Kościół pw. św. Patryka


Kościół pw. św. Patryka

Kolorem św. Patryka jest zieleń i tak wyróżnia się dach świątyni pod tym wezwaniem (podobno jedynej w Polsce). Są też inne symbole jak koniczyna i harfa. Wnętrze jest jasne (białe) i proste, z kaskadowo umieszczonymi zrębami pod sufitem. Przed świątynią w miejscu pierwszej kaplicy jest teren zielony, na którym dzieci mogą zimą zjeżdżać na sankach. Obok niego stoi stara plebania zamieniona na poradnię, a współczesny okazały budynek plebanii znajduje się w północnej części. Świątynia powstała dość późno, na przełomie XX i XXI wieku. Wcześniej funkcjonowało tu (jak na całym Gocławiu) lotnisko, a później mieściły się tu ogródki działkowe.

kościółkościółparkparkrzeźbarzeźbawzniesieniewzniesienie

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Szkoły Orląt, ulica Tadeusza Rechniewskiego, ulica św. Patryka
  • Rok powstania:  1993-2002
  • Obszar MSI:  Gocław
  • Wysokość:   34 m
  • Funkcja:  sakralna
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby: Guraj Krzysztof, Kluk Wojciech, Sobczyk Janusz, Słupeczański Ludomir, Ziarkowski Marek

Opis urbanistyczny:

Kościół św. Patryka w Warszawie (ul. Rechniewskiego #14) jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem [1]. Działają tu liczne grupy parafialne, m.in. Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej, Equipe Notre-Dame, Akcja Katolicka, grupa modlitwy o. Pio, Żywy Różaniec, Caritas, Totus Tuus, świetlica św. Romualda, lektorzy, ministranci i bielanki, schola młodzieżowa, grupa AA Patryk. Funkcjonuje poradnia rodzinna ze specjalistami ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich oraz kawiarenka. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się nabożeństwo za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli, z ucałowaniem relikwii. Raz w miesiącu jest msza trydencka [12]. Parafia liczy ok. 20 tys. wiernych. Jest to jedyna w Polsce świątynia o takim wezwaniu, zaproponował je kard. Józef Glemp po wizycie u prymasa Irlandii. Parafia utrzymuje też kontakt z ambasadą Irlandii [14]. Kolejni proboszczowie to ks. Wojciech Zdziebłowski (1991-2018, zmarł nagle) [11], ks. Marek Kruszewski (2018-, związany z tygodnikiem Idziemy [8]) [4].

Główna brama wjazdowa na plac przed kościołem prowadzi od ul. Rechniewskiego, a brama boczna przez mostek od południa. Budynek plebanii znajduje się w północnej części. Jest dwukondygnacyjny. Ma taki sam intensywny zielony kolor dachówki, jak główna świątynia. Od ul. Rechniewskiego ma dziewięć osi, pierwsza jest ślepa, druga oraz od czwartej do siódmej ma podwójne okna na każdej z kondygnacji, trzecia oś ma tylko wąski pas okien zwieńczony figurką pod dwuspadowym daszkiem, ósma oś ma charakter okno-drzwi poprowadzonych prze dwie kondygnacje, a dziewiąta to małe okienko przy wykuszu. Od północy plebanii znajduje się zjazd na parking podziemny, natomiast od wschodu zadaszona, szeroka weranda z wyjściem na park.

Na południe od świątyni znajduje się trawnik, na którym stała pierwsza drewniana kaplica. Po wybudowaniu kościoła zamieniła się w punkt pomocy biednym, a mieszczący się w niej kiosk ulokowano obok kancelarii. Kaplica została zlikwidowana między 2001 i 2005 rokiem. Obecnie jest tu ogród, w którym można pospacerować czy pozjeżdżać zimą z górki. Między drzewami są wolnostojące figury św. Krzysztofa, św. Franciszka, św. Antoniego i św. Józefa. Jest też skupisko świerków, tui, brzóz i krzewów róż zasadzonych przez parafian, między którymi ustawiony jest krzyż misyjny, a pod nim figura Maryi [12]. Na wschód od tego terenu stoi dawna plebania, w której działa Poradnia Rodzinna dla osób doświadczających trudności w sferze psychicznej i duchowej. Odbywają się tu również Warsztaty 12 kroków. Budynek został wyremontowany w 2021 roku, dokonano wymiany dachu, instalację systemu ogrzewania, przebudowano ściany działowe, wyremontowano łazienki. Koszt wyniósł 150 tys. zł [13].

