Piekarnia zwana Teodorówką lub Europejską (ul. Grochowska #224, dawniej róg Wiatraczna 1) to jeden z symboli tej części przedwojennej Warszawy [2]. Figuruje w gminnej ewidencji zabytków pod nr 6112 [6].
Zabudowania piekarni składają się z trzech ceglanych budynków: piętrowej kamieniczki usytuowanej na rogu ul. Grochowskiej i ul. Wiatracznej, piętrowego budynku produkcyjnego w kształcie litery "L" z kominem, dołączonego do kamieniczki wzdłuż ul. Wiatracznej oraz na jego końcu parterowej stróżówki połączonej z bramą wjazdową. Na parterze budynku od ul. Grochowskiej mieścił się sklep firmowy, natomiast pierwsze piętro było przeznaczone na cele mieszkalne [9]. Od zachodu posesję oddzielał mur (pozostały jego fragmenty), dobiegający aż do bramy południowej, która jest jedynym otynkowanym fragmentem całego kompleksu. Sama południowa brama przez którą przejeżdżały samochody i furmanki dostawcze obecnie nie istnieje, nie przetrwały też znacznie obiekty z północnej części. Z kolei do budynku produkcyjnego od północnego-zachodu w późniejszym okresie dodano niewielką dobudówkę, najprawdopodobniej jest on rekompensatą za teren na północy [5]. Architektura jest niemal pozbawiona dekoracji, nie ma też wybitnych walorów artystycznych [10]. Część produkcyjna (skrzydło sąsiadujące z bramą) powstała z cegieł z radzymińskiej cegielni Marjanów S.K, a część środkowa i południowa z cegieł nieoznakowanych. Później, w celu uzupełnienia ubytków, użyto m.in. cegieł z cegielni Szamoty, Kazimierza Granzowa z Kawęczyna, Marki II, czy Dreglin [5].
Budynek piekarni jest dwukondygnacyjny, murowany z czerwonej cegły i nieotynkowany, z dachami dwuspadowymi pokrytymi papą [3]. W części mieszkalnej mieszkalny ma dekoracyjny ceglany gzyms na ceglanych konsolkach i nadproża okienne w formie łuków odcinkowych zakończonych odcinkami gzymsu. Obecnie posiada okna z PCV [8].