna
  • Styl:  historyzm (neo)
  • Związane osoby: Barańska Barbara, Stalpiński Szczepan, Zakrzewska Aneta

Opis urbanistyczny:

Parafia Świętego Szczepana Pierwszego Męczennika mieści się przy ul. Głębockiej #74. Proboszczem jest ks. Marek Paska [1]. Liczba parafian wynosi 8000 wiernych [7]. W Warszawie istnieje też parafia św. Szczepana na Mokotowie.

Kompleks zabudowań tworzy murowana świątynia, parterowa kaplica, dwukondygnacyjny budynek plebanii połączony z domem parafialnym, które razem tworzą literę L, oraz garaże. Budynek plebanii ma cztery sale katechetyczne po ok. 40 m2, jedną salę o powierzchni ok. 100 m2 i jedną o powierzchni 30 m2 [4].

Główna świątynia jest niska, z oddzielną dzwonnicą, jednonawowa [8], niepodpiwniczona. Ma wymiary 40 x 27 metrów [5]. Ma plan zbliżony do prostokąta, z wydzielonym prezbiterium i dobudowanymi od zachodu niższymi parterowymi częściami po obu stronach, mieszczącymi zakrystię, pomieszczenia na sprzęty liturgiczne, wejścia boczne. Wzdłuż obu ścian są wnęki oddzielone kolumnami od nawy głównej (nawiązując do naw bocznych), w których umieszczono boczne ołtarze. Półkoliste okna rozmieszczono przy szczycie nawy głównej oraz w kaplicach bocznych. Wzdłuż dachu nawy głównej (m.in. nad oknami na ścianach bocznych) zarysowano tynkiem fryz arkadowy. Otynkowane są również narożniki i wysunięte szczyty nad wejściami bocznymi. Od frontu znajduje się przedsionek i dwie boczne części. Fasada jest surowa, w centrum nad trzema portalami wejściowymi znajduje się duża rozeta. Z tyłu świątyni całą ścianę płaską za prezbiterium zajmuje duży podświetlany krzyż. Elewacja została ocieplona styropianem, ma ją według planów pokrywać ceglana okładzina. Dach opada dwuspadowo w części nawy głównej i jednospadowo nad niższymi dobudówkami bocznymi.

Wnętrze kościoła zawiera wiele łuków i zaokrągleń. Prezbiterium zostało półkoliście wyniesione, ma też łukowe sklepienie. Na ścianie frontowej przewidziano kaskadowo schodzącą się półkoliście zamkniętą wnękę, którą w całości zajmie złote malowidło w postaci nieregularnego krzyża z postacią Jezusa. Poniżej na półkolistym postumencie zaplanowano tabernakulum w kształcie kuli. Zaokrąglone od frontu są też stół ołtarzowy, chrzcielnica ustawiona na schodach i ambona. Oświetlenie prezbiterium jest boczne. Pod kinkietami stoją krzesła dla duchownych (po prawej) i ławki dla ministrantów (po lewej).

Szczyty wnęk bocznych wieńczą dwa ołtarze boczne, pierwszy poświęcony Maryi, drugi Jezusowi Miłosiernemu. Projekt jest analogiczny jak ołtarza głównego, ze zbiegających się półkoliście członów tworzących niszę. W ten sam sposób zaplanowano miejsca na obrazy Drogi Krzyżowej. W tylnej części wnęk ustawiono półkoliste zamknięte konfesjonały. Przedsionek jest zabudowany na całą szerokość świątyni. Po lewej stronie znalazło się wejście na chór, po prawej kaplica boczna św. Szczepana z wystawionym Najświętszym Sakramentem na złotej instalacji w kształcie drzewa. Przewidziano balkon dla chóru, a w przestrzeni pod rozetą organy. Zaznaczają się szerokie drewniane podpory przytrzymujące kalenice i dach. Pod posadzką umieszczono siedem kilometrów instalacji ogrzewania podłogowego. W części głównej przewidziano cztery rzędy ławek.

Obok świątyni zaplanowano wolnostojącą wieżę o wysokości 18 metrów i wymiarach 5 x 5 metrów. Przewidziano też w obrębie posesji kolumnadę. Końcową modyfikację projektu architektonicznego świątyni przygotowała Aneta Zakrzewska z biura Akma Projekt [5].

