Obszar obejmuje szeroki pas Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, ciągnący się od ul. Patriotów w Wawrze aż do Starej Miłosnej. Można w nim wydzielić trzy obszary: zachodni wokół Traktu Napoleońskiego (tzw. Szelągowizna), centralny na zachód od tzw. Gór Macierowskich (tzw. Las Olszyński) oraz wschodni, gdzie znajdują się liczne bagna i łęgi (tzw. Macierówka). Większą część terenu porastają lasy, największe wycinki są w części centralnej, od strony ul. Wolęcińskiej.
Żyzną, bagienną i podmokłą glebę Lasu Olszyńskiego porastają olchy, stąd nazwa kompleksu. Rosną tu gatunki borowe, a w dolinkach okresowo wypełnianych wodą rośliny bagienne. Przed II wojną światową ten kompleks leśny należał do Dóbr Wilanowskich i z tego powodu nazywany był wówczas Lasem Wilanowskim. Na obszarze Lasu znajduje się leśniczówka Zbójna Góra [23]. Z tego powodu teren ten bywa nazywany Lasem Zbójna Góra. Jednak nie jest to słynna Zbójna Góra. Miejsce mordowania gości przez tutejszego karczmarza (według legend) znajduje się nieco bardziej na południe, w okolicy ul. Napoleona Bonaparte [26].
Przez ten fragment Parku przebiegają trzy szlaki turystyczne: zielony (Stara Miłosna-Anin, zakręcający pętlą we wschodniej części przez teren torfowisk i wzniesienia wydmowe), żółty (Józefów-Międzylesie, wzdłuż południowej granicy obszaru) i czerwony (tzw. Turystyczna Obwodnica Warszawy, wzdłuż północnej granicy obszaru). Sporadycznie pojawiają się wzdłuż szlaku żółtego wiaty turystyczne, jest też po drodze mogiła Nieznanego Żołnierza.
Mazowiecki Park Krajobrazowy
Mazowiecki Park Krajobrazowy został utworzony w latach 1986-1988. Autorem projektu był arch. Bolesław Król. Obejmuje lesiste pasmo ciągnące się równolegle do doliny Wisły, położone częściowo w Kotlinie Warszawskiej i częściowo na Wysoczyźnie Siedleckiej, które jest pozostałością po znajdującej się tu jeszcze w XVIII wieku Puszczy Osieckiej. Powierzchnia wynosi 15710 ha i obejmuje dzielnice Warszawy (Wawer, Wesoła) oraz miasta Józefów, Otwock, Karczew i gminy Wiązowna, Celestynów, Osieck, Sobienie-Jeziory, Kołbiel, Pilawa. W 2001 roku park otrzymał imię Czesława Łaszka [14]. Większość zajmują lasy, przede wszystkim lasy iglaste z niemal wszystkimi typami borów [20]. Dominującym zespołem leśnym jest bór świeży, często występuje tu też bór wilgotny, porastający obniżenia między wydmami. Wśród drzew dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna, na terenach bagiennych występująca w postaci karłowatej. Wśród drzew liściastych częste są brzoza, olsza i dąb [18].
Największym ssakiem występującym na terenie Parku jest łoś. Sporadycznie pojawia się jeleń. Ponadto można spotkać również dzika, sarnę, borsuka, lisa, łasicę, kunę, bobry i wydrę. Najliczniejsze są ssaki z rzędu owadożernych reprezentowane przez jeża, ryjówkę aksamitną i kreta. Do najbardziej zagrożonych gatunków ptaków należą: derkacz, kania ruda, bielik, nur czarnoszyi, siewka złota, brodziec leśny, błotniak zbożowy, kropiatka i kulik wielki. Jeśli chodzi o przedstawicieli gadów, można spotkać osobniki, takie jak jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec, zaskroniec i żmija zygzakowata. Z płazów są tu żaby i ropuchy, a także traszki zwyczajne [20].