Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Arkadia powstał dla ochrony niezmienionej przez człowieka rzeźby terenu, powiązanej z sąsiednim zespołem pałacowo-parkowym Królikarnia. Zajmuje powierzchnię 14 ha [1]. Część parku położona jest na skarpie (Arkadia Górna), a część u jej podnóża (Arkadia Dolna) [4]. Obie części parku łączą się systemem schodów, prowadzonych po skarpie alei oraz wąwozem będącym jednocześnie granicą parku, u wylotu którego zlokalizowano plac zabaw dla dzieci [17]. Istnieje możliwość jazdy rowerami, na deskorolkach i rolkach. Często można tu spotkać biegaczy [23]. W nocy obszar jest postrzegany jako dość niebezpieczny [22]. W górnej części skarpy znajduje się co najmniej od lat 70-tych XX wieku tzw. koniczynka, żywopłot z zaciszem ławkowym.
Wysokość skarpy na obszarze Parku Arkadia wynosi około 20 metrów, a nachylenie ok. 30-45 stopni. Dominują tu procesy naturalnej erozji wodnej [15]. W skarpie występują naturalne źródła i wysięki, zasilające położone niżej trzy stawy [3], które wyznaczają kompozycję podskarpowej części Arkadii [17]. Są to dwa Stawy Pod Królikarnią oraz Staw Arkadia, połączone kanałem. Kanał odprowadza również nadmiar wody w kierunku północnym. W stawach prawdopodobnie występują ryby, bo nad brzegami można spotkać wędkarzy [23]. W otoczeniu stawów stworzono miejsca wypoczynku oraz kamienne mostki umożliwiające przejście na drugą stronę zbiornika [17].
Głównym przedstawicielem roślinności w stawach jest wywłócznik. Brzeg stawów Pod Królikarnią porastają szuwary: ponikło, trzcina, pałka wąskolistna i szerokolistna oraz jeżogłówka. Bagienne obszary otaczające wysięki bogate są w rośliny błotne: sit, mozgę, skrzyp oraz babkę wodną. Stawy mają charakter zbiorników eutroficznych. Na terenie Arkadii znajduje się źródło wody mineralnej. Woda jest kierowana do metalowej rury, której niezabezpieczone ujście znajduje się na popękanej betonowej ścianie. Źródło należy do grawitacyjnych, zstępujących. Wydajność wynosi ok. 0.15 dm3/s, a woda ma w lecie średnią temperaturę 13.5 stopnia Celsjusza. Jest wodą siarczanowo-wapniową o mineralizacji 1246 mg/l. Odczyn jest prawie obojętny. Twardość wynosi 87 mg CaCO3/dm3 [15].
Temperatura w lecie jest o około 5 stopni Celsjusza niższa od temperatury w Warszawie, a w zimie zaś jest często wyższa, na co wpływają m.in. zbiorniki wodne [15]. W górnej części parku rosną drzewa pochodzące z nasadzeń. Są to kasztanowce, klony zwyczajne, klony jesionolistne, wiązy pospolite i lipy. Kilka z nich zaliczonych zostało do pomników przyrody. Na skarpie i podskarpiu występują zbiorowiska roślinne powstałe samoistnie [23], w obszarze źródliskowym rośnie ols z dominującą olszą czarną (unikatowy wśród warszawskich parków) [1]. Na terenie Arkadii znajduje się łąka ziołoroślowa i grupa ponad stuletnich lip, będących pomnikiem przyrody [3]. Można tu spotkać ponad 80 gatunków dzikich zwierząt, w tym wiele chronionych [8]. Występują: dzięcioł średni, dzięcioł duży, dzięcioł zielony, dzięciołek puszczyk zwyczajny rudzik, słowik szary, kowalik zwyczajny, pełzacz leśny, wilga, dzwoniec, grubodziób, czyżyk, jemiołuszka [1]. Są też gatunki drobnych ssaków [3]. W parku Arkadia żyje około setki gryzoni, podobnych do szczurów. Są to karczowniki, gryzonie wodne z podrodziny nornikowatych. Mają krótszy ogon i białe futro na brzuchu. Żywią się podziemnymi częściami roślin i małymi kręgowcami [19].