Kaplica to parterowy barak. W centrum, na podwyższeniu znajduje się ołtarz, za którym umieszczono duży obraz św. Szczepana (namalowany został przez Barbarę Barańską z Olsztyna, a ufundowany przez proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Sulejówku, ks. Jana Gołębiewskiego [1]). Pod obrazem na niewielkim postumencie umieszczono srebrne tabernakulum. Z obu stron ustawiono dwie figurki aniołów. Dwa mniejsze boczne ołtarze znajdują po obu stronach wydzielonego prezbiterium. Pierwszy ma w centrum obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, drugi obraz Jezusa Miłosiernego. Przy wejściu znajduje się konfesjonał i tablica pamięci poświęcona ks. Szczepanowi Stalpińskiemu, organizatorowi parafii.

Na placu przed kaplicą ustawiono dodatkowe ławki dla wiernych. Przy bramie wjazdowej przed kaplicą znajduje się metalowy krzyż.

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

W miejscu kościoła w latach 70-tych XX wieku mieścił się niewielki staw.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Staw

[1976] Staw (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

W 2008 roku teren posesji nie był zagospodarowany, znajdowała się tu łąka i pojedyncze drzewa. Wtedy też rozpoczęto prace utworzenia tu ośrodka duszpasterskiego. Ks. Robert Kalisiak złożył zamówienie na krzyż. Poświęcenia krzyża z figurą Zbawiciela i placu przyszłej budowy dokonał abp. Henryk Hoser 16 listopada 2008 roku [1].

W maju 2009 roku rozpoczęły się przygotowania do budowy kaplicy według projektu Kazimierza Górskiego. Wykopano fundamenty, a ks. Szczepan Stalpiński wziął na siebie zebranie materiałów budowlanych. 12 lipca 2009 roku odprawiono mszę świętą wewnątrz wznoszonych murów, przy tymczasowym ołtarzu przywiezionym z kościoła św. Wacława i przed tabernakulum. Ks. Stanisław Markowski odczytał dekret informujący o utworzeniu „ośrodka duszpasterskiego w Warszawie-Lewandowie” [1], chociaż formalnie ośrodek duszpasterski przy kaplicy pod wezwaniem Św. Szczepana Pierwszego Męczennika powołano 30 października 2009 roku [7].

Księża Szczepan Stalpiński i Marek Paska aktywnie uczestniczyli w budowie, pracując na rusztowaniach. 20 września 2009 roku kaplicę przykrył wieniec oraz metalowa, solidna konstrukcja więźby dachowej. Wyposażono wnętrze kaplicy. Duże ławki przekazał w 2011 roku ks. Bogusław Kowalski z parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku, mniejsze przyjechały z parafii Matki Bożej Anielskiej ze Starej Wsi. 9 października 2009 roku w ołtarzu głównym został zawieszony obraz patrona, św. Szczepana [1].

Wiosną 2010 roku dotarły do parafii relikwie papieża Piusa X, dar biskupa Kazimierza Romaniuka. Zostały umieszczone w prezbiterium, na tabernakulum [1].

W lipcu 2010 roku Rafał Bielecki rozpoczął budowę fundamentów domu parafialnego . 10 kwietnia 2011 roku mury domu parafialnego sięgnęły pierwszego piętra. Urszula i Mirosław Cieciura podarowali stal zbrojeniową. Do końca 2011 roku wymurowano ściany szczytowe i kominy, a w kwietniu 2012 roku zakupiono dachówkę. Państwo Radzikowie przekazali meble. 26 grudnia 2014 roku abp Henryk Hoser poświęcił parafialny budynek [1].

18 lipca (29 czerwca [7]) 2010 roku abp Henryk Hoser powołał parafię pw. św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie-Lewandowie. Na proboszcza mianowano księdza Marka Paskę [1]. Parafia została wyodrębniona z terenu parafii św. Michała Archanioła [6]. Wezwanie nawiązuje do budowniczego kościoła, ks. Szczepana Stalpińskiego [3]. Ks. Szczepan Stalpiński mimo choroby wykonywał ciężkie prace fizyczne na budowie. Tutaj zasłabł, znalazł się w szpitalu i zmarł 14 stycznia 2011 roku. Zawnioskowano wówczas, aby jego imieniem nazwać rondo przy kościele [2].

