Parafia Świętego Szczepana Pierwszego Męczennika mieści się przy ul. Głębockiej #74. Proboszczem jest ks. Marek Paska [1]. Liczba parafian wynosi 8000 wiernych [7]. W Warszawie istnieje też parafia św. Szczepana na Mokotowie.
Kompleks zabudowań tworzy murowana świątynia, parterowa kaplica, dwukondygnacyjny budynek plebanii połączony z domem parafialnym, które razem tworzą literę L, oraz garaże. Budynek plebanii ma cztery sale katechetyczne po ok. 40 m2, jedną salę o powierzchni ok. 100 m2 i jedną o powierzchni 30 m2 [4].
Główna świątynia jest niska, z oddzielną dzwonnicą, jednonawowa [8], niepodpiwniczona. Ma wymiary 40 x 27 metrów [5]. Ma plan zbliżony do prostokąta, z wydzielonym prezbiterium i dobudowanymi od zachodu niższymi parterowymi częściami po obu stronach, mieszczącymi zakrystię, pomieszczenia na sprzęty liturgiczne, wejścia boczne. Wzdłuż obu ścian są wnęki oddzielone kolumnami od nawy głównej (nawiązując do naw bocznych), w których umieszczono boczne ołtarze. Półkoliste okna rozmieszczono przy szczycie nawy głównej oraz w kaplicach bocznych. Wzdłuż dachu nawy głównej (m.in. nad oknami na ścianach bocznych) zarysowano tynkiem fryz arkadowy. Otynkowane są również narożniki i wysunięte szczyty nad wejściami bocznymi. Od frontu znajduje się przedsionek i dwie boczne części. Fasada jest surowa, w centrum nad trzema portalami wejściowymi znajduje się duża rozeta. Z tyłu świątyni całą ścianę płaską za prezbiterium zajmuje duży podświetlany krzyż. Elewacja została ocieplona styropianem, ma ją według planów pokrywać ceglana okładzina. Dach opada dwuspadowo w części nawy głównej i jednospadowo nad niższymi dobudówkami bocznymi.
Wnętrze kościoła zawiera wiele łuków i zaokrągleń. Prezbiterium zostało półkoliście wyniesione, ma też łukowe sklepienie. Na ścianie frontowej przewidziano kaskadowo schodzącą się półkoliście zamkniętą wnękę, którą w całości zajmie złote malowidło w postaci nieregularnego krzyża z postacią Jezusa. Poniżej na półkolistym postumencie zaplanowano tabernakulum w kształcie kuli. Zaokrąglone od frontu są też stół ołtarzowy, chrzcielnica ustawiona na schodach i ambona. Oświetlenie prezbiterium jest boczne. Pod kinkietami stoją krzesła dla duchownych (po prawej) i ławki dla ministrantów (po lewej).
Szczyty wnęk bocznych wieńczą dwa ołtarze boczne, pierwszy poświęcony Maryi, drugi Jezusowi Miłosiernemu. Projekt jest analogiczny jak ołtarza głównego, ze zbiegających się półkoliście członów tworzących niszę. W ten sam sposób zaplanowano miejsca na obrazy Drogi Krzyżowej. W tylnej części wnęk ustawiono półkoliste zamknięte konfesjonały. Przedsionek jest zabudowany na całą szerokość świątyni. Po lewej stronie znalazło się wejście na chór, po prawej kaplica boczna św. Szczepana z wystawionym Najświętszym Sakramentem na złotej instalacji w kształcie drzewa. Przewidziano balkon dla chóru, a w przestrzeni pod rozetą organy. Zaznaczają się szerokie drewniane podpory przytrzymujące kalenice i dach. Pod posadzką umieszczono siedem kilometrów instalacji ogrzewania podłogowego. W części głównej przewidziano cztery rzędy ławek.
Obok świątyni zaplanowano wolnostojącą wieżę o wysokości 18 metrów i wymiarach 5 x 5 metrów. Przewidziano też w obrębie posesji kolumnadę. Końcową modyfikację projektu architektonicznego świątyni przygotowała Aneta Zakrzewska z biura Akma Projekt [5].
Kaplica to parterowy barak. W centrum, na podwyższeniu znajduje się ołtarz, za którym umieszczono duży obraz św. Szczepana (namalowany został przez Barbarę Barańską z Olsztyna, a ufundowany przez proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Sulejówku, ks. Jana Gołębiewskiego [1]). Pod obrazem na niewielkim postumencie umieszczono srebrne tabernakulum. Z obu stron ustawiono dwie figurki aniołów. Dwa mniejsze boczne ołtarze znajdują po obu stronach wydzielonego prezbiterium. Pierwszy ma w centrum obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, drugi obraz Jezusa Miłosiernego. Przy wejściu znajduje się konfesjonał i tablica pamięci poświęcona ks. Szczepanowi Stalpińskiemu, organizatorowi parafii.
Na placu przed kaplicą ustawiono dodatkowe ławki dla wiernych. Przy bramie wjazdowej przed kaplicą znajduje się metalowy krzyż.