Świątynia

Bryła świątyni ma rzut prostokąta, z dobudowaną od południa kaplicą na planie kwadratu. Jest dość zróżnicowana, oddzielają się od niej pojedyncze przypory, wykusze czy skośnie umieszczone witraże. Oś główna zaczyna się strzelistą wieżą (wewnątrz wiszą cztery dzwony ufundowane przez Cecylię i Andrzeja Kulpów oraz Jana i Alicję Kolano, na wierzchołku znajduje się celtycki krzyż [15]), jest kontynuowana przez dwuspadowy dach, z pięcioma oknami po każdej ze stron (pierwsze i ostatnie znajduje się w ścianach szczytowych i kończy płytkim pięciobocznym prezbiterium, nad którym znalazło się przebicie w kształcie krzyża, wypełnione witrażem. W bocznych ścianach prezbiterium są dodatkowo wąskie okna doświetlające wnętrze. Świątynia jest pokryta intensywnie zieloną dachówką, nawiązującą do koloru św. Patryka.

Na placu przed świątynią została ułożona harfa z kostek brukowych, symbol patrona Irlandii [3]. Za projekt odpowiada arch. Tomasz Wójtowicz [5].

Po obu stronach wejścia znajdują się szerokie ściany, każda tylko z jednym pionowym oknem. Lewa ściana została dodatkowo złamana bocznym skośnym wejściem. Po prawej stronie wejścia znajduje się napis „Parafia rzymskokatolicka św. Partyka”, a obok miejsce pamięci w formie głazu narzutowego (z modlitwą św. Patryka [12]). W części środkowej fasada została wystrzelona w górę przez wieżę o trójkątnym przekroju, z ażurowym pasem pośrodku, która zbiega się ku górze. Na szczycie stoi krzyż celtycki. Wieża z obu stron została oflankowana przez dwie ściany boczne, układające się w prostokąt. Kończą się w 2/3 wysokości wieży, gdzie stoją na nich figury aniołów spoglądających w niebo. Pośrodku wejścia wieżę podtrzymuje pojedynczy filar. Został obłożony, podobnie jak cała fasada na poziomie pierwszej kondygnacji, ceglaną okładziną.

Wnętrze

Kościół ma układ halowy. Wnętrze jest jasne, doświetlone lufcikami, z nietypowym kaskadowym układem przy suficie. Nawy boczne wydzielone są prostymi, walcowymi kolumnami, przytrzymującymi kaskadowe sklepienie. Żyrandole umieszczono centralnie nad przejściem. Styl architektoniczny i wystrój nawiązują do kultury celtyckiej [15].

Na posadzce znajduje się motyw trzylistnej koniczyny [12]. Przedsionek od wnętrza oddziela fantazyjnie powyginana krata kowalskiej roboty [15]. Nad wejściem znajduje się balkon chóru. Pośrodku balkonu, po obu stronach na wysokości balkonu oraz po obu stronach nad balkonem umieszczono piszczałki organów (w sumie 11 grup). Charakterystyczne są też umieszczone na południowej ścianie mozaiki: Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, Zesłania Ducha Świętego oraz obraz Jezu Ufam Tobie. Uwagę zwraca też droga krzyżowa w postaci surowych w formie płaskorzeźb.

W prezbiterium w niszy, na tle srebrno-złotej mozaiki, znajduje się figura Matki Bożej Brzemiennej. Wyłania się wizualnie z tła, jakby zstępowała do nas z nieba [12]. Czteroczęściowe złote tabernakulum pod jej stopami przypomina łono. Przed prezbiterium na ścianie tęczowej znajduje się witraż w kształcie krzyża, który wypełnia mozaika z ukrzyżowanym Chrystusem. Po obu stronach prezbiterium na dwóch pionowych malowidłach znalazły się wizerunki świętych męczenników: Wojciecha (po lewej) i Patryka (po prawej). Stół ołtarzowy i ambona zostały wysunięte na podniesieniu w stronę środka kościoła i oddzielone balustradą od części dostępnej dla wiernych.

Ołtarz, ambona, chrzcielnica i posadzka wykonane zostały z włoskiego marmuru. Zdobi je motyw trójlistnej koniczyny, którym posługiwał się św. Patryk mówiąc o Trójcy Świętej [15].

Od południa, obok wejścia, została dobudowana kaplica boczna. Narożniki kaplicy wypełniono ukośnie osadzonymi witrażami. Powierzchnia ściany na wprost wejścia ma ciemnozieloną mozaikę, z której wycięto ćwiartkami koła narożniki oraz centralny pionowy pas nad ołtarzem o ciemnobordowej barwie. W centrum został wmontowany obraz Matki Bożej Łuckiej z Wołynia. Obok ołtarza stoi krzyż stylizowany na konar drzewa. Na bocznej ścianie kaplicy jest mozaika przedstawiająca o. Pio, s. Faustynę, Joannę Beretty Molli i ks. Jerzego Popiełuszkę, pod którą znajdują się relikwie [12].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Przed II wojną światową planowano na tym terenie zbudować lotnisko międzynarodowe. Po wojnie lotnisko odbudowano jako sportowe, służące Aeroklubowi Warszawskiemu. W 1971 zapadła decyzja o budowie tu osiedla i w 1976 roku lotnisko przestało istnieć [6].

