Willa przy ul. Katowickiej #9/11/11A to szeregowy trójrodzinny dom Lachertów projektu Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy [3]. Były to: dom własny arch. Bohdana Lacherta z pracownią (nr 9), dom Z. Lechowskiej (nr 11) i dom M. Ostrowskiej (nr 11A) [3], który otrzymał taki numer, aby uniknąć pechowej trzynastki [8]. To druga w Polsce (po willi Brukalskich w Warszawie) realizacja skrajnie awangardowej architektury (tzw. awangardy prymarnej) i pierwsza w Polsce konstrukcja oparta na założeniach Dom-Ino, opracowanej w 1914 roku przez Le Corbusiera [13]. Projekt uwzględnia jego pięć punktów architektury nowoczesnej (częściowo otwarty parter wsparty został na słupach, od strony ulicy zastosowano wąskie pasmowe okna [3], na dachu umieszczono taras [1], szkieletowa konstrukcja pozwoliła na swobodne formowanie wnętrz jak i elewacji [3]). Wolny plan pozwalał na niemal całkowite uniezależnienie aranżacji przestrzeni wewnętrznej budynku od sytemu nośnego [13]. Była to pierwsza w Polsce konstrukcja z lekkiego betonu (celolitu, pianobetonu pochodzącego z Danii [10]) [2], dzięki czemu można było dowolnie kształtować okna [14].
Dom został odwrócony frontem do ogrodu [10], skąd przypomina okręt [8]. Piętra zostały wsparte na słupach częściowo otwartego parteru. Od strony ulicy zaprojektowano poziome wstęgi niskich okien, natomiast z tyłu zastosowano duże przeszklenia otwierające wnętrze na ogród [4]. W segmencie nr 9 spiralne schody (żelazne, ażurowe, wypuszczone z drugiej kondygnacji [2]) prowadzą na górny pokład "statku", czyli na taras dachowy [8]. Ogrodzenie przy segmencie nr 9 tworzą ażurowe cegły. Pierwotnie nad furtką znajdował się płaski betonowy daszek podtrzymywany przez kamienną rzeźbę Niedźwiadka z 1948 roku, dłuta Stanisława Sikory, zniszczoną około 1990 roku [2].
Wszystkie mieszkania są trzypoziomowe o powierzchni około 150 m2, z dwukondygnacyjnym living-roomem jako rdzeniem każdego segmentu. Wewnętrzne schody są metalowe z barierkami z drucianej siatki [2]. Pokoje są małe, częściowo przechodnie, a okna od wewnątrz wąskie. Wąska jest również klatka schodowa [6].