11 listopada 2012 roku zakończono prace przy przebudowie prezbiterium. Łukasz Dzielak i Paweł Mularczyk ze swoimi pracownikami wykonali prace elektryczne i przygotowali boczny ołtarz Jezusa Miłosiernego, który został poświęcony 26 grudnia 2012 roku przez bp. Kazimierza Romaniuka [1]. W 2013 roku Dominik Krzeńc wykonał chrzcielnicę, która stanęła przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Marek Uzdowski podarował konfesjonały [1].

25 lutego 2013 roku przed kaplicą zginęła potrącona przez samochód jedna z parafianek, Janina Królikowska [1]. W 2014 roku Łukasz Dzielak zamontował nowe oświetlenie i kamery przed kaplicą. Paweł Mularczyk i jego pracownicy wstawili nową bramę wjazdową na parking parafialny [1]. Został też zagospodarowany teren pod parking.

W 2015 roku rozpoczęto budowę kościoła. Firmy Inkop i Meliorex przygotowały fundamenty. Wykorzystano 38 ton stali do uzbrojenia. W 2016 roku ruszyły prace murarskie. Kamień węgielny został pobłogosławiony i wmurowany 7 czerwca 2017 roku przez abp. Henryka Hosera. W 2018 roku wymurowano frontową ścianę szczytową, półkoliste schody, podjazd dla niepełnosprawnych, przykryto prezbiterium i na wieńcu zamontowano kotwy pod dźwigary dachowe. W 2019 roku na ścianie frontowej nowego kościoła zainstalowano okrągłe okno. Montaż pozostałych okien zakończył się w 2020 roku. 15 grudnia 2020 rozpoczęły się prace przy montażu drzwi głównych [1].

Z uwagi na obłożenie szkoły podstawowej nr 356 przy ul. Głębockiej, we wrześniu 2017 roku dzielnica wydzierżawiła pomieszczenia domu parafialnego na świetlicę. Parafia otrzymała także propozycje dzierżawy od prywatnych szkół językowych i szkoły katolickiej [4], a podczas przebudowy ul. Głebockiej w 2018 roku mieściło się tam biuro wykonawcy, firmy Strabag (która w zamian wspierała budowę świątyni) [1].

W 2022 roku wykonano ogrzewanie podłogowe i podwyższenie prezbiterium. W 2023 roku ocieplono styropianem ceglaną elewację świątyni [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Posesja

[2008] Posesja (źródło)

Posesja

[2011] Posesja (źródło)

Kaplica

[2014] Kaplica (źródło)

Posesja

[2016] Posesja (źródło)

Kamień węgielny

[2017] Kamień węgielny (źródło)

Tablica pamięci w kaplicy

[2017] Tablica pamięci w kaplicy (źródło)

Budowa

[2019] Budowa (źródło)

Instalacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny

[2020] Instalacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny (źródło)

Kaplica

[2020] Kaplica (źródło)

Budowa

[2020] Budowa (źródło)

Ołtarz boczny

[2021] Ołtarz boczny (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Plebania

[2022] Plebania (źródło)

Obraz Jezusa Miłosiernego

[2022] Obraz Jezusa Miłosiernego (źródło)

Wnętrze kościoła

[2022] Wnętrze kościoła (źródło)

Wnętrze kościoła

[2022] Wnętrze kościoła (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Posesja

[2022] Posesja (źródło)

Budowa

[2022] Budowa (źródło)

Budowa

[2022] Budowa (źródło)

Budowa

[2022] Budowa (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Projekt wnętrza

[2022] Projekt wnętrza (źródło)

Kaplica

[2023] Kaplica (źródło)

Kaplica

[2023] Kaplica (źródło)

Kaplica

[2023] Kaplica (źródło)

Wnętrze kościoła

[2023] Wnętrze kościoła (źródło)

Wizualizacja ogrodzenia

[2023] Wizualizacja ogrodzenia (źródło)

Opis przygotowano: 2023-10