Od połowy lat 80-tych XX wieku do połowy lat 90-tych XX wieku znajdowały się tu ogródki działkowe [12].

25 czerwca 1988 roku ks. Wojciech Zdziebłowski został wikariuszem w sąsiedniej parafii św. Apostołów Jana i Pawła. Jego zadaniem było sformowanie nowej parafii na terenie osiedla Gocław-Lotnisko [1].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Pola uprawne

[1982] Pola uprawne (źródło)

Posesja

[1987] Posesja (źródło)

Przemiany 1989-2000:

10 kwietnia 1989 roku władze stołeczne wydały decyzję lokalizacyjną [14]. 8 marca 1990 roku postawiono krzyż na nowym placu kościelnym [1], 26 marca odprawiono pierwszą mszę świętą, a 8 kwietnia bp Marian Duś poświęcił krzyż i plac pod kościół [14] oraz altankę ogrodową, która wówczas służyła wiernym jako kaplica [1].

Od maja do października 1990 roku zmontowano drewnianą kaplicę podarowaną przez księży Pallotynów z Ożarowa Mazowieckiego (służyła tam od 1945 roku jako kościół parafialny [2]) [14]. 29 września 1990 roku kard. Józef Glemp dokonał poświęcenia [1]. Miała 350 m2 [5]. Latem 1992 roku zbudowano tymczasową plebanię [14].

Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 stycznia (2 lutego [1]) 1991 roku z części parafii św. apostołów Jana i Pawła w Warszawie-Gocławiu, Narodzenia Pańskiego w Warszawie-Witolinie i Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu [14]. W maju 1991 roku rozpoczęto budowę plebanii oraz porządkowanie terenu pod fundamenty nowego kościoła [1]. Projekt świątyni przygotowali architekci: Wojciech Kluk, Ludomir Słupeczański, Marek Ziarkowski, Krzysztof Guraj [7]. Od wiosny 1993 roku trwają prace przy wznoszeniu nowej świątyni [5]. Kiedy ks. Zdziebłowski poprosił o pomoc przy zwożeniu cegieł, na pół dnia pracy zgłosiło się blisko stu mężczyzn [12]. Zamknięcie stanu surowego nowej świątyni oraz jej zadaszenia nastąpiło późną jesienią 1998 roku [1].

W grudniu 1997 roku sąsiedniej ulicy nadano za patrona św. Patryka [6].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Kaplica

[1990] Kaplica (źródło)

Pierwsze msze

[1990] Pierwsze msze (źródło)

Pierwsze msze

[1990] Pierwsze msze (źródło)

Kaplica

[1990] Kaplica (źródło)

Kaplica

[1990] Kaplica (źródło)

Kaplica

[1990] Kaplica (źródło)

Kaplica

[1990] Kaplica (źródło)

Poświęcenie placu kościelnego

[1990] Poświęcenie placu kościelnego (źródło)

Poświęcenie placu kościelnego

[1990] Poświęcenie placu kościelnego (źródło)

Poświęcenie placu kościelnego

[1990] Poświęcenie placu kościelnego (źródło)

Poświęcenie placu kościelnego

[1990] Poświęcenie placu kościelnego (źródło)

Poświęcenie placu kościelnego

[1990] Poświęcenie placu kościelnego (źródło)

XXI wiek:

16 kwietnia 2000 roku [1] bp Kazimierz Romaniuk sprawował pierwszą eucharystię w świątyni i poświęcił mury [14]. W dniach 16-17 marca 2001 roku bp. Stanisław Kędziora odbywał wizytację, podczas której poświęcił budynek plebanii. 25 marca 2002 roku wmurowano akt erekcyjny w nowo ustawiony ołtarz [5]. Konsekracji kościoła 29 czerwca 2002 roku [1] dokonał bp Kazimierz Romaniuk [5].

W październiku 2002 roku sprowadzono relikwie s. Faustyny Kowalskiej, w maju 2003 roku Ojca Pio, a 25 grudnia 2005 roku Joanny Beretta Molla. W latach 2002-2005 uzupełniono wyposażenie kościoła, pojawił się ołtarz, ambonka, chrzcielnica, posadzka, witraże, mozaika, dębowe ławki i konfesjonały [14]. Projekt wnętrza kościoła i detali wyposażenia wykonał Janusz Sobczyk z Ars Antiqua. W roku 2003 w kościele firma Tolmark Eugeniusz Kułak wykonała ławki dębowe (50 sztuk) oraz konfesjonały (6 sztuk) [5]. 17 marca 2007 roku abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił kaplicę Matki Bożej Łuckiej, a 11 listopada 2007 roku oddane zostały do użytku nowe organy marki Johannus. 17 marca 2009 roku abp Henryk Hoser poświęcił mozaikę Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego [14].

