Dawna Elektrownia Gminy Letniska Falenica znajduje się przy ul. Gruntowej #2. Jest to jeden z ostatnich reliktów zabudowy pofabrycznej w Falenicy [1]. Budynek znajduje się w zachodniej części działki. Wschodnia granica działki zabudowana jest budynkami parterowymi mieszkalnymi i magazynowymi. W południowej części stoi budynek garażowo-magazynowy oraz wiata przeznaczona do parkowania samochodów. Wjazd od ul. Gruntowej wyłożono kocimi łbami [17].
Obiekt ma urozmaiconą bryłę, o elewacjach wzbogaconych skromną dekoracją ścienną oraz zróżnicowanymi oknami [1] w stylu industrialnego funkcjonalizmu [14]. Widoczne są przeszklenia w środkowej części budowli i górująca nad całością wieża. Obrośnięty jest dzikim winem [3]. Rzut parteru jest na planie prostokąta. Środkowa dominująca część laboratorium jest flankowana z trzech stron przez niższe części zewnętrzne. Od północy znajduje się dwukondygnacyjna część mieszkalna nakryta płaskim dachem trójspadowym, z wysoką, trójkondygnacyjną wieżą ze stromym namiotowym dachem. Do wieży od zachodu została dostawiona parterowa przybudówka nakryta dachem pulpitowym. Od południa do korpusu hali przylega część dwukondygnacyjna, nakryta pulpitowym i trójspadowym dachem. Części północna i południowa są jednobiegowe, sześcio- i czteroosiowe z szeregowym układem wnętrz. Część wschodnia pełniła funkcje magazynową. Jest parterowa, czteroosiowa (asymetryczna, z trzema osiami dwukondygnacyjnymi), w układzie amfiladowym, nakryta płaskim dachem pulpitowym. Fasada znajduje się od strony zachodniej. Jest pięcioosiowa, asymetryczna, z trzema środkowymi symetrycznymi osiami korpusu hali. Elewacje zostały rozczłonkowane lizenami (również wewnątrz hali głównej) i ujęte w gzyms cokołowy i wieńczący trzystopniowy gzyms profilowany [17]. W osiach znalazły się wielkie okna o półokrągłych zwieńczeniach [2]. Budynek nie jest podpiwniczony, wyposażono go natomiast w kanały technologiczne pod budynkiem, pierwotnie doprowadzające ciecze do elektrowni ze zbiorników wkopanych w ziemię na podwórzu [17].
Fundamenty i ściany są zbudowane z cegły pełnej, ceramicznej, spojone zaprawą wapienno-cementową. Stropy są żelbetowe, prefabrykowane z belek i pustaków, strop w części mieszkalnej od strony północnej nad parterem i piętrem został obity trzciną. Nad halą główną powstała lekka konstrukcja kratownicowa, wzmocniona poprzecznymi ściągami, pokryta blachą. Więźba dachowa w pozostałej części to sosnowe krokwie połączone ze sobą na zacios, oparte na koronie muru [17].
Wnętrza są dość proste. Podłogi z przeznaczeniem przemysłowym wylano asfaltem lub cementem pokrytym płytkami ceramicznymi [17], kwadratowymi w układzie szachownicowym [1]. W pomieszczeniach mieszkalnych i części magazynowych są podłogi drewniane z desek na legarach. Stolarka drzwiowa pochodzi w większości z okresu powstania obiektu (do laboratorium prowadzą drzwi trzyskrzydłowe). W hali głównej okna zostały zamknięte półkolistym nadślemieniem. We wnętrzu hali głównej zachowane są przyrządy pomiarowe do badania wyładowań (dwie mosiężne kule). W części mieszkalnej schody są z ozdobną metalową balustradą, w laboratorium są proste, przechodzące na wysokości pierwszej kondygnacji w długi, drewniany podest [17].
W planach było nakręcenie w elektrowni serialu pod roboczym tytułem Zakład o historii małego miasta z prężnie działającym zakładem produkującym szkło [8].