2 sierpnia 2015 roku w pomieszczeniach przylegających do świątyni wybuchł niewielki pożar. Dym przedostał się do kościoła. Nikomu nic się nie stało [10].

Podczas pandemii COVID-19 w świątyni pojawił się w 2020 roku bezdotykowy dozownik z wodą święconą [8].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Pierwsza kaplica

[2000] Pierwsza kaplica (źródło)

Budowa kościoła

[2000] Budowa kościoła (źródło)

Posesja

[2001] Posesja (źródło)

Budowa

[2002] Budowa (źródło)

Kaplica

[2003] Kaplica (źródło)

Droga krzyżowa

[2004] Droga krzyżowa (źródło)

Nowe prezbiterium

[2004] Nowe prezbiterium (źródło)

Kościół św. Patryka

[2005] Kościół św. Patryka (źródło)

Droga procesyjna wokół kościoła

[2006] Droga procesyjna wokół kościoła (źródło)

Kościół św. Patryka

[2006] Kościół św. Patryka (źródło)

Posesja

[2010] Posesja (źródło)

Mozaika

[2012] Mozaika (źródło)

Fasada świątyni

[2012] Fasada świątyni (źródło)

Otoczenie świątyni

[2015] Otoczenie świątyni (źródło)

Bryła świątyni

[2015] Bryła świątyni (źródło)

Bryła świątyni

[2015] Bryła świątyni (źródło)

Wnętrze

[2015] Wnętrze (źródło)

Kościół pw. św. Patryka

[2015] Kościół pw. św. Patryka (źródło)

Kościół pw. św. Patryka

[2015] Kościół pw. św. Patryka (źródło)

Kościół pw. św. Patryka

[2015] Kościół pw. św. Patryka (źródło)

Kościół pw. św. Patryka

[2015] Kościół pw. św. Patryka (źródło)

Otoczenie świątyni

[2015] Otoczenie świątyni (źródło)

Otoczenie świątyni

[2015] Otoczenie świątyni (źródło)

Otoczenie świątyni

[2015] Otoczenie świątyni (źródło)

Wnętrze

[2015] Wnętrze (źródło)

Elewacja boczna

[2016] Elewacja boczna (źródło)

Ogród

[2018] Ogród (źródło)

Boczna elewacja

[2018] Boczna elewacja (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Nowa kaplica na plebanii

[2019] Nowa kaplica na plebanii (źródło)

Filary

[2019] Filary (źródło)

Organy

[2019] Organy (źródło)

Tablica pamięci

[2019] Tablica pamięci (źródło)

Mozaika św. Patryka

[2019] Mozaika św. Patryka (źródło)

Bezdotykowy dozownik na wodę święconą

[2020] Bezdotykowy dozownik na wodę święconą (źródło)

Bezdotykowy dozownik na wodę święconą

[2020] Bezdotykowy dozownik na wodę święconą (źródło)

Remont starej plebanii

[2020] Remont starej plebanii (źródło)

Remont starej plebanii

[2020] Remont starej plebanii (źródło)

Plebania

[2020] Plebania (źródło)

Konfesjonał

[2020] Konfesjonał (źródło)

Remont starej plebanii

[2020] Remont starej plebanii (źródło)

Remont starej plebanii

[2020] Remont starej plebanii (źródło)

Zakrystia

[2021] Zakrystia (źródło)

Wnętrze

[2021] Wnętrze (źródło)

WNętrze

[2021] WNętrze (źródło)

Mozaika z Prymasem Tysiąclecia.

[2021] Mozaika z Prymasem Tysiąclecia. (źródło)

Sala ministrantów

[2021] Sala ministrantów (źródło)

Sala ministrantów

[2021] Sala ministrantów (źródło)

Zakrystia

[2021] Zakrystia (źródło)

Obrazy na pierwszym piętrze

[2021] Obrazy na pierwszym piętrze (źródło)

Prezbiterium

[2021] Prezbiterium (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Kaplica boczna

[2022] Kaplica boczna (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Elewacja

[2022] Elewacja (źródło)

Autorska Droga Krzyżowa

[2022] Autorska Droga Krzyżowa (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2022] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2023] Wnętrze (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Rzeźby w ogrodzie

[2023] Rzeźby w ogrodzie (źródło)

Kościół dolny

[2023] Kościół dolny (źródło)

Opis przygotowano: